Facebook Pixel

Останній закон щодо ринку землі набув чинності: що і для кого він змінює

Автор
Ринок землі 2021: останній потрібний закон вступив в силу. Фото: Pixabay

Ринок землі 2021: останній потрібний закон вступив в силу. Фото: Pixabay

В Україні 27 травня набув чинності закон, який передбачає можливість передання землі за межами населених пунктів у власність комунальних структур. Це останній закон, потрібний для завершення в Україні земельної реформи та старту ринку землі, який заплановано на 1 липня 2021 року.

Ознайомитися із законом можна в офіційному державному виданні «Голос України». The Page вибрало найважливіші зміни, які він впроваджує.

Хоча закон вже набув чинності, окремі його норми почнуть діяти лише за три, шість і дванадцять місяців.

Що змінює закон про передання земель громадам?

  • З'явилася можливість передання в комунальну власність державної землі, що за межами населених пунктів. Виняток становитимуть державні ділянки, потрібні державі для виконання своїх функцій.
  • Місцева влада отримала додаткові повноваження: тепер вона зможе змінювати цільове призначення приватних земельних ділянок і затверджувати плани детального планування місцевості за межами населених пунктів.
  • Громада буде безпосередньо розпоряджатися землями в комунальній власності. Отримані від продажу або оренди такої землі гроші поповнять місцеві бюджети.
  • Будь-яка сільська, селищна або міська рада зможе змінити цільове призначення ділянки, якщо на те буде бажання власника. Відмова від зміни ЦН з ініціативи власника можна буде оскаржити в судовому порядку.
Telegram Logo

Ризики закону про передання земель громаді

Головне юридичне управління парламенту висловило свої побоювання, що окремі положення законопроєкту спрямовані на полегшення доступу до української землі іноземців, іноземних компаній, а також осіб без громадянства. Фактично документ нівелює законодавчу заборону щодо вищезазначених осіб і бізнесу купувати в Україні землю сільськогосподарського призначення: місцева влада зможе на папері змінити цільове призначення землі на те, яке виведе землі з-під дії заборони та дозволить продати їх іноземним покупцям.

Контекст. Активна фаза земельної реформи в Україні триває вже понад два роки. Восени 2019 року Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт про ринок землі. Саме цей документ передбачав низку заборон щодо землеволодіння: не можна було зосереджувати в одних руках понад 200 тис. гектар, продавати землю іноземцям тощо.

У березні 2020 року Рада ухвалила закон про обіг землі сільськогосподарського призначення, у 2021 році — закон про електронні земельні аукціони та заборону на оформлення землі чиновниками. Сам ринок землі в Україні мають запустити 1 липня 2021 року.

Коментарі

Всі новини