Facebook Pixel

«Забери мене на місяць»: як кіно обігрує головну теорію змови про місію «Аполлона-11»

Як фільм Забери мене на місяць обігрує теорію змови про висадку на Місяць

Як фільм Забери мене на місяць обігрує теорію змови про висадку на Місяць

Посадка на Місяць 1969 року «Аполлона-11» – «маленький крок для людини, але величезний стрибок для людства», як висловився один з астронавтів Ніл Армстронг.

Однак майже одразу після події з'явилася хвиля конспірологічних теорій, які стверджували, що висадка на Місяць є містифікацією. Ці теорії існували протягом десятиліть, захоплюючи уяву багатьох людей і впливаючи на суспільні настрої.

У липні в український прокат виходить фільм «Забери мене на місяць», де обігрується одна з найпопулярніших версій фальсифікації висадки – зйомка всього процесу в павільйоні.

The Page розповідає про фільм і згадує про причини виникнення теорій змови та їхній вплив на суспільство.

Про що фільм «Забери мене на місяць»

«Забери мене на місяць» (англ. «Fly me to the Moon», як і пісня у виконанні Френка Сінатри, вона була тісно пов'язана з польотом «Аполлона-11» на Місяць) вийде в прокат 11 липня 2024 року.

Трейлер фільму «Забери мене на місяць» українською

Це комедійна драма режисера Ґреґа Берланті (до цього він знімав переважно серіали, наприклад, «Флеш») з бюджетом у $100 млн. У головних ролях Скарлетт Йоганссон і Ченнінґ Татум.

Дія фільму розгортається на тлі історичної висадки на Місяць корабля «Аполлон-11» у 1969 році. Йоханссон грає Келлі Джонс, експертку з маркетингу, залучену для оновлення публічного іміджу НАСА, а Татум зображує Коула Девіса, керівника запуску. Сюжет набуває комедійного повороту, коли Білий дім вирішує, що місія надто важлива, щоб ризикувати провалом, і доручає Джонс організувати фальшиву висадку на Місяць, зняту в павільйоні Голлівуду, як запасний план.

Герої Йоханссон і Татума, незважаючи на їхні протилежні характери, орієнтуються в хаотичній підготовці до висадки на Місяць, що приводить як до комедійних, так і до драматичних моментів.

Головні теорії змови про висадку на Місяць

Варто зазначити, що насправді головні теорії змови щодо Місяця ефективно доповнюють одна одну й досі діють у зв’язці. Цікаво, що за висадкою на Місяць стежив Радянський Союз, але він ніколи не стверджував про фейк.

Теорія підроблених кадрів

Перша фотографія, зроблена Нілом Армстронгом на Місяці.

Перша фотографія, зроблена Нілом Армстронгом на Місяці.

Кадри висадки «Аполлона-11» на Місяць були змонтовані в голлівудській студії – прихильники цієї теорії стверджують, що уряд США, не зумівши здійснити успішну висадку на Місяць, сфабрикував цю подію, щоб виграти космічну гонку. Як «докази» вони вказують на аномалії в кадрах, такі як поява тіней і поведінка американського прапора, які нібито неможливі на Місяці.

Але тіні на Місяці суперечливі через нерівну місячну поверхню та численні джерела світла (Сонце, Земля та місячний модуль).

Поведінка американського прапора, який нібито майорить, пояснюється тим, що прапор підтримується горизонтальним стрижнем, а рух тканини спричинений тим, що астронавти поводилися з прапором у вакуумі, де він продовжував би рухатися без опору повітря.

Відсутність зірок

Часто вказують на те, що на фотографіях і відео, зроблених на Місяці, не видно зірок і це буцімто свідчить про фальшиве тло, оскільки на чорному місячному небі повинні бути видні яскраві зірки.

Проте камери, що використовувалися на Місяці, були налаштовані на зйомку яскравої місячної поверхні та астронавтів, що вимагало короткої експозиції, тому зірок не видно

Прапор США, що майорить, і космічне небо без зірок на фото NASA із місії Апполон-11

Прапор США, що майорить, і космічне небо без зірок на фото NASA із місії Апполон-11

Астронавти на Міжнародній космічній станції повідомляють, що не бачать зірок, коли дивляться на Землю при денному світлі, що узгоджується з фото «Аполлона».

