У Мінагрополітики підбили підсумки за пів року роботи ринку сільгоспземель. Як розповів в інтерв’ю перший заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький, наразі обсяги продажів є невеликими, іноземці та великі землевласники не скуповують землю в обхід закону, а ціна за гектар тримається на рівні 38 тис. грн.
«Основний економічний ефект від запровадження ринку ми очікуємо у 2024 році, коли юрособи з українськими власниками зможуть купувати землю, інвестувати в системи зрошення тощо», – розповів він.
За словами Висоцького, зараз змінювати чинну модель ринку немає сенсу. Утім, він припустив, що через два роки, з початком нового етапу роботи ринку землі в Україні, можливо, у неї доведеться внести корективи.
Заступник міністра розповів, що в найближчі два — три роки вартість гектара сільгоспземлі зросте з нинішніх 38 тис. грн до 55 — 60 тис. грн. Прогноз ціни на подальші роки залежатиме від економічної ситуації в країні.
За підрахунками Висоцького, наразі собівартість вирощування пшениці в Україні становить приблизно $850 на 1 га. Для порівняння: аналогічний показник у РФ — $600 на 1 га, у США – $900, у ФРН – $1 800.
Контекст. З 1 липня в Україні запустили ринок землі. Уперше за 30 років незалежності українці отримали право купувати і продавати земельні ділянки.
Міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко раніше озвучував прогноз, що вартість одного га землі сільськогосподарського призначення в Україні щорічно зростатиме на 7 — 10%.
Від часу запуску ринку землі до 23 грудня в Україні зареєстровано 72 367 земельних угод. За площею укладених земельних угод попереду Харківська (26 573 га), Кіровоградська (18 301,5 га) та Дніпропетровська (16 346,2 га) області. Загалом за вказаний період у країні продано 184 862 га землі.