Facebook Pixel

Коштом чого живе Північна Корея, обкладена міжнародними санкціями

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну Північна Корея (офіційна назва «Корейська народно-демократична республіка», КНДР) була світовим лідером за кількістю міжнародних санкцій. Попри це, вона створила ядерний арсенал, що налічує 50 боєголовок, та сучасні ракети, які теоретично можуть долетіти до континентальної частини Сполучених Штатів.

Стовідсотково достовірної інформації про життя людей у КНДР мало, дані про її економіку є державною таємницею з 1961 року. Але The Page зібрало інформацію, яка дозволяє зрозуміти, за рахунок чого зараз живе ця країна-ізгой.

Як закладалися основи сучасних проблем КНДР

За великим рахунком держава на півночі Корейського півострова була створена радянськими військовими, які потрапили туди наприкінці Другої світової війни. Керувати країною поставили колишнього капітана Червоної Армії Кім Ір Сена – засновника правлячої в Північної Кореї династії. Однак він уже в середині 1950-х зумів вийти з-під впливу Москви і досягти великої автономії в соціалістичному таборі.

Попри це Радянський Союз протягом кількох десятиліть субсидував КНДР. Робилося це багато в чому тому, що Північна Корея сприймалася як буферна зона, що прикривала радянський Далекий Схід. А також тому, що Москва не хотіла допустити однозначного переходу Пхеньяна на бік Пекіна в радянсько-китайських відносинах, що загострилися.

Комсклад 88-ї бригади Червоної Армії. У нижньому ряду другий праворуч — капітан Кім Ір Сен

Комсклад 88-ї бригади Червоної Армії. У нижньому ряду другий праворуч — капітан Кім Ір Сен

За розвалу СРСР на початку 1990-х Москва «зняла із довольства» КНДР, припинивши субсидувати економічні контакти з нею. В результаті обсяг російсько-північнокорейської торгівлі за кілька років скоротився у 10 разів.

На тлі припинення допомоги з РФ, відмови від соціалізму в країнах Європи та смерті Кім Ір Сена у 1994 році очікувалося, що КНДР припинить існування. Країна пройшла через катастрофічний голод, але режим устояв.

На початку 2000-х ставлення до Північної Кореї у Москві змінювалося. Однією з головних причин цього стало те, що почали псуватися відносини РФ із Заходом. У цьому протистоянні Пхеньян був для Москви союзником. Країни обговорювали спільні проєкти, проводили зустрічі на найвищому рівні, під час яких обіцяли наростити обсяг торгівлі. Але далі декларацій зазвичай справа не йшла.

ВВП Північної Кореї у 2023 році

ВВП Північної Кореї у 2023 році

«З Радянського Союзу КНДР отримувала величезну кількість продуктів і товарів, без яких вона просто не могла існувати, але навіть у ті часи Пхеньян ігнорував будь-які вимоги Москви, якщо вважав, що їхнє виконання нашкодить національним інтересам. Точніше інтересам правлячої в КНДР еліти, хоча це для них одне й те саме. Правляча північнокорейська еліта може собі дозволити повністю ігнорувати реакцію населення на ті чи інші економічні проблеми», – вважає Андрій Ланьков, професор Університету Кукмін (Сеул).

Відносини КНДР та Китаю

Відносинам двох країн можна дати таке парадоксальне визначення: складні, але тісні. Наведемо кілька прикладів. Китай допоміг Пхеньяну не програти у війні 1950-1953 років. Однак у КНДР не люблять згадувати про це і принижують роль китайців, яким таке ставлення дуже не подобається.

При цьому, коли у 1960-х у Китаї буяла «культурна революція», багато китайців бігли до Північної Кореї, де їх добре приймали – люди й зараз пам'ятають про це.

За китайцями в КНДР уважно стежать спецслужби, для контррозвідки саме Китай є головною проблемою, а не Південна Корея чи США, оскільки він може реально вплинути на політику в країні.

Державні фінанси Північної Кореї у 2023 році

Державні фінанси Північної Кореї у 2023 році

В результаті рівень китайської підтримки постійно змінювався. Проте приблизно в 2019 році влада Пекіна прийняла стратегічне рішення підтримувати КНДР на плаву, незважаючи ні на що. Вони стали стабільно постачати Пхеньяну так звану базову допомогу (продовольство, добрива, паливо).

Влада Китаю пішла на це, оскільки розглядає КНДР як буфер, який відокремлює їхню країну від військ США, що розташовані в Південній Кореї. Тому їм не потрібна дестабілізація у КНДР, а родина Кімів довела, що вона може ефективно управляти своїм народом.

Наразі Китай – головне джерело субсидій для КНДР.

При цьому відносини між керівниками двох країн є поганими. «Товариш Кім товариша Сі терпіти не може. Іноді Кім вважає корисним показувати Пекіну непристойні жести. І так було завжди», – каже Ланьков. Але Китай це терпить і продовжує годувати КНДР.

«А що він може зробити? Зменшити допомогу? Її скорочення означатиме смерть деякої кількості селян КНДР у далеких провінціях. Але на дієті товариша Кіма, його родичів, подруг і підлеглих це ніяк не позначиться», – пояснює експерт.

