Facebook Pixel

Китаю невигідна перемога України, але й розпад рф також

Україна у Східній Азії: відносини між Японією та Китаєм

Україна у Східній Азії: відносини між Японією та Китаєм

Японія є головним донором фінансової допомоги для України після США, активно допомагає нам і Південна Корея, передаючи боєприпаси через Штати. Суспільство Тайваню повністю підтримує визволення українських земель.

Своєю чергою, є Китай і Північна Корея, які надають росії економічні можливості успішно боротись із санкціями, а КНДР відкрито постачає агресору зброю та снаряди. Тож як Україні будувати відносини з країнами Східної Азії?

Антон Ганоцький активно досліджує політику індо-тихоокеанських держав у аналітичному центрі AdAstra, також він є засновником телеграм-каналу «Пхеньянська Правда», який висвітлює геополітичні події в азійському регіоні. The Page поговорив з ним про мотивацію наших головних союзників і недругів в Азії, про те, як Іран перетворився з партнера на ворога, про перспективи взаємних відносин із Тайванем і можливий напад КНР на острів.

Як Японія та Південна Корея стали ключовими партнерами України в Азії

До повномасштабного вторгнення ми не мали сталих відносин із країнами Азії?

Не до початку повномасштабного вторгнення, а до 2014 року. До війни з росією найтісніші контакти були з Іраном і Китаєм. Ми з Іраном, наприклад, спільно будували двигуни для літаків, до речі, до «Шахедів» руки доклали українські інженери. Українські ядерні науковці, фізики-ядерники теж працювали на тоді мирну ядерну програму Ірану.

Тобто повномасштабне вторгнення реально змінило наші дипломатичні відносини в Азії?

Російське вторгнення фактично зруйнувало багаторічний світовий порядок. Міжнародне право для країн Південно-Східної Азії — важлива річ.

Наприклад, візьмемо Японію. До 2022 року в нас не було стратегічного партнерства. Після 2022 року ми бачимо, що Японія фактично є головним нашим союзником в Азії (другим фінансовим донором після США. — The Page). Вона дає багато кредитів, і навіть зараз йде мова про те, що будуть якось зброю через американців постачати.

Тобто там теж доволі така серйозна історія, а про ремілітаризацію Японії ми поговоримо пізніше.

Ремілітаризація Японії – факт чи роздута історія

Наші головні союзники в Східній Азії — Південна Корея та Японія. Які їхні головні мотивації нам допомагати? Вони бояться повторення російського сценарію від Китаю? Чи це, скажімо, заслуга дипломатії США?

Вплив США в цій історії є, безсумнівно, але Токіо і Сеул все ж таки більше орієнтуються на власні геополітичні цілі. Вони прекрасно розуміють, що неодноразово заявляли їхні лідери: якщо Україна програє, то наступним буде Тайвань і Східна Азія загалом. Тому що, окрім КНР, є Північна Корея, яка зараз проводить активну провокативну політику із загрозами навіть війни. І ми знаємо прекрасно, що це почалося через кооперацію з рф.

Також грає фактор Дональда Трампа та ізоляціоністів у США, вони спонукають країни до власної ремілітаризації. У Південній Кореї нещодавно піднімалося питання щодо створення власної ядерної зброї на противагу Північній.

Тому аби це доміно війн не обвалилось на них, краще зараз допомагати Україні в стримуванні.

Більшість країн Азії не будуть рвати торгові відносини з рф

Пу та Сі під час їхньої останньої зустрічі на десятиріччі ініціативи КНР «Один пояс, один шлях»

Пу та Сі під час їхньої останньої зустрічі на десятиріччі ініціативи КНР «Один пояс, один шлях»

Україна наразі може щось запропонувати Японії, Південній Кореї і країнам, які ще вагаються, чи підтримувати росію?

Насамперед продовольство. Ми майже не постачаємо напряму країнам Азії збіжжя, але український експорт доволі серйозно впливає на світові ціни. Коли у 2022 році була блокада росією чорноморських портів, країни Азії активно діяли дипломатично для відкриття вузлів: Індонезія, В'єтнам, Південна Корея, Асоціація держав Південно-Східної Азії.

