Facebook Pixel

Стоп-кадр. Де заборонено використовувати відеокамери під час воєнного стану

Коли українські міста майже щоночі потерпають від повітряних атак, громадянам почали масово розсилати СМС-повідомлення від СБУ з проханням припинити онлайн-трансляції з веб-камер на території України. The Page з’ясував, як не варто використовувати камери спостереження під час війни, чи можна користуватися відеореєстратором і які передбачені санкції за порушення.

«Просимо власників веб-камер на території України припинити онлайн-трансляцію будівель, місцевостей, доріг, комунальних, торгівельних, промислових об’єктів тощо, які можуть використовуватися ворогом для коригування ракетних ударів. Про виявлені онлайн-трансляції повідомляйте до офіційного Telegram-бота Служби безпеки України», — такі повідомлення отримали мільйони українців.

Які камери необхідно вимкнути

Лідія Карплюк, адвокат Адвокатського обʼєднання «Лещенко, Дорошенко і партнери» уточнює, що мова йде про камери, які здійснюють онлайн-трансляцію в інтернет, якщо в їхне поле потрапляють будь-які обʼєкти, які дають можливість ідентифікувати місце розташування. Така вимога зумовлена тим, що в поле зору камери може потрапити військова техніка, озброєння, тощо, і ця інформація може бути використана ворогом.

Карплюк попереджає, що подібна вимога припинити онлайн-трансляцію кореспондується зі статтею 114-2 Кримінального кодексу України, якою передбачена відповідальність за несанкціоноване поширення інформації про переміщення або розміщення ЗСУ, озброєння і боєприпасів в умовах воєнного стану.

Тобто фактично будь-яка камера, яка фіксує хоча би якусь частину місцевості, що дає можливість її ідентифікувати, та поширює це зображення в мережі в умовах воєнного стану, може навіть випадково, але послугувати знаряддям злочину. Це може стосуватися навіть веб-камери яка транслює хід будівництва житлового комплексу або показує відкритий майданчик розважального чи спортивного закладу.

"Рівень розвитку штучного інтелекту у світі надзвичайно високий, і постійно прогресує. Наш ворог вже давно обробляє будь яку публічну інформацію з України, і далеко не завжди вручну. Тому будь яка оприлюднена інформація може нести загрозу. Мова і про фіксацію роботи українського ППО, і місць влучання, де є привʼязка до місцевості", — пояснює Кирил Новіков, авіаексперт, директор благодійного фонду "Допомога Львівському оборонному кластеру. Війна триває й у кіберсфері.

Під час війни веб-камери більше не ведуть трансляцію зі столичного Хрещатику. Фото: Марія Бабенко

Під час війни веб-камери більше не ведуть трансляцію зі столичного Хрещатику. Фото: Марія Бабенко

Чи можна під час війни використовувати камери спостереження з метою охорони

Більшість веб-камер, які відслідковували трафік на найбільших транспортних артеріях або вели трансляцію з центральних вулиць українських міст, на сьогодні вже вимкнені. Адже у їхніх власників навряд чи є бажання зайвий раз привертати увагу силовиків.

Але виникає питання, як бути з вуличними камерами спостереження і системами відеонагляду, які широко використовуються з безпековою метою на підприємствах і побутовими споживачами.

Як з’ясував The Page, пильним громадянам надсилати скарги на такі камери до офіційного Telegram-боту СБУ точно не треба. Адже, як пояснюють юристи, ключовим моментом є саме поширення зображення.

«Тобто, якщо камера веде запис, але не транслює зображення, та зафіксоване нею відео не поширюється у будь-який інший спосіб, то обмежень стосовно її використання немає. Щодо камер відеоспостереження, що встановлюються з метою охорони комерційних обʼєктів чи житла, то тут діє таке ж правило – фіксувати можна, а поширювати – ні», — заспокоює Лідія Карплюк.

Чи можна користуватися автомобільними реєстраторами

Ще на початку повномасштабного вторгнення в березні 2023 року з’явилися публікації про заборону використання відеореєстраторів. Але Лідія Карп’юк зауважує, що саму норму, яка передбачила таку заборону, важко знайти й, зокрема, її точно немає в законі.

Водночас, співрозмовниця The Page нагадує, що заборона використання відеореєстраторів у авто, мототранспорті для фото і відеозйомки доріг загального призначення, об’єктів інфраструктури, блокпостів, укріплень і сил оборони прописана у протоколі №28 від 19.03.2022 року засідання оперативного штабу Ради оборони Київської області. Й можливо, схожі рішення приймалися на місцевому рівні в інших регіонах.

Тому відеореєстратори використовувати не варто. Тим більш, що за відгуками автомобілістів, на блокпостах можуть зупинити, перевірити й зробити зауваження навіть за смартфон у тримачі на лобовому склі. Відповідно, щоб уникнути неприємних непорозумінь з силовиками, смартфон також варто тримати подалі від вікна.

Проте, за словами Лідії Карплюк, подібна заборона не містить санкції, тобто відповідальності за її порушення, тому, знову ж таки, доводиться повертатися до норми статті 114-2 Кримінального кодексу України, в якій ключовим моментом є поширення інформації. Тобто кримінальна відповідальність виникне лише якщо поширити відповідну інформацію з відеореєстратора.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