США сказали, що вони хочуть, щоб Європа продовжила купувати американську зброю після того, як ЄС обмежив американських виробників для участі у тендерах на озброєння. Про це пише Reuters з посиланням на власні джерела.
Чому США закликають Євросоюз купувати у них зброю
ЄС намагається обмежити закупівлю певних видів зброї у США, при цьому розвиваючи власне виробництво. Водночас США закликали своїх європейських партнерів і далі продовжувати закупівлі в американських компаній.
Після кроків адміністрації Трампа короткостроково скоротити військову допомогу Україні та послабити тиск на москву у європейських союзників виникли сумніви, чи є США надійним партнером.

У середині березня 2025 року Єврокомісія, виконавчий орган ЄС, запропонувала збільшити військові витрати та об’єднати ресурси для спільних оборонних проєктів на тлі невизначеності з допомогою США.
За словами експертів, деякі з таких заходів можуть зменшити роль для компаній, що не входять до ЄС, зокрема із США та Великої Британії.
Держсекретар США Марко Рубіо сказав міністрам закордонних справ Литви, Латвії та Естонії, що Сполучені Штати хочуть продовжити участь в оборонних закупівлях країн ЄС, повідомили джерела Reuters.
Рубіо зазначив, що США негативно сприймають будь-яке виключення американських компаній з європейських тендерів.
Рубіо планує обговорити питання продовження закупівлі країнами ЄС американської зброї під час свого візиту до Брюсселя цього тижня, де він візьме участь у зустрічі міністрів закордонних справ НАТО, повідомив високопоставлений чиновник Держдепу.
«Трансатлантичне оборонно-промислове співробітництво робить Альянс сильнішим», – підкреслив представник Державного департаменту США.
Водночас Трамп закликав європейських союзників витрачати більше на оборону та брати на себе більшу відповідальність за власну безпеку. Президент США також натякав, що його зобов’язання перед НАТО не є абсолютними.
Нагадаємо, на початку березня президент Франції Еммануель Макрон закликав країни ЄС збільшити щорічні витрати на оборону до понад 3-3,5% від ВВП. Прихильність Дональда Трампа до росії та його заяви про кінець підтримки України змушують європейських лідерів переглянути власні обороні видатки.
Окрім цього, в останні місяці європейські чиновники обговорювали план створити фонд на €500 млрд для спільних оборонних проєктів і закупівель зброї, потенційно включаючи Велику Британію та Норвегію, а не ЄС в цілому.