Також Китай не може заборонити Пхеньяну будь-що постачати до Росії. «Один із аспектів нещодавньої поїздки Кім Чен Ина до Росії — демонстрація товаришу Сі, що КНДР не є китайською маріонеткою. Це демонстрація автономії Пхеньяна. При цьому натепер рівень залежності КНДР від Китаю безпрецедентний», – говорить Ланьков.

Як Північна Корея заробляє на війні в Україні

За словами міністра оборони Південної Кореї Шин Вон Сіка, військові заводи Північної Кореї працюють на повну потужність, виготовляючи зброю та снаряди для Росії. Озброєння та військову техніку, включаючи мільйони снарядів, постачають росіянам в обмін на продовольство та інші предмети першої необхідності, заявив він 28 лютого.

Населення Північної Кореї у 2023 році

Населення Північної Кореї у 2023 році

З серпня 2023 року Пхеньян відправив до Росії близько 6700 контейнерів, в яких можна розмістити щонайменше 3 млн пострілів для 152-мм гаубиць або 500 тис. ракет для 122-мм реактивних систем залпового вогню. При цьому збройові заводи Північної Кореї, не пов'язані з експортом до РФ, працюють на 30% потужності через брак сировини та електроенергії.

Своєю чергою, за даними Міністерства оборони Південної Кореї, на продовольство припадає більша частина контейнерів із Росії до Північної Кореї, а ситуація із продовольством у цій ізольованій країні видається «стабільною».

Наприкінці лютого Держдепартамент США повідомив, що з вересня Північна Корея поставила до Росії щонайменше 10 тис. контейнерів із боєприпасами або супутніми матеріалами.

Як у Північній Кореї реагували на пандемію ковіду

Після початку пандемії у 2020 році уряд Північної Кореї закрив кордони країни, побудувавши нові та посилені загородження та сторожові пости і суворо дотримуючись правил, включаючи наказ прикордонникам стріляти в будь-яку людину чи тварину, що наближається до кордону без дозволу. Про це йдеться у звіті організації Human Rights Watch, опублікованому у березні 2024 року.

Влада КНДР також припинила різні форми несанкціонованої економічної діяльності низького рівня, які з 1990-х років дозволяли людям маневрувати для обходу надмірно широкого державного контролю. Багатьом сім'ям доводиться діяти, щоб отримати гроші чи їжу, необхідні для елементарного виживання. Уряд також посилив обмеження на спілкування із зовнішнім світом та доступ до інформації, одночасно посилюючи інші ідеологічні заходи контролю для запобігання безладдям.

Експорт Північної Кореї

Експорт Північної Кореї

Нові обмеження дозволили уряду посилити свою владу та відновити контроль там, де його домінування ослабло за останні 30 років: зокрема, над кордоном, ринковою діяльністю, несанкціонованими поїздками та доступом до інформації.

Фізичне зміцнення кордону з Китаєм та його насичення новими постами контролю унеможливлювало майже всі несанкціоновані внутрішні та міжнародні поїздки, а також ведення неформальної комерційної діяльності або втечу з країни.

Зміна економічного клімату у Північній Кореї

У січні 2021 року відбувся VIII з'їзд Трудової партії Кореї (ТПК). Там фактично було оголошено, що влада готова згорнути ті ринкові реформи, які без особливого галасу проводили Кім Чен Ин та його оточення перші шість-сім років свого правління.

Спочатку новий керівник країни був сповнений ентузіазму, розраховував швидко змінити життя КНДР на краще і у своїх промовах прямо обіцяв підданим, що їм більше ніколи не доведеться затягувати пояси, говорить Ланьков. Щоб втілити ці обіцянки в життя, він почав економічні реформи, які були фактично скопійовані з китайського зразка 1980-х років.

У 2012-2017 роках сільське господарство частково перевели на бригадний, а подекуди навіть на сімейний подряд. Промисловість почала працювати за системою подвійних цін, яка теж була запозичена з Китаю (одні ціни для виконання держплану, інші для роботи на ринку). Така система давала директорам підприємств чимало маневру.

Були спроби створити спеціальні економічні зони для залучення іноземних інвестицій. Уряд перестав переслідувати приватний бізнес.

Імпорт Північної Кореї

Імпорт Північної Кореї

Ці зміни суттєво покращили економічну ситуацію в країні. У 2012-2017 роках Північна Корея показувала зростання економіки на рівні 5-7% на рік.

Однак у 2017 році ситуація вийшла з-під контролю – багато в чому з вини керівництва КНДР. Північна Корея провела випробування міжконтинентальних ракет, здатних вражати цілі на континентальній території США, а також випробування термоядерного заряду.

«Швидше за все, північнокорейці збиралися використовувати свій улюблений тактичний прийом: спочатку створити кризу, а потім отримати необхідні поступки в обмін на згоду повернутися до передкризового стану справ», – вважає Ланьков.

