Facebook Pixel

Президент Ірану далеко не перший: які ще високопосадовці загинули в авіакатастрофах

Хто ще, як президент Ірану, загинули в авіакатастрофі

Хто ще, як президент Ірану, загинули в авіакатастрофі

Президент Ірану Ібрагім Раїсі та міністр зовнішніх справ країни Хусейн-Амір Абдуллахіан загинули 19 травня в авіатрощі, їхній гелікоптер впав у горах Ірану. Причини катастрофи наразі невідомі.

The Page розповідає, що відомо про загибель високопоставлених чиновників Ірану, та нагадує про інші авіатрощі, в яких гинули перші особи держав.

Що відомо про останній політ президента Ірану

Крісло, яка займав президент Ірану під час засідань уряду, покрите чорною стрічкою

Крісло, яка займав президент Ірану під час засідань уряду, покрите чорною стрічкою

Одразу після появи інформації про інцидент Іран запросив допомогу в пошуках у Туреччини та підняв армію на пошуки. Два вертольоти відправила й росія.

Пошукова операція тривала близько доби, деякі стверджують, що гвинтокрил повністю згорів, але точної інформації про інцидент наразі немає. Однак кілька різних джерел повідомили, що всі, хто перебував на борту, загинули.

QuoteВарто зазначити, що в Ірані головним керівником є не президент, а «Верховний лідер Ірану» – Алі Хаменеї, він наразі цілий. Проте загибель Раїсі стала приводом для звинувачень Америки.

Вже 20 травня ексголова МЗС Ірану звинуватив США у падінні гвинтокрила Раїсі, бо Сполучені Штати наклали ембарго на продаж запчастин для літаків і гвинтокрилів Ірану. Колишній міністр також повідомив про намір керівництва Ірану занести катастрофу до списку злочинів, які Білий дім скоював «проти іранського народу».

Загибель президента Польщі в росії

Цей авіаінцидент не перший, в якому гинуть перші особи держав. Лех Качинський був президентом Польщі з грудня 2005 року до своєї смерті у 2010 році.

Катастрофа сталася 10 квітня 2010 року. Президент Качинський разом із делегацією високого рівня прямував до Смоленська, щоб взяти участь у церемонії відзначення 70-х роковин Катинської трагедії, під час якої у 1940 році тисячі польських офіцерів були страчені радянським НКВС.

Як сталася троща з Лехом Качинським

Катастрофа Ту-154 в Смоленську

Катастрофа Ту-154 в Смоленську

Вранці 10 квітня погодні умови в аеропорту Смоленська були поганими, сильний туман погіршив видимість до рівня нижче безпечної межі посадки. Попри це, літак здійснив кілька спроб приземлитись. Приблизно о 10:41 за місцевим часом літак зачепив дерева недалеко від злітно-посадкової смуги і впав у лісосмузі.

QuoteЗагинули всі 96 людей, що перебували на борту, включаючи президента, першу леді та польських генералів.

Чи були винні в автотрощі з Лехом Качинським росіяни

В остаточному звіті розслідування російська сторона пояснила причини катастрофи насамперед помилкою пілота і неправильним прийняттям рішень під тиском необхідності здійснити посадку, попри несприятливі погодні умови.

Польське розслідування погодилося з багатьма висновками, але також підкреслило недоліки в російському управлінні повітряним рухом і недосконалість інфраструктури аеропорту.

Вже згодом деякі польські політики висловлювали припущення про можливі навмисні дії росіян, що призвели до катастрофи, хоча ці твердження залишаються недоведеними. Брат-близнюк президента Ярослав Качинський також закликав до проведення додаткових розслідувань і ставив під сумнів висновки офіційних звітів.

Падіння літака, що призвело до геноциду

Президент Ювенал Хабіарімана був лідером Руанди з 1973 року, прийшовши до влади після військового перевороту. Його режим характеризувався зростанням етнічної напруженості між тутсі та хуту та авторитарним правлінням.

До 1993 року Руанда була втягнута в громадянську війну між урядом Хабіарімани (хуту) та Руандійським патріотичним фронтом (РПФ), повстанським угрупуванням, що складається переважно з тутсі.

Збиття літака президента Руанди

Усе, що залишилось від літака президента Руанди

Усе, що залишилось від літака президента Руанди

6 квітня 1994 року Хабіарімана і Кіпрієн Нтаріаміра, президент Бурунді, поверталися до Руанди з регіонального саміту в Танзанії, присвяченого мирному процесу в Руанд, на борту урядового літака Dassault Falcon 50. Коли він наближався до аеропорту Кігалі, його збили ракетами «земля-повітря». Літак впав у саду президентського палацу. Всі, хто перебував на борту, загинули.

