Facebook Pixel

Міграційна криза: до чого готується Україна та кого звинувачує Путін

Кількість нелегалів із Сирії, Афганістану, Іраку та Лівану на території Білорусі зросла до 16 тисяч осіб. Наразі в Раді нацбезпеки та оборони розглядають декілька сценаріїв подальшого розвитку подій, які не виключають участі України. Про це розповів секретар РНБО Олексій Данілов під час брифінгу за підсумками наради з керівниками міністерств і відомств, правоохоронних органів і військових формувань, головами Волинської, Рівненської, Житомирської, Київської та Чернігівської обласних державних адміністрацій у Луцьку.

«Ця ситуація може торкнутися нас безпосередньо, тому ми маємо вжити всіх необхідних заходів реагування».

Олексій Данілов

Олексій Данілов

секретар РНБО

Міграційну кризу він назвав російською спецоперацією, що має на меті «розхитати ситуацію в Європі та на нашому кордоні». Данілов не виключив, що разом із біженцями на українську територію можуть потрапити й «інші особи, які є абсолютно недоречними на нашій території через ті наміри, які вони можуть тут мати». Окрім того, за його словами, мігранти несуть небезпеку й із погляду біологічної безпеки.

«Нам вистачає власного ковіду, щоб нам хтось ще його заносив. І не тільки ковіду».

Олексій Данілов

Олексій Данілов

секретар РНБО

Глава МВС Денис Монастирський наголосив, що головним завданням наразі є забезпечення мобільних сил реагування в разі загострення ситуації та можливих провокацій. Раніше він заявив, що найуразливіші ділянки кордону України з Білоруссю буде посилено додатковими силами Держприкордонслужби, Нацгвардії та Нацполіції.

Очільник СБУ Іван Баканов підтвердив слова Данілова й назвав міграційну кризу спецоперацією спецслужб РФ та Білорусі. Він не виключив того, що нелегали теоретично можуть змінити напрям руху із Польщі в бік України. Утім, глава відомства наголосив, що від самого початку Москва та Мінськ не планували направляти біженців на українську територію.

«Водночас контроль – штука крихка, і вона може в будь-який момент зруйнуватися. Можуть змінитися погодні умови або, наприклад, ситуація з ковідом загостриться серед мігрантів… Тому ще раз хочу повторити: усе, що відбувається сьогодні, – це заради того, щоб унеможливити такий сценарій у разі, якщо ситуація в Білорусі вийде з-під контролю».

Іван Баканов

Іван Баканов

Голова Служби безпеки України

Посол Польщі в Україні Бартош Ціхоцький заявив, що ситуація на польсько-білоруському кордоні – це «гібридна операція Союзної держави, що має характер міграційної атаки, де мігранти є одночасно і зброєю, і жертвами».

За підрахунками речника польського уряду Петра Мюллера, на кордоні перебувають до 5 тис. мігрантів, ще понад 10 тис. — на території Білорусі.

Водночас президент РФ Володимир Путін заявив, що в кризі, яка виникла на кордоні, винен Євросоюз, а не Москва чи Мінськ.

«Вони (країни ЄС) самі в цій кризі винні. Я сказав чому: і з політичних, і з воєнних, і з економічних міркувань. Самі створили умови для того, щоб тисячі й сотні тисяч людей поїхали. А тепер шукають винних, щоб зняти із себе відповідальність за події, що відбуваються».

Володимир Путін

Володимир Путін

Президент Росії

Російський лідер закликав усі держави, що звинувачують РФ, «не перекладати з хворої голову на здорову» й порадив «займатися своїми справами». Путін додав, що Росія завжди готова прийти на допомогу для розв'язання ситуації.

Контекст. Країни ЄС практично завершили підготовку нового, уже п’ятого за рахунком, пакету санкцій проти Білорусі. За попередньою інформацією, санкції торкнуться приблизно 30 фізичних і юридичних осіб. З-поміж них глава МЗС Білорусі Володимир Макей і державна авіакомпанія «Белавіа».

У відповідь на це самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко пригрозив Європі перекрити транзит газу трубопроводом «Ямал — Європа».

Подякувати 🎉