Facebook Pixel

Далека та глибока розвідка: Китай успішно посадив зонд на звороті Місяця

Ракета «Чанчжен-5»

Ракета «Чанчжен-5»

Безпілотний космічний корабель (зонд) «Чан'є-6», оснащений безліччю інструментів та власною стартовою установкою, за підтримки супутника-ретранслятора «Цюецяо-2» здійснив посадку в гігантському ударному кратері Басейн Південний полюс-Ейткен на зверненій у космос стороні Місяця о 01:23 2 червня за київським часом.

Посадка підвищить статус Китаю як космічної держави у глобальному прагненні до Місяця, де країни, включаючи Сполучені Штати, сподіваються використати місячні мінерали для підтримки довгострокових місій астронавтів та створення місячних баз протягом наступного десятиліття, пише Reuters.

Місія «включає безліч інженерних інновацій, високі ризики і великі труднощі», йдеться в заяві Національного космічного управління Китаю.

Ця посадка стала другою для Китаю на звороті Місяця, таких посадок інші країни не робили. Сторона Місяця, постійно звернена від Землі, усіяна глибокими та темними кратерами, що ускладнює зв'язок та роботизовані посадкові операції.

«Здійснити посадку на звороті Місяця дуже складно, тому що у вас немає прямої видимості, ви покладаєтеся на безліч ланок у ланцюзі, щоб контролювати те, що відбувається, або вам доводиться автоматизувати процеси», – сказав Ніл Мелвілл-Кенні, технічний спеціаліст Європейського космічного агентства, який працює з Китаєм.

Апарат перед посадкою ретельно вибирав найбільш безпечне місце для посадки. Для цього використовувалася відеокамера та лазерний 3D-сканер.

Зонд «Чан'є-6» був запущений 3 травня ракетою «Чанчжен-5» з космодрому Веньчан на південному острові Хайнань, досяг околиць Місяця приблизно через тиждень, а потім змінив свою орбіту для підготовки до посадки. Зонд складається з орбітального апарату, повертається, спускається, і підйомного пристрою.

Міжнародне корисне навантаження місії «Чан'е-6»: аналізатор негативних іонів на місячній поверхні Європейського космічного агентства та французький місячний детектор радону ось-ось почнуть роботу, а італійський лазерний кутовий відбивач вже розгорнутий.

Зонд «Чан'є-6»

Зонд «Чан'є-6»

За допомогою черпака та дриля посадковий модуль «Чан'е-6» збере 2 кг місячного матеріалу протягом двох днів і доставить його на Землю. Зразки будуть перенесені до відсіку, розташованого на вершині посадкового модуля. Ця частина модуля оснащена ракетним двигуном, за допомогою якого злетить і з'єднається з кораблем на місячній орбіті. Приземлення у китайському регіоні Внутрішньої Монголії очікується приблизно 25 червня.

Якщо все піде за планом, місія надасть Китаю незаймані записи 4,5-мільярдної історії Місяця і надасть нові підказки про формування Сонячної системи. Це також дозволить провести безпрецедентне порівняння темної, недослідженої області Місяця з більш вивченою стороною Місяця, зверненою до Землі.

Місячна стратегія Китаю передбачає висадку першого космонавта приблизно 2030 року в рамках програми, партнером якої є Росія. У 2020 році Китай провів свою першу місію з повернення зразків з Місяця за допомогою корабля «Чан'є-5», отримавши зразки з видимого боку супутника Землі.

Американська програма «Артеміда» передбачає висадку людей на Місяць до кінця 2026 року чи пізніше. NASA встановило партнерські відносини з кількома космічними агентствами, зокрема Канади, Європи та Японії, астронавти яких приєднаються до екіпажів США в місії «Артеміда».

Подякувати 🎉