В Україні 27 травня набув чинності закон, який передбачає можливість передання землі за межами населених пунктів у власність комунальних структур. Це останній закон, потрібний для завершення в Україні земельної реформи та старту ринку землі, який заплановано на 1 липня 2021 року.
Ознайомитися із законом можна в офіційному державному виданні «Голос України». вибрало найважливіші зміни, які він впроваджує.
Хоча закон вже набув чинності, окремі його норми почнуть діяти лише за три, шість і дванадцять місяців.

Що змінює закон про передання земель громадам?
- З'явилася можливість передання в комунальну власність державної землі, що за межами населених пунктів. Виняток становитимуть державні ділянки, потрібні державі для виконання своїх функцій.
- Місцева влада отримала додаткові повноваження: тепер вона зможе змінювати цільове призначення приватних земельних ділянок і затверджувати плани детального планування місцевості за межами населених пунктів.
- Громада буде безпосередньо розпоряджатися землями в комунальній власності. Отримані від продажу або оренди такої землі гроші поповнять місцеві бюджети.
- Будь-яка сільська, селищна або міська рада зможе змінити цільове призначення ділянки, якщо на те буде бажання власника. Відмова від зміни ЦН з ініціативи власника можна буде оскаржити в судовому порядку.
Ризики закону про передання земель громаді
Головне юридичне управління парламенту висловило свої побоювання, що окремі положення законопроєкту спрямовані на полегшення доступу до української землі іноземців, іноземних компаній, а також осіб без громадянства. Фактично документ нівелює законодавчу заборону щодо вищезазначених осіб і бізнесу купувати в Україні землю сільськогосподарського призначення: місцева влада зможе на папері змінити цільове призначення землі на те, яке виведе землі з-під дії заборони та дозволить продати їх іноземним покупцям.
Контекст. Активна фаза земельної реформи в Україні триває вже понад два роки. Восени 2019 року Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт про ринок землі. Саме цей документ передбачав низку заборон щодо землеволодіння: не можна було зосереджувати в одних руках понад 200 тис. гектар, продавати землю іноземцям тощо.
У березні 2020 року Рада ухвалила закон про обіг землі сільськогосподарського призначення, у 2021 році — закон про електронні земельні аукціони та заборону на оформлення землі чиновниками. Сам ринок землі в Україні мають запустити 1 липня 2021 року.