У середині своєї каденції президент Володимир Зеленський вирішив зустрітися з журналістами та обговорити поточні справи. Скандал розпочався ще до пресмарафону, бо цього разу журналістам не дали можливості вільно акредитуватися на подію, а просто оголосили список із 30 ЗМІ, яких запросили на зустріч.
Було заявлено, що зустріч розрахована на 3 години, але відповіді на всі запитання тривали 5,5 години. Зеленський відповів на 32 запитання журналістів телеканалів, сайтів та іноземних ЗМІ та понад десять разів заявив, що ця розмова неймовірно відверта.
Цигани, ведмеді, Єрмак і бутерброди
Однією з найцікавіших була дискусія президента з журналістом УП Михайло Ткачем. Саме цей журналіст нещодавно опублікував розслідування про святкування дня народження Андрія Єрмака на державній дачі в Карпатах. За даними журналіста, на святкування учасники прилетіли на гвинтокрилах ДСНС. Зеленський вирішив дуже відверто розповісти, що ж було насправді.
За його словами, Єрмак не міг відзначити своє 50-річчя через те, що його б звинуватили в танцях на кістках.
Також Зеленський звинуватив Ткача в тому, що сам президент більше не може спокійно відпочивати, а його діти — відзначити свої дні народження:
«Я маю право іноді відпочивати. Завдяки вам мені немає місця в Києві, де я міг би відпочити. Завдяки вам ніхто з моїх дітей не може бути без охорони, мої діти майже нічого ніде не святкують. Завдяки вам людина, у якої було 50-річчя, відмовилася святкувати цього дня, бо... люди скажуть, що, поки триває офіційне покладання квітів (21 листопада була річниця Революції гідності – ), хтось там щось святкує. Я маю можливість їхати туди, куди хочу».
Після цього президент зізнався, що його літак зламався, а у ДУС немає грошей його відремонтувати. Також зламався президентський гвинтокрил, і саме через це Зеленський полетів на державну дачу в Івано-Франківській області на гвинтокрилах ДСНС. За його словами, він уточнив, чи законно це, і тільки потім полетів.
Там він займався робочими справами та готувався до зустрічі з послами.
«У суботу в мене був вихідний день. Разом зі мною там був голова офісу та моя родина. У неділю я полетів о 7 ранку на покладання квітів до Києва... Після цього я сів у цей ґвинтокрил із Єрмаком, ще речі були, а в речах – бутерброди... Я полетів до Гути (населений пункт, у якому розташована держрезиденція – ). До Гути я прилетів. Моя сім'я, маю право. І наступного дня я полетів на роботу», – прокоментував президент.
Але і це була ще не вся історія. На уточнювальне запитання, чи святкували на дачі день народження Єрмака, Зеленський відповів: «Циган не викликав, ведмедів не викликав, але і журналіста Михайла Ткача теж не викликав».
Після цього президент запросив журналіста УП на свій день народження в січні та зазначив, що краще його кликати, бо він і так про все дізнається.
Державний переворот
Найбільшою «бомбою», яку кинув Зеленський, була заява про нібито державний переворот, який планують представники Росії та України, втягуючи в цей процес олігарха Ріната Ахметова.
«Можу сказати одразу, що в нас є не тільки агентурна інформація, у нас є навіть звукова інформація, де представники з України, скажімо, з представниками Росії обговорюють участь Ріната Ахметова в державному перевороті в Україні, що буде залучено мільярд доларів тощо. Я вважаю, що це підстава бізнесмена Ріната Ахметова. Я вважаю, що це операція. Його втягують у війну проти держави Україна. Я вважаю, що він розпочав її. Вважаю, що, на жаль, це буде велика його помилка, тому що не можна воювати проти свого народу, проти президента, який обраний народом України», — заявив Зеленський.
Така інформація в перші хвилини пресмарафону спричинила неабиякий резонанс, а Савік Шустер навіть зазначив, що після такого хотілося б трохи помовчати та подумати. Одразу новину підхопили всі ЗМІ як України, так і іноземні, але запитань залишилося більше, ніж відповідей. Президент зробив дуже серйозну заяву, але дав вкрай мало даних, залишивши великий простір для здогадок і чуток.
Протистояння з Ахметовим
Прізвище відомого українського олігарха на цій пресконференції лунало частіше, ніж будь-коли. Натяки, що оточення Ахметова затягує його в державний переворот, навіть вплинуло на акції компанії олігарха, які стрімко впали.
Крім згадування прізвища, було й запрошення. Зеленський запросив Ахметова прослухати аудіозаписи про підготовку в країні державного перевороту, де звучить його ім’я.
Під час відповіді на останнє запитання президент зазначив, що він не погрожує Ахметову.
