Facebook Pixel

Нова загроза: чому Росія не нападе цієї зими

Як стискалася туга пружина напруги навколо України, можна чітко простежити за подіями останнього місяця. Заява глави ГУР МОУ про те, що РФ готує взимку широкомасштабне вторгнення або статті до Insider, Bloomberg та інших ЗМІ першого ешелону зі звинуваченнями Кремля у підготовці до розширення агресії, лише вершина айсберга.

Було чимало тривожних та характерних дзвіночків.

Звідки чутки про новий напад Росії

І раптовий візит глави ЦРУ до Москви на початку листопада, де його прийняв Патрушев (досить різні рівні за протоколом, сам факт такого спілкування вже означає якусь нетипову ситуацію) — переговори з головою РБ РФ, в принципі, не робота розвідки.

І зросла активність спеціальних літаків розвідників «Посейдон» та стратегічних дронів США, біля окупованого Криму та Чорноморського узбережжя РФ. Ще не WATCHCON 1 як минулої весни, але частота польотів виразно зросла.

Росія не зможе воювати взимку (фото з відкритих джерел)

Росія не зможе воювати взимку (фото з відкритих джерел)

І те, що Росія продовжує перекидання сил до базових таборів поза ППД у зимовий період, коли закінчився навчальний рік, і в розпалі підсумкові комісії з перевірками. Це нетипова активність, як і залишати комплекти техніки у польових таборах, повертаючи назад лише особовий склад.

Ну і зовсім специфічні речі, начебто, відпрацювання влітку прориву мінних полів підрозділами 150-ої дивізії з Ростовської області або наварені кустарні екрани для угруповання військ у Криму, явно проти запланованих бомб із дронів.

Але чи це означає, що атаки Маріуполя, десанти під Одесу та батальйонно-тактичні групи ЗС РФ зі стрілками на Київ стануть нашою неминучою реальністю в заявлені терміни? Тобто, цей лютий 2022. Далеко не факт. Бо треба чітко розділяти політичні заяви і те, що є навіть для спостереження OSINT (Розвідка на основі відкритих джерел — The Page) у реальному світі.

Який вплив на економіку

По-перше, США та їхні європейські союзники продовжують протистояння «Північному Потоку-2». І тут справа навіть дещо у новому пакеті санкцій проти російських судів та прокладок, а загалом у тональності заяв. Лондон публічно заявляє про те, що скоро доведеться обирати з ким буде ЄС — із Росією через недорогі вуглеводні чи демократичну Україну. Варшава стверджує, що дії Газпрому сприяють розгону інфляції до ЄС.

Будівництво Північного потоку-2 впливає на всі плани Росії (фото із сайту проекту NORD STREAM 2)

Будівництво Північного потоку-2 впливає на всі плани Росії (фото із сайту проекту NORD STREAM 2)

І всі ці перенесення сертифікації газопроводу і підкилимна метушня проти обхідного газового маршруту, добре лягають на агресивні плани Кремля. Що де-факто продовжує гібридну війну в Україні.

По-друге, публічні заяви про підготовку вторгнення і те, що розвідка США поділилася зі своїми європейськими союзниками інформацією, — сама по собі економічна зброя. На цих новинах рубль ослаб нижче 74 за долар, а акції взяли тримісячний мінімум.

Тобто просто на публікаціях у ЗМІ та історіях, що Британія готується перекинути в Україну спеціальні частини, Москва вже зазнала відчутних збитків. Що може бути планом саме собою. Або елементами тиску на Кремль, щоби там не скористалися енергетичною кризою, кризою з біженцями та епідемією ковід у Східній Європі.

Які війська Росія концентрує на кордоні з Україною

Та й заяви про 100 тисяч людей біля кордонів України, в принципі, не змінилися з весни. Формально все так, тільки це підрозділи ЧФ РФ та тилові бази, роти РЛС та батальйони РЕР, склади та зберігання. Плюс тили двох армій, які були розгорнуті на величезному відрізку західного кордону РФ. Яка після початку спеціальних дій проти Києва виглядала відверто кажучи прохідним двором — Росія мала дзеркальні з нами проблеми.

