Facebook Pixel

Хто такий Джуліан Ассанж: герой-викривач злочинів чи шпигун, що намагався зашкодити США

Із широковідомого у світі викривача воєнних злочинів США в Іраку та Афганістані Джуліана Ассанжа знімуть майже всі звинувачення. Незабаром він зможе вільно пересуватися світом, фактично вперше із 2010 року.

26 червня Ассанж має з'явитися у федеральному суді на Маріанських островах, що належать США, і визнати себе винним у змові з метою незаконного отримання та розповсюдження секретної інформації про національну оборону США, аби досягти згоди з урядом країни.

QuoteПісля визнання провини Ассанжа одразу відпустять, бо за його статтею передбачається п’ять років за гратами. У Великій Британії він просидів 1901 день – 5,2 року, це зарахують за покарання.

The Page розповідає, чим відомий засновник Wikileaks Джуліан Ассанж і чому він має славу не тільки борця за свободу слова, але й злочинця чи навіть ворожого агента.

Чим відомий Джуліан Ассанж

У 2006 році Джуліан Ассанж заснував WikiLeaks — організацію, яка публікувала секретні документи. Лише у 2010 році він здобув світову популярність після публікації серії витоків інформації від Челсі Меннінг, колишньої військовослужбовиці американської армії.

QuoteСеред файлів зокрема було відео атаки американських військ на вертоліт у 2007 році в Багдаді, в результаті якої загинули 11 людей, в тому числі два журналісти агентства Reuters.

Уряд США розпочав кримінальне розслідування, і Меннінг зрештою була засуджена і ув'язнена на 35 років за витік секретної інформації, хоча пізніше президент Барак Обама пом'якшив їй вирок до семи років. Із 2017-го Челсі Меннінг на свободі.

Ассанжа багато хто в усьому світі називає героєм, який викрив воєнні злочини, але його репутація також заплямована звинуваченнями у зґвалтуванні, які він заперечує.

Особливо останні 5 років світом ширились заклики звільнити Ассанжа як захисника свободи слова та викривача правди про ведення військових дій армією США

Особливо останні 5 років світом ширились заклики звільнити Ассанжа як захисника свободи слова та викривача правди про ведення військових дій армією США

Перше звинувачення США проти Джуліана Ассанжа висунули у квітні 2019 року. Йому інкримінували змову з метою зламу урядових комп'ютерів, що стосувалося його співпраці з Челсі Меннінг у 2010 році. Ассанжа звинувачували в тому, що допоміг Меннінг отримати доступ до секретної інформації Пентагону, яку потім оприлюднив на WikiLeaks.

Ассанжу загрожувало загалом до 175 років ув’язнення в США.

На момент звинувачення він перебував під арештом у Великій Британії. Тоді питання його екстрадиції до США було предметом судових розглядів і політичних дискусій.

Що показав у своїх документах Ассанж

Витік документів про війну в Іраку (Iraq War Logs, 2010) – це 400 тис. секретних військових документів, що детально описували війну в Іраку з 2004 по 2009 рік. Документи включали інформацію про загибель понад 66 тис. мирних жителів, випадки тортур, скоєні іракськими силами за знанням або співучастю американських військових.

Понад 15 тис. невідомих раніше смертей цивільних. Треба зауважити, що у переважній більшості їх безпосередньо армія США участі не брала, але деколи закривала очі на жахливі події.

Джуліан Ассанж на фото. Йому 52 роки

Джуліан Ассанж на фото. Йому 52 роки

QuoteНаприклад, у листопаді 2005 року у місті Хадіті (Ірак) група американських морських піхотинців убила 24 іракських цивільних осіб, включаючи жінок і дітей після того, як їхній конвой потрапив під вибух саморобного пристрою. Після вибуху морські піхотинці увійшли до кількох будинків і відкрили вогонь по їхніх мешканцях.

Розслідування США встановило, що морпіхи відкрили вогонь по беззбройних цивільних без попередження. Але лише один піхотинець визнав себе винним і отримав пониження в рангу разом із штрафом

Схожі випадки були і в Афганістані. Загалом кількість інцидентів рахується тисячами. Більше їх було в Іраку через активність бойових дій.

Темна сторона викриття Джуліана Ассанжа: люди під загрозою

У липні 2010 року WikiLeaks опублікував велику кількість секретних військових документів (близько 75 тис.), відомих як «Афганський військовий щоденник». Ці документи містили детальні звіти про війну в Афганістані, включаючи імена афганських інформаторів, які співпрацювали з військами США і НАТО.

QuoteЯкось Ассанж сказав: «Вони інформатори, тож якщо їх вб’ють, вони на це заслуговують».

Публікація цих документів поставила сотні афганських агентів США під безпосередню загрозу вбивства. Талібан оголосив, що вивчить документи, щоб виявити і покарати інформаторів. Деякі з них були вбиті талібами та представниками інших ісламських формувань.

Витік закритої інформації дипломатів США

Разом із цим у 2010 році Wikileaks оприлюднив понад 250 тис. дипломатичних листів Держдепу США. Ці депеші, датовані 1966-2010 роками, розкрили широкий спектр конфіденційної інформації та внутрішньої комунікації в дипломатичному корпусі США.

Схема Cablegate

Схема Cablegate

Ось деякі ключові аспекти та одкровення з витоку Cablegate:

  • дипломатичні оцінки та звіти: у документах містилися відверті і часто невтішні оцінки світових лідерів. Наприклад, канцлер Німеччини Ангела Меркель була описана як «несхильна до ризику і рідко творча», а путін був охарактеризований як «альфа-пес»;
  • у листах детально говорили про ядерну програму Ірану, тести балістичних ракет Північної Кореї, війну в Афганістані;
  • закордонна корупція: листування викрило випадки корупції та порушення прав людини в різних країнах. Наприклад, вони задокументували розкішний спосіб життя чиновників на Близькому Сході та корупцію в урядах, зокрема в Тунісі та Лівії.

Ассанж – агент росії?

Під час розслідування втручання росії у вибори в США 2016 року, які закінчилися перемогою Дональда Трампа, з’явилися звинувачення, що WikiLeaks публікував викрадені електронні листи Демократичної партії, отримані російськими хакерами.

QuoteЦе викликало підозри, що Ассанж діяв в інтересах росії. Колишній директор ЦРУ Майк Помпео у 2017 році назвав WikiLeaks «недержавною ворожою розвідувальною службою, часто підтримуваною державними акторами, такими як росія».

Помпео був не єдиним у таких оцінках, багато американських конгресменів і високопосадовців висували схожі гіпотези щодо, як мінімум, співпраці Ассанжа з російськими хакерами.

Чому обидві сторони конфлікту праві

Захисники свободи слова та прихильники Ассанжа завжди стверджували, що США намагається покарати журналіста за розкриття злочинів держави.

Противники Ассанжа, а це не тільки держапарат США, наголошують, що своїми діями він поставив під удар сотні людей по всьому світу, особливо в Афганістані. Серед опублікованих матеріалів були й списки опозиційних політиків, журналістів, блогерів, інформаторів по всьому Близькому Сходу. Деякі з них були «покарані» чи навіть вбиті.

Більше того, цієї інформації не було у відкритому доступі. Ассанж допоміг колишній аналітикині розвідки США в Іраку Челсі Меннінг зламати бази даних держави й оприлюднив усі сотні тисяч документів без жодного розбору.

Обидві тези є правдивими, тому Ассанжа можна назвати як злочинцем, так і журналістом-викривачем.

Подякувати 🎉