Після відкриття ринку землі 1 липня покупцям земельних ділянок у процесі оформлення договорів про відчуження землі сільгосппризначення потрібно буде заплатити певні податки. Розмір податку залежатиме від того, скільки коштуватиме гектар сільськогосподарської землі, повідомило Міністерство юстиції.
У разі купівлі землі після 1 липня мають бути сплачені:
- податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу;
- військовий збір у розмірі 1,5%.
Обидва податки треба сплатити до того, як договір засвідчить нотаріус. Базовою розрахунковою ставкою для оподаткування стане ціна, зазначена в договорі. Важливий момент — ця ціна не може бути нижча за ту, яку встановив уповноважений орган.
Від податків звільняються українці, які отримали землю відповідно до статті 121 Земельного кодексу, — для ведення особистого господарства.
Хто може купувати землю в Україні
Придбати землю можуть тільки фізичні особи — громадяни України та не більше 100 гектарів в одні руки. Переважне право викупу належить орендарям землі, які обробляють її з 2010 року. До 2030 року ціна на землю не може бути нижчою за встановлену перевірчими органами. Іноземцям купувати землю в Україні заборонено.
Із січня 2024 року можливість купувати землю матимуть юридичні особи, але обсягом не більше 10 тис. гектарів у спільному володінні. Банки зможуть володіти тільки землею, яку передадуть їм як заставу. Якщо застава перейде у власність банку, він повинен буде продати її протягом двох років.
Додатково. Що ще писало про ринок землі в Україні:
- Земельна реформа: скільки коштуватиме гектар і хто зможе його купити.
- Земельне питання. Хто, як і чому проводив земельну реформу в Україні.
- Уряд звернув увагу на консолідацію ділянок напередодні запуску ринку землі.
- «Звичайний українець не зможе отримати у власність землю з державного фонду», — керівник Держгеокадастру попередив про неминуче майбутнє на ринку землі.
Контекст. В Україні земельна реформа реалізується з 2019 року. Однак тільки 27 травня 2021 року набрав чинності останній закон, який був потрібен уряду для запуску ринку землі — закон про можливість передання земельних ділянок за межами населених пунктів у власність комунальних структур.
У березні 2020 року Рада ухвалила закон про обіг землі сільськогосподарського призначення, а у 2021 році був ухвалений закон про електронні земельні аукціони та норма про заборону оформлення землі чиновниками.