І виходить трохи інша картина — Москва має 40-50 батальйонно-тактичних груп у 48 годинній доступності. Але здебільшого або ППД за 100-250 км від України, або вони є черговими у форматі «3-го» корпусу «ДНР», щоб ЗСУ не задушили «молоді республіки» у зародку.

А підрозділи, які обов'язково мають бути задіяні у вторгненні в Україну — морпіхи Північного флоту та Каспійської флотилії, п'ята бурятська ВІДБР, численні механізовані та ВДВ частини з Далекого Сходу та Уралу знаходяться в пунктах дислокації.

Крім того, що ГШ РФ має залишити війська в Абхазії та Осетії; у Чечні та на ротації «миротворцями» в Карабаху; у Калінінграді та на Сахаліні; росіяни спроможні зосередити проти Києва до 125 батальйонних груп. Все, що нижче, буде або якоюсь авантюрою, або локальним загостренням у зоні ООС, нашпигованою мінами і добре інженерно підготовленою.

Плюс частини Рос Гвардії, зведені підрозділи МВС та більшу частину спеціальних підрозділів — безглуздо розраховувати, що їх задіяли проти Чечні, яка менша за Харківську область, але не залучатимуть до України.

Чому справжньої загрози немає

Все це означає 6-8 штабів, розгорнутий резервистами тил (нагадуємо, що мобілізація РФ не проводилася після розпаду СРСР жодного разу), сотні поїздів, снаряди, ракети та паливо на ґрунті — ні в доповідях ГУР, ні з супутникових знімках таборів у Валуйках чи зі станції Погонові.

Росія перекидає на кордон з Україною війська, але вони не нападуть (фото скріншот)

Росія перекидає на кордон з Україною війська, але вони не нападуть (фото скріншот)

Як і немає перекинутих 15-17 полків бойової авіації з баз до Уралу на аеродроми Білгорода та Ростова, з відповідним малюнком із супутника. Де сотні літаків у капонірах, заправники та мурахи автомобілі та наземні служби.

Немає гелікоптерів з-під Пскова та Пітера, що здійснили кидок на аеродроми підскоку до Білгородської та Ростовської областей, у готовності використовувати РЕБ проти 3 дивізіонів ППО ЗСУ з Харкова.

Нічого це нема й близько.

Повномасштабної війни з Росією поки що не буде

Можливо, розвідка має агентурні дані або попередження від союзників з Альянсу. І в перспективі побачимо все це з прицілом на кінець лютого. Але тримати в зимовий період 120 батальйонних груп у польових таборах та наметових містечках навіть місяць (підготовлюючи висадку під Маріуполь), завдання нетривіальне. Бо Азовське море буває і замерзає, а взимку шторми та снігопади можуть не дати вікна за погодою як для авіації з дронами, так і для суден.

А якщо затягнути цей час, то супутники та розвідники НАТО розкриють зосередження і Київ проведе мобілізацію — добре що ми маємо вибір із 300 тисяч УБД та ОР-1. А США, Британія та Канада нададуть резервістам підтримку амуніцією, протитанковим озброєнням та ПЗРК, за джерелами CNN летальну допомогу готуються розширити найближчими тижнями.

Розвіддані з супутників, коригування вогню «Смерчів» та «Ураганів» зі стратегічних безпілотників США та «Байракторів», ПТРК 3 покоління та сучасні ПЗРК, радники та авіа навідники Альянсу спроможні різко збільшити ціну за вторгнення в Україну.

Але найближчими тижнями видимих і явних розвідок ознак цього не фіксується.

Три найбільш явні дзвіночки, що підготовка вийшла на фінішну пряму:

  • зростання БТГ противника у готовності 4-6 діб до 100+,
  • перекидання авіації РФ на західний кордон
  • початок призову резерву в Україні (хоча б у ППО, тил та БХВТ)

поки не продзвонили.

Тому гострі заяви США про підготовку до війни РФ, з вимогами пояснень щодо концентрації військ чи загрози Патрушева, що Україна спалахне поки що залишаються в політичному полі. На прикладі Південної Кореї, Тайваню чи Кашміру вони можуть звучати пачками, але не означати глобальної війни тут і зараз. Гібридна ж не припиняється ні на хвилину з весни 2014 року.

Подякувати 🎉