Теорія радіаційного поясу

Астронавти не пережили б подорож через радіаційні пояси Ван Аллена, які оточують Землю. Теоретики змови стверджують, що рівень радіації був би смертельним, що зробило б подорож на Місяць неможливою.

Однак дозиметри, які носили астронавти, реєстрували радіацію в межах безпечних норм. Подальші польоти в космос, в тому числі на МКС, підтвердили, що люди можуть пережити таке радіаційне опромінення за умови дотримання належних запобіжних заходів.

Зниклі дані з місії «Аполлона»

Деякі теорії обертаються навколо зниклих або втрачених даних, таких як оригінальні телеметричні записи з місій «Аполлона». Конспірологи стверджують, що втрата цих даних є підозрілою і свідчить про приховування фактів.

Але великі обсяги даних, включаючи фотографії, відео та наукові зразки, зберігаються в різних місцях, а детальні звіти про місії знаходяться у відкритому доступі, що робить неможливим їх приховування.

Причини зростання кількості теорій змови щодо висадки на Місяць

Скептицизм і недовіра до уряду

Кінець 1960-х і початок 1970-х років були періодом значних політичних і соціальних потрясінь у Сполучених Штатах: війна у В'єтнамі, Вотергейтський скандал, рух хіппі, масові громадянські заворушення призвели до зростання недовіри до державних інституцій. Це середовище скептицизму створило сприятливий ґрунт для розквіту теорій змови.

Контекст Холодної війни

Космічна гонка була центральним елементом Холодної війни між США та СРСР. Висадка на Місяць стала великою перемогою США, але дехто вважав її пропагандистським інструментом, покликаним утвердити американське домінування. Високі ставки Холодної війни зробили ідею фальсифікації висадки на Місяць правдоподібною для декого.

Екіпаж «Аполлона-11». Зліва направо: Ніл Армстронг, Майкл Коллінз, Едвін Олдрін.

Екіпаж «Аполлона-11». Зліва направо: Ніл Армстронг, Майкл Коллінз, Едвін Олдрін.

Вплив ЗМІ

Почали з'являтися книги, документальні фільми та статті, які ставили під сумнів висадку на Місяць, починаючи з книги Білла Кейсінга 1974 року «Ми ніколи не були на Місяці: Американська афера на тридцять мільярдів доларів» була однією з перших і найвпливовіших праць. Ці публікації в поєднанні з сенсаційним висвітленням у ЗМІ сприяли поширенню та легітимізації теорій змови.

Розвиток спецефектів кінематографа

Наприкінці 1960-х років розвиток кіно- і телевізійних спецефектів уможливив створення реалістичних зображень космічних подорожей. Фільми на кшталт «2001: Космічна одіссея» (1968 рік) продемонстрували, що переконливі космічні сцени можуть бути сфабриковані, підживлюючи припущення, що кадри висадки на Місяць могли бути так само зрежисовані.

Яким був вплив теорій змови про висадку США на Місяць

  • Падіння довіри до наукових установ: теорії змови про висадку на Місяць постійно підживлювались жовтою пресою і бажаючими просто заробити. Через це ставлення до виділення грошей на дослідження космосу було вкрай негативним;
  • культурний та медійний вплив: ідея фальсифікації висадки на Місяць проникла в масову культуру, надихнувши на створення фільмів, телевізійних шоу та літератури. Ця культурна репрезентація допомогла зберегти теорії змови;
  • соціальна поляризація: теорії змови сприяють недовірі до влади та мейнстримним наративам. Часто одна теорія змови підживлює іншу, і людина вже не може довіряти нічому.

Незважаючи на те, що переважна більшість доказів підтверджує реальність висадки на Місяць, ці теорії продовжують існувати. Зате вони породили такий контент, як пісню Image Dragons «On the top of the world», серії в «Mythbusters», «X-files» і кілька непоганих фільмів.


Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