Геноцид тутсі після вбивства президента Руанди

Вбивство президента Руанди стало формальним приводом для геноциду. Вже за кілька годин місцеве телебачення повідомило, що у всьому винні РПФ і тутсі. Почалися заклики до їхнього знищення.

QuoteПротягом наступних 100 днів, за різними оцінками, від 800 тис. до 1 млн тутсі та поміркованих хуту були вбиті урядовими військами та цивільними, підбурюваними пропагандою.

Хто ж насправді збив літак президента Руанди, так і не встановили.

Найзагадковіша авіатроща за участі президента в історії

Мохаммад Зія-уль-Хак, президент Пакистану, що захопив владу у 1977 році шляхом військового перевороту, загинув 17 серпня 1988 року в авіакатастрофі, яка залишається однією з найбільш загадкових подій в історії країни.

QuoteЗія-уль-Хак дуже закрутив гайки, впроваджуючи ісламізацію суспільства: відновив середньовічні покарання — публічне побиття палицями, відрубування кінцівок, ввів традиційні релігійні податки.

В день катастрофи президент перебував на борту військового літака C-130 Hercules разом з іншими високопосадовцями, включаючи американського посла в Пакистані Арнольда Рафаеля та генерала Герберта Васома, головного військового аташе США в країні.

Літак злетів з аеропорту в Бахавалпурі після демонстрації військової техніки. Через кілька хвилин після зльоту літак втратив керованість і розбився, загинули всі. Розслідування не змогло точно визначити причину катастрофи, що призвело до численних теорій змови.

Рештки літака C-130 Hercules, в якому розбився президент Пакистану Мохаммад Зія-уль-Хак

Рештки літака C-130 Hercules, в якому розбився президент Пакистану Мохаммад Зія-уль-Хак

Деякі припущення включали можливість механічної несправності, саботажу, отруєння екіпажу або навіть диверсії за допомогою бомби. Інші теорії стверджують, що закордонні розвідки, як-от ЦРУ, КДБ або індійські спецслужби, могли бути залучені до організації вбивства Зія-уль-Хака. Це пояснюють його політичною діяльністю та роллю в регіональних конфліктах, зокрема в Афганістані.

Співробітники американських спецслужб і пакистанські слідчі не змогли знайти переконливих доказів, які б підтвердили будь-яку з цих версій. Смерть Зія-уль-Хака стала поворотним моментом для Пакистану – країна перейшла до демократичних виборів, жорстка ісламізація права та політики припинилась.

Як у авіатрощі загинув голова МВС України

18 січня 2023 року у Броварах в жилому районі поруч з дитячим садком впав гелікоптер. У катастрофі загинув міністр внутрішніх справ Денис Монастирський, державний секретар міністерства Юрій Лубкович та перший заступник міністра Євгеній Єнін, у яких був запланований візит до Харківської та Дніпропетровської областей.

Як повідомили у Офісі Генпрокурора, посадовці ДСНС залучили до перевезення делегації гелікоптер, який перебував на чергуванні для реагування на потенційні надзвичайні ситуації. Повітряне судно не мало дозвільних документів на виконання інших видів польотів.

Що призвело до падіння гелікоптера з Денисом Монастирським

Фото з місця авіакатастрофи, в якій помер голова МВС Денис Монастирський

Фото з місця авіакатастрофи, в якій помер голова МВС Денис Монастирський

За даними слідства, в складних погодних умовах командир екіпажу розпочав політ без метеорологічних даних. Жоден із посадовців, які мали б відтермінувати політ до сприятливих умов, цього не зробив.

Quote«Через складні погодні умови гелікоптер виконував політ на гранично низькій висоті. Командир екіпажу побачив перешкоду та, здійснюючи маневр, втратив орієнтування і допустив зіткнення із землею», – заявили в Офісі Генпрокурора.

Окрім високопосадовців МВС в авіакатастрофі загинуло чотири жінки та малолітня дитина, які прийшли у садочок. 31 особа, серед яких 13 дітей, отримали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості.

Посадовців ДСНС звинувачують у порушення правил безпеки польотів повітряного транспорту, що спричинило загибель людей. Начальника служби безпеки польотів – у службовій недбалості, що спричинила тяжкі наслідки. Суд триває.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