В Японії зараз доволі серйозна проблема з диджиталізацією, японська бюрократія — одна з найжахливіших у світі. Там досі використовують печатки та факси.

Таро Асо — японський політик, впливова фігура у Ліберально-демократичній партії Японії. Він був міністром цифровізації та провалив цю політику цифровізації й ледь не втратив позиції в партії. Для японців це доволі болюче питання. Тут наша «Дія», до речі.

Зараз на нашому досвіді війни навчаються Збройні сили Тайваню. Вони проводять серйозні навчання і активно спостерігають за війною. Так само робить і Китай.

QuoteВарто тільки не створювала ілюзії, що можна якось змусити деякі країни порвати з росією. Вони більш прагматики: Індія, В'єтнам, Індонезія, Філіппіни. Тому тут варто намагатися зменшити відносини з рф, запропонувати свої товари — це буде загалом ідеальний варіант.

Ідеальна Україна для Китаю це колонія рф з Януковичем

Китай — головний союзник рф. Різні експерти, дипломати й китаєзнавці мені казали, що позицію КНР можна змінити на користь України, але чомусь у це не віриться. Що думаєте ви?

Я з ними не погоджуюся. Тому що варто розуміти, як Китай бачить Україну на сьогодні. Він бачить нас як російську колонію, країну, яка не має права на суверенітет.

До речі, про це приблизно й заявляв посол КНР у Франції, що питання суверенітету пострадянських країн під великим питанням. Китай не розглядає Україну як незалежну державу.

QuoteДля КНР російсько-українська війна стала шансом створити той світ, про який вони мріють. Це двополярний, в ідеальному випадку, а непогано — багатополярний світ. Тобто втрата гегемонії США та підняття КНР.

Чому Китай хоче заморозити війну в Україні

Сі Цзіньпін під час свого останнього візиту до Європи та переговорів із президентом Франції Макроном 6 квітня ще раз підтримав позицію Китаю щодо замороження війни на нинішніх кордонах. Фото: Embassy of China

Сі Цзіньпін під час свого останнього візиту до Європи та переговорів із президентом Франції Макроном 6 квітня ще раз підтримав позицію Китаю щодо замороження війни на нинішніх кордонах. Фото: Embassy of China

Сьогоднішня ситуація серйозно вигідна КНР. Тому що Китай перевів росію в залежність. Китаю невигідна перемога України, але й розпад рф також.

QuoteПеремога росії невигідна, бо нинішній режим є вкрай дружнім до Піднебесної, а головне — залежним від неї. Перемога ж росії зробить з неї третю силу. Тому зараз відбуваються спроби КНР на дипломатичному треку замороження конфлікту. Ідеальна Україна у баченні Китаю — це така собі Білорусь Лукашенка, яка перебуває під контролем рф під Януковичем або Медведчуком — байдуже.

Китай нам не союзник. КНР, треба говорити прямо, — це ворог. Але теж треба зважати на серйозний китайський політичний і фінансово-економічний вплив. Треба втримати китайську позицію у відносно нейтральному статусі. Щоб Китай не постачав росії бронетехніку, військові засоби.

Тайвань та Україна ідеальні союзники?

А що у нас з відносинами з Китайською Республікою, яку ми називаємо Тайванем? Здається, що вони зацікавлені в нас, а ми ними буквально нехтуємо.

З боку української влади є таке, правда, ігнорування тих можливостей, які надає співпраця з Тайванем. Він за ставленням є найбільшим нашим союзником.

QuoteКожного місяця до України прибувають різні неофіційні делегації щодо проєкту відбудови. Тайвань надає гроші на відбудову лікарень у Бучі, Ірпені, Києві. Активно хоче брати участь у повоєнній вже відбудові. Авжеж Тайвань не може нам допомагати у військово-технічному плані, тому що зараз у нього свої проблеми.

На противагу цьому до Тайваню прибула лише одна-дві делегації українських депутатів. Я не беру громадські організації, їх було багато.

