У п’ятницю, 26 листопада, президент України проведе пресмарафон присвячений екватору його каденції. Ряд журналістів висловили свою незадоволеність відсутністю можливості подати заявку на акредитацію. Про це повідомляється на сайті Офісу Президента.
Зазначається, що марафон розпочнеться о 12:00 та триватиме три години. До участі в цьогорічному заході запрошені журналісти з 30 провідних всеукраїнських і міжнародних ЗМІ, кожен із яких матиме можливість поставити своє запитання президенту.
В ОП такий підхід пояснили «складною епідемічною ситуацією в країні та з урахуванням досвіду попередніх пресмарафонів».
«Відбудеться змістовна розмова президента з журналістами, під час якої будуть висвітлені різні актуальні й суспільно важливі теми, зокрема проведення реформ в Україні, ситуація на сході країни та досягнення миру, енергетична безпека та питання тарифів, економічна стабільність, боротьба з пандемією коронавірусу тощо. Водночас такий формат заходу дасть змогу уникнути дублювання запитань», — пообіцяли у пресслужбі ОП.
Як такий формат зустрічі прокоментували журналісти?
Головна редакторка видання «Слідство.Інфо» Анна Бабінець написала, що «раніше на пресконференції президента можна було хоча б спробувати акредитуватися. Тепер пресконференції організовуються як приватні вечірки — за особистими запрошеннями з офісу президента». Вона заявила, що «Слідство.Інфо» не запросили задля уникнення питань про офшори президента.
Журналіст видання «Громадське» Данило Мокрик теж висловив невдоволення таким форматом заходу:
«Ммммм, закрита преска Президента для 30 обраних ЗМІ. Несемося. Відкритість до ЗМІ. Свобода слова. Президент, який не боїться і не уникає гострих запитань. Наступний етап: конкурс на найкраще запитання на пресконференції. Запитання надсилаються заздалегідь. Переможці отримають можливість поставити своє запитання Президенту. Голова конкурсної комісії: Юлія Мендель. Норм формат для наступної прески. Давайте. Вам же хочеться».
Редактор видання «Цензор.Нет» Юрій Бутусов теж розкритикував рішення ОП. Він заявив, що свобода слова тепер тільки для тих журналістів, які подобаються президенту, а не для всіх громадян України
«Втім, якщо раніше будь-яку критику на адресу Зеленського офіс називав замовленням олігархічних ЗМІ, то зараз після серії репутаційних катастроф Володимир Олександрович зволив зійти хоча б до якихось відповідей на запитання», — написав журналіст.
Бутусов переконаний, що «пресконференцію буде перетворено на театральну постановку, і, звичайно, багато питань будуть постановочними. Не виключено, що для цього запросять представників ЗМІ, якими володіють добрі олігархи. Зрозуміло, мета завтрашнього спектаклю не в тому, щоб розповісти про Вагнергейт, зраду, Єрмака, Демченка, Татарова, Міндіча, Коломойського, зв'язки з Росією та Білоруссю, а щоб навпаки — потоками слів заговорити всі важливі теми й нічого не сказати по суті».
«В нас новий рівень свободи слова, просити акредитацію більше не потрібно. Тепер президент самостійно обирає ЗМІ, які хоче запросити)», — прокоментував журналіст Тарас Ратушний.
Контекст. Попередня велика пресконференція Зеленського відбулася 20 травня. У 2019 році спілкування голови держави зі ЗМІ відбувалося у форматі пресмарафону, який тривав близько 14 годин.