Facebook Pixel

Земельна реформа: скільки коштуватиме гектар та хто зможе його купити

З 1 липня в Україні набуде чинності земельна реформа. Однак поки що землю можуть придбати лише фізичні особи і не більше 100 га в одні руки. Водночас фермери не поспішають будувати плани щодо купівлі землі.

Як зазначається в сюжеті партнера The Page — програмі «Перша Шпальта», гектар землі коштує набагато більше, ніж звичайна оренда.

Скільки коштуватиме земля

До 2024 року діятиме обмеження на продаж та купівлю землі. За оцінкою Держгеокадастру, середня нормативна ціна гектару ріллі по Україні складе від 21 до 30 тис. грн. Однак такий прогноз стосується не фактичної вартості, а лише використовується для оподаткування, зазначив перший заступник голови Держгеокадастру Анатолій Мірошниченко.

QuoteМи очікуємо, що в цілому ціна продажу буде вищою. Напевно будуть орієнтуватися сторони на нормативну грошову оцінку. Але виключно з тих мотивів, що закон забороняє продавати землю сільськогосподарського призначення нижче від нормативної оцінки, — пояснив Мірошниченко.

На підставі цих оцінок найдорожчою виявилася земля у Черкаській області — за 1 га можна отримати $2500. А найдешевша у Житомирській — $1100.

Топ-5 областей з найбільшою вартістю землі

  • Черкаська область — $2500 за га;
  • Чернівецька область — $2470 за га;
  • Харківська область — $2460 за га;
  • Кіровоградська область — $2360 за га;
  • Донецька область — $2300 за га.

Топ-5 областей з найменшою вартістю землі

  • Чернігівська область — $1340 за га;
  • Рівненська область — $1220 за га;
  • Волинська область — $1215 за га;
  • Львівська область — $1200 за га;
  • Житомирська область — $1100 за га.

Хто зможе придбати землю у 2021 році

Ринок землі відкриває землю для дрібних господарств, адже обмеження на продаж лише фізособам і не більше 100 га в одні руки поки що не дозволить великим підприємствам скуповувати гектари.

Деякі дрібні підприємства почали розмірковувати над придбанням гектарів. Однак обмеження кількості землі, яку можна придбати, не дозволяє підприємствам суттєво розширитися.

QuoteЯкщо ми говоримо про ягідний бізнес, то нам би вистачило 100 гектарів. Однак у нас розвиватиметься часниковий бізнес і тваринництво — у нас є вівці. Тому 100 гектарів вже буде не достатньо, — розповів директор «Агро Стариця» Олексій Трегубов.

Водночас він зазначив, що оренда за пай (приблизно 2,5 га) у регіоні, де працює підприємство, складає 12 тис. грн. І виходить, що за гектар у рік потрібно сплатити 5 тис. грн. Якщо його купити, то доведеться заплатити 50 тис. грн, а це оренда за 10 років, тому фермерам дешевше орендувати.

Крім того, ціна на ринку землі насправді не відповідає дійсності, адже ринок поки що буде обмежений через заборону на продаж понад 100 га та виключно фізособам. Така ситуація не дозволяє розвинутися попиту та сформувати ринкову ціну.

Якби Україна провела реформу за європейським зразком, то ціна землі за наступні п'ять років досягла б $4-5 тис., вважає співзасновник «Українського інституту майбутнього» Анатолій Амелін.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