Facebook Pixel

«Газпром» втратив 5% європейського ринку з початку року

Частка «Газпрому» на європейському ринку за підсумками чотирьох місяців 2020 знизилася з трохи більше 40% в 2019 році до 35% за даними Європейської мережі операторів систем передачі газу (ENTSOG).

Зниження частки відчувають всі постачальники трубопровідного газу на ринок ЄС. Це стосується Алжиру, Лівії, Норвегії і Росії, що пов'язано з розширенням поставок LNG із США, Катару і тієї ж Росії.

Це катастрофічно обвалило ціни на газ. Станом на поточні вихідні спотові ціни на природний газ на біржі TTF склалися на рівні $35,9 за тисячу кубометрів.

joxi-screenshot-1590936163104.png

Для порівняння: регульовані ціни «Газпрому» в головному регіоні російської газовидобутку – Ямало-Ненецькому АТ – складають $38 за тисячу кубометрів.

Надлишок газу призвів до того, що поточний рівень заповнення сховищ ЄС виявився одним з найвищих за останні десятиліття. Станом на 27 травня вони заповнені на 71%. Сукупних вільних потужностей залишилося 31 млрд куб. м. Що, до речі, можна порівняти з об'ємом всіх ПСГ України.

При збереженні середнього рівня закачування, зафіксованого в травні, ці потужності будуть заповнені через 58 днів. При цьому ПСГ «Газпрому» в Австрії, Німеччині, Нідерландах заповнені вже на 85-95%. Хоча до настання зимового сезону ще цілих півроку. Інших запасів по зберіганню у Європі у «Газпрому» немає.Це неминуче призведе до підвищення попиту на українські сховища з боку трейдерів.

Контекст. У зв'язку із змінами методики розрахунку ціни газу для побутових споживачів України, які прийняв Кабмін у січні цього року, вартість природного газу безпосередньо залежить від торгів на хабі TTF.

Ціна з транспортуванням до кордону України зараз коливається трохи вище 3 тис. грн за тисячу кубометрів.

Під час лібералізації газового ринку Євросоюзу був створений ряд газових хабів. Щоб позбутися від ціни на контрактній основі, на хабах організували торгівлю на ринкових умовах. Першим з них став британський NBP, створений у 1996 році. Нідерландський TTF був створений в 2003 році. Зараз таких хабів в Європі вісім.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