Одразу після завершення пресмарафону президента з журналістами Ахметов зробив доволі різку заяву: «Інформація, оприлюднена Володимиром Зеленським про нібито втягування мене до якогось держперевороту, є суцільною брехнею. Мене обурює поширення цієї брехні незалежно від того, якими мотивами керується президент. І зроблю все від себе залежне, щоб авторитаризму та цензури в Україні не було».
Важко оцінити, як вплинуть подібні заяви президента на українську політику та економіку. Уже сьогодні ввечері на всіх топових телеканалах оговорюватимуть новий виток конфлікту Зеленського та Ахметова та гадати про те, які будуть наступні кроки. Але можна сказати точно: це тільки початок. І важко сказати, хто ж виграє в цій новій війні.
Зеленський про вагнергейт
Запитання про спецоперацію щодо затримання російських найманців пролунало ще в першій частині пресконференції. Відповідь на запитання, хто дав наказ відстрочити операцію, була довга та уривчаста.
Спочатку Зеленський розповів, що ця операція дуже відрізнялася від інших і він мав занадто мало інформації щодо неї. Потім була довга розповідь із звинуваченнями на адресу колишнього розвідника Василя Бурби. Президент заявив, що «він не розвідник, а бізнесмен»; «Бурба торгував секретною інформацією»; «брав участь у розгоні Майдану»; «пропонував продати формулу коронавірусу та вакцини Росії чи Китаю»; а також нібито «відремонтував дачу в Кончі-Заспі за 11 млн».
Далі Зеленський заявив, що він не довіряв особисто Бурбі, тому не підтримав план операції. Вона, на його думку, не була «прорахована детально». Зі слів Зеленського, примусове приземлення літака турецьких авіаліній ніколи б не пробачив президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган.
Також Зеленський уточнив, що голова офісу президента не міг її зупинити, бо він не має таких повноважень.
Суспільство мало багато запитань про цю широковідому операцію, але всіх відповідей ми не отримали. Раніше Зеленський і Єрмак заявляли, що операція була не наша або її взагалі не було. А потім президент відкриває, що вся справа в поганих розвідниках, що він не хотів сваритися з Ердоганом та розповідає про перелік успішних спецоперацій.
Сварка Зеленського з журналістом Бутусовим
Саме Бутусов найбільше говорив про те, що спецоперацію зірвали, але, коли він поставив своє запитання, розпочалася гаряча сварка. Журналіст запитав про низку зірваних спецоперацій наших розвідників, але відповідь була неочікувана. Спочатку Зеленський уточнив, що він не просто головнокомандувач, а верховний головнокомандувач.
«Пан Бутусов, ви мені кажете про відповідальність за життя та смерті людей. За останній тиждень щоденно 2-3 міжнародні розмови, зокрема з керівництвом ЄС, США, Британії, я проводжу через вас. Ви – перша людина, яка показала інформацію про відповідь нашого українського дрона (йдеться про «Байрактар» — ) щодо незаконного формування окупованого Донбасу. Щодо дронів. Я вам скажу: на вашій совісті смерті людей. Після цього скільки було на нас атак і скинутих бомб дронами», — заявив Зеленський.
Також глава держави повідомив, що Бутусов працював на олігарха Ігоря Коломойського та Геннадія Корбана й обізлився на президента через те, що йому не дали жодної посади.
Відповідь Бутусова не забарилася: «Ви (Зеленський — ) нічого не знаєте і дуже багато брехні про зрив спецоперації розповсюджуєте. Усе, що ви тут розповіли, брехня. Ви це говорите, щоб не відповідати за себе, за Єрмака, за Демченка. Ваша тактика така: оббрехати людей, які про щось пишуть, і просто собі весело піти. Я дуже прошу, щоб усі ваші фантазії, які ви розповсюджуєте на всю країну, ви хоча б раз розповіли на допиті слідчого, бо керівництво державою під час війни — це не «Квартал», і вам треба це вивчити. Дуже прикро та соромно, пане президенте».
Після цього ще декілька разів Бутусов намагався щось додати, а Зеленський під час інших відповідей коментував розмову з журналістом. Дуже емоційну розмову намагався зупинити прессекретар президента Сергій Нікіфоров, але в нього не дуже виходило.
Увечері Бутусов заявив, що подасть на Зеленського до суду через наклеп.
Чергова зустріч Зеленського з пресою стала якоюсь мірою несподіваною. Цього разу президент встиг і посваритися, і похвалитися, і пожалітися на те, що в нього зовсім немає особистого життя. Дороги будуються, а суди ще не переможені — так можна охарактеризувати довгу розмову Зеленського. А довгострокові наслідки всіх заяв гаранта Конституції ми вже скоро зможемо побачити.