Facebook Pixel

Російсько-українська війна вже перетворилась у світову

Як російсько-українська війна стала світовою

Як російсько-українська війна стала світовою

Експерти-міжнародники десятиліттями побоювалися другої Корейської війни, де на полі бою зіткнуться не лише дві армії, але й увесь поляризований світ.

Але сьогодні Сеул і Пхеньян ведуть свою багаторічну війну на українських фронтах. Так само як і в часи Корейської війни (1950-1953), одне одному протистоять «колективний Захід» і, як її тепер починають називати, «Вісь зла» – росія, Китай, Північна Корея та Іран.

The Page на основі матеріалу Bloomberg розповідає, як війна росії проти України вже стала світовою, але поки що проксі.

Дві Кореї у війні в Україні

Південна Корея опосередковано надала Україні близько 330 тис. 155-міліметрових снарядів наприкінці 2023-го – початку 2024 років. Також країна стала значним фінансовим донором.

Північна Корея слугувала арсеналом путіна, постачаючи балістичні ракети та артилерійські снаряди. З вересня 2023-го в обмін на продовольство, а також комплектуючі і сировину для виробництва зброї, КНДР відправила 6700 контейнерів, що можуть містити понад 3 млн 152-мм артилерійських снарядів або 500 тис. 122-мм пострілів.

Обидві країни входять до складу ворогуючих коаліцій, які перетворили війну між Україною і росією на світовий конфлікт.

Як війна в Україні перетворилась на світову

Поняття війни в Україні як проксі-війни, звісно, не є новим. Від самого початку кремлівська пропаганда стверджувала, що США використовує Україну як агента для знищення росії. Як зазначає Bloomberg, в цьому є частка правди. «Допомагаючи Україні захищатися, Америка також призводить до великих втрат одного зі своїх найзапекліших ворогів», – констатують автори статті. Проте не варто забувати, що саме росія безпідставно напала на Україну, розв’язавши у підсумку велику війну.

Quote«Україну підтримують демократії Північної Америки, Європи та Індо-Тихоокеанського регіону – країни, які прагнуть зберегти незалежність Києва і суворо покарати путіна в цьому процесі. Проте ця підтримка протиставляється і притупляється когортою євразійських автократій, які надають життєво важливу допомогу москві і ускладнюють життя Заходу, – пише Bloomberg. – На європейських полях битв, хоч і опосередковано, з'ясовують стосунки два великі альянси. Боротьба в Україні стала першим глобальним конфліктом нової холодної війни».

На початку повномасштабного вторгнення путін сподівався, що слабкий, розділений Захід погодиться на швидке поглинання України, але саме опір ЗСУ перевів війну на інший рівень.

Одразу після усвідомлення невдачі бліцкригу росії спочатку США та Європа, а згодом й інші їхні демократичні союзники, у тому числі з НАТО, почали підтримувати Україну зброєю та грошима.

Які вигоди отримала Європа від початку війни в Україні

Альянс НАТО в Європі на мапі

Альянс НАТО в Європі на мапі

Попри небажання війни союзники НАТО отримали кілька важливих сигналів і вигод від війни в Україні:

  • збільшення витрат на оборону в НАТО;
  • розширення альянсу та його бюджету за рахунок приєднання Фінляндії та Швеції;
  • демократії Тихого океану (Японія, Південна Корея та Тайвань насамперед) почали зміцнювати оборону проти Китаю;
  • зменшення залежності Європи від російських енергоносіїв;
  • початок конфлікту між ЄС і Китаєм через його підтримку рф;
  • нова розбудова незалежної індустріальної бази ЄС, особливо в секторі ВПК.

Як росії допомагають авторитарні друзі

На думку Bloomberg, чим краще війна закінчиться для України, тим більшу безпеку для демократичної спільноти, яка стикається з багатьма загрозами, придбають США. І саме цим занепокоєні лідери Китаю, Ірану та Північної Кореї.

Вони серйозно занепокоїлися за долю путіна одразу після провалу російського наступу у 2022-му та початку контрнаступу ЗСУ.

Іран надав росії тисячі безпілотників «Шахед» і балістичні ракети. Тегеран навіть направив радників для навчання російських військ використанню цих безпілотників і допоміг кремлю почати будувати дрони на власній території.

Північна Корея продала москві від 1 до 3 млн артилерійських снарядів – у порівнянні з приблизно 2 млн 155-міліметрових артилерійських боєприпасів, які США та всі союзники разом узяті відправили Україні. Північнокорейські ракети також були знайдені на українській землі.

До передачі зброї рф Китай не наважився через постійні погрози з боку ЄС та США, але він надав москві компоненти, що необхідні для виробництва зброї і відновлення російського ВПК – від мікрочіпів до верстатів. Китай став економічним тилом росії, поглинаючи її торгівлю, допомагаючи її фірмам залучати капітал і обходити санкції.

Що отримують від війни в Україні світові автократії

Більше того, на міжнародній арені Китай, попри постійні розповіді про власну нейтральність, постійно намагається схилити Захід до замороження війни на сьогоднішніх кордонах, що вигідно рф.

Під час свого останнього візиту до Європи в травні 2024-го Сі Цзіньпін знову підтвердив свою позицію щодо росії та війни в Україні. Фото: Embassy of China

Під час свого останнього візиту до Європи в травні 2024-го Сі Цзіньпін знову підтвердив свою позицію щодо росії та війни в Україні. Фото: Embassy of China

Натомість КНДР отримала технології ракетних програм, продовольство, обладнання. Іран – сучасні російські літаки і ППО. Китай посилює свій вплив на російську економіку і технологічний сектор.

QuoteНагадаємо, як зазначив в інтерв’ю The Page аналітик ADAstra Антон Ганоцький, для КНР російсько-українська війна стала шансом створити той світ, про який вони мріють. Це двополярний, в ідеальному випадку, а непогано — багатополярний світ. Тобто втрата гегемонії США та підняття КНР.

Ремілітаризація Японії – факт чи роздута історія

Війна в Україні розділила світ на два табори

На думку Bloomberg, війна в Україні поляризувала світову політику більш глибоко, ніж будь-коли з часів холодної війни. І, як і проксі-конфлікти тієї попередньої епохи, ця війна вплинула на низку інших країн по всьому світу.

Деякі країни намагаються триматися якомога далі від конфлікту, інші, як-от Туреччина та Об'єднані Арабські Емірати, грають на обох сторонах.

У війні на виснаження перемагає сторона з більшою витривалістю і більшими ресурсами. Тому США, а також ключові європейські країни, як-от Чехія, шукають по всьому світу артилерійські боєприпаси та інші засоби. Але й москва робить те ж саме.

QuoteНа початку 2024 року США переконали Еквадор передати Україні гелікоптери та системи ППО російського виробництва – доки кремль не пригрозив припинити купувати банани, на які припадає одна з головних статей еквадорського експорту. Так само Єгипет погодився відправити росії 40 тис. ракет, а також артилерійські боєприпаси і стрілецьку зброю – доки Америка, головний військовий покровитель Каїра, не змусила його натомість доставити артилерію Києву.

Демократії та автократії по всій Євразії знають, що результат війни в Україні або утвердить, або зруйнує ліберальний порядок. Це визначить баланс переваг у їхній глобальній боротьбі. А от перемога залежатиме від того, яка коаліція продемонструє більшу витривалість і буде більш ефективною у підриві іншої сторони та намаганнях перетягнути на свій бік нейтральні країни.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