Чому Україна не визнає Тайвань

Голова комітету закордонних справ Верховної Ради Олександр Мережко більше півтора року тому підняв питання щодо відкриття представництва Тайваню в Україні. Але нічого не сталося, бо ми боїмося, що розгніваємо Китай.

Цей страх частково виправданий, тому що ми не знаємо, як Китай відповість на це. Можливо, КНР почне постачити зброю рф чи збільшить обсяги економічної допомоги.

Але я не думаю, що якби Україна відкрила своє представництво на Тайвані і навпаки, то це призвело б до якихось серйозних кроків з боку КНР. Ми могли б інтенсифікувати насамперед торгово-економічну, технологічну співпрацю з Тайванем, тому що це країна-лідер з виробництва напівпровідників.

QuoteБа більше, тайванське суспільство повністю підтримує Україну. Ми з ним пов’язані, бо від подій на фронтах в Україні залежить і доля Тайваню.

Спроба захоплення Тайваню Китаєм вкрай імовірна

Китай і Тайвань на карті

Китай і Тайвань на карті

Українці стежать за Тайванем і потенційним вторгненням Китаю, можливо, через схожість ситуації. Але чи варто його очікувати взагалі?

Сі Цзіньпін модернізує збройні сили, насамперед вкладаючись у ракетні війська і військово-морські сили. Зрозуміло, що будуть через Тайванську протоку десантуватися. До речі, китайці збудували макет урядового кварталу міста Тайбей (столиця Тайваню. — The Page), де навчаються штурмувати його.

QuoteКитай не відмовляється від своїх заяв щодо «возз'єднання» з Тайванем. Зараз відбувається остання спроба якось змусити малою кров'ю, мирним шляхом приєднати Тайвань, але це майже нереально в сучасних умовах.

У КНР є думка, що можна домовитись через Гоміндан – тайванський варіант ОПЗЖ. Це відтерміновує військову операцію. Як на мене, імовірність вторгнення є вкрай високою ближче до 2030 року.

Чому КНР так потрібен відносно невеликий за площею острів?

Тому що Тайвань — це одна із головних перешкод, через які Китай, Сі Цзіньпін не може досягти, так би мовити, великого відродження китайської нації, як воно в пропаганді оголошується.

Цікавий факт: Народна визвольна армія Китаю — це збройні сили комуністичної партії, не держави. Вони формально не можуть стати збройними силами Китаю через те, що просто ще не повернені всі території.

«Тайвань за три дні» імовірний план Китаю

Чи готова зараз армія КНР до вторгнення на Тайвань і до протистояння з США, що важливіше?

У китайській армії є доволі серйозна проблема з корупцією. Нещодавно відбулися чистки в ракетних військах. Навіть була історія, що там начебто і ракетне паливо якось продавали.

Це один із сигналів, що китайська армія поки не готова до такого масштабу операцій, як десантна висадка на Тайвані. Якщо оцінювати масштаби висадки, то вона може бути найбільшою з часів висадки американців в Інчхоні у Південній Кореї, під час Корейської війни.

QuoteЯкщо Китай не зможе в перші дні, так би мовити, бліцкригом все взяти, то є загроза довгої війни, яка не буде вигідною. Бо план, імовірно, в тому, щоб захопити Тайвань настільки швидко, аби американці не змогли відреагувати. Тобто поставити їх перед фактом.

Які головні фактори можуть говорити про те, що Піднебесна готується до війни?

Сі Цзіньпін проводить політику подвійної циркуляції економіки. Китайці фактично замикають на собі багато економічних процесів, створюючи відносно самодостатню економіку.

Тобто це хід, аби не сильно залежати від майбутніх американських санкцій. Плюс росія є під боком — стратегічний тил для КНР.

З іншого боку, ядерна зброя все ще виступає фактором стримування — Сі не для того будував свою імперію, щоб зруйнувати її в один момент. Але російсько-українська війна показала, що в сучасних умовах конвенційна війна можлива і без використання ядерної зброї. Тому американці також до цього активно готуються.

Як побудувати відносини з Китаєм і чому цього робити не варто (відео)

Подякувати 🎉