Результатом цієї гри на загострення стали санкції проти КНДР Ради Безпеки ООН. Вони унеможливили нормальну зовнішньоекономічну діяльність і поставили хрест на багатьох амбітних планах Пхеньяна.

Другим ударом по економіці стала епідемія коронавірусу, або, точніше, абсурдно жорсткі карантинні заходи, на які пішов північнокорейський уряд.

Економічна ситуація у Північній Кореї значно погіршилася. Товари знову почали зникати з полиць магазинів, а над сільськими регіонами знову нависла загроза голоду.

На цьому тлі Кім Чен Ин зробив ставку на мобілізацію та посилення ролі держави в економіці. Реформи, що проводилися, несли загрозу політичній владі – тому навіщо ризикувати, якщо допомога Китаю дозволяє уникнути голоду?

Випуск новин про пуски ракет у КНДР (відео)

У рішеннях VIII з'їзду ТПК йшлося про те, як керівництво КНДР має намір досягти нових заявлених «успіхів»: підвищенням свідомості народних мас, мобілізацією їхнього ентузіазму, посиленням партійного керівництва.

У 2023 році Північна Корея активізувала політичний та економічний розвиток. «Пхеньян повертається до свого історичного коріння, спрямовуючи економічні ресурси у важку промисловість, де має порівняльну перевагу», – вважає аналітик Шведського інституту міжнародних відносин Бенджамін Кацефф Зільберштейн. Цей поворот відображено у рішенні пленуму Центрального комітету ТПК, яке відбулося у грудні 2023 року.

Наприкінці 2023 року уряд розпочав кампанію з перереєстрації підприємств та державних установ. Поліції було доручено перевіряти їхні бухгалтерські книги щодо того, «чи дотримуються підприємства політики уряду». Це добре римується з амбіціями «прискорення майбутнього прогресу в усіх аспектах соціалістичного будівництва та зміцнення національної сили», про які було заявлено на грудневому пленумі ЦК ТПК.

У 2023-2024 роках Північна Корея повернулася до більш сталіністичного, консервативного та традиційного погляду на економічний прогрес.

Як КНДР живе під санкціями

Північна Корея перебуває під жорстким режимом багатосторонніх санкцій, але регулярно обходить їх з допомогою складних контрабандних операцій. Дії з уникнення санкцій легалізовані в економіці країни. «З 1970-х років Північна Корея систематично займається контрабандою алкоголю, тютюну, наркотиків та інших товарів через свої дипломатичні мережі за кордоном. Зараз завдяки криповалюті країна отримує необхідну їй тверду валюту», – вважає доцент кафедри державного управління та міжнародних відносин Сіднейського університету Джеймі Рейлі.

Кім Чен Ин у танку

Кім Чен Ин у танку

Але Пхеньян має платити величезну премію за ризик постачальникам. Те саме стосується і незаконного експорту з Північної Кореї. Будь-який покупець – майже завжди з Китаю – ризикне імпортувати з КНДР лише в тому разі, якщо ціни будуть досить низькими, щоб переважити ризики. Навіть до більш жорстких санкцій, введених у 2016 та 2017 роках, Китай, займаючи позицію віртуального монопольного покупця, постійно платив за північнокорейське вугілля за цінами, нижчими від ринкових.

Незважаючи на тактику ухилення, санкції, безперечно, завдають шкоди північнокорейській економіці. Наприклад, країна заробила $370 млн на експорті вугілля з порушенням санкцій у 2019 році. Це лише третина від $1,19 млрд, які вона заробила від такого експорту у 2016 році, до введення жорсткіших санкцій.

На початку квітня 2024 року група експертів ООН опублікувала доповідь, в якій ідеться про те, що північнокорейські страхові компанії продовжували вести бізнес за кордоном. У доповіді названо вісім нігерійських фірм, дві китайські та по одній з Кот-д'Івуару та Лівану, які «співпрацювали з Корейською національною страховою компанією або свідомо допомагали їй у розвитку ділових можливостей, намагаючись зібрати гроші та/або полегшити фінансові перекази, у тому числі за допомогою криптовалютних транзакцій».

Страхова діяльність Північної Кореї за кордоном є частиною складної фінансової схеми, спрямованої на незаконне отримання іноземної валюти, вважає експерт із санкцій Джошуа Стентіон. Наприклад, північнокорейські страхові компанії за перестрахування у іноземних компаніях виплачують їм вищі премії. «А коли трапляються нещасні випадки, катастрофи чи ще щось, КНДР вимагає відшкодування збитків і отримує іноземну валюту», – каже експерт.

Рейлі вважає: санкції продовжуватимуть робити Північну Корею залежною від дуже невеликої кількості торгових партнерів – переважно Китаю та Росії, які можуть встановлювати вкрай невигідні ціни. Але під їхнім впливом політична система країни не зміниться. «Жорсткий державний контроль над економікою найкраще служить політичним та соціальним цілям режиму, дозволяючи йому контролювати розподіл ресурсів», – зазначає експерт.

КНДР зберігає курс посилення напруженості

Хоча Північна Корея ще не повністю відновила свою передпандемічну діяльність, Кім Чен Ин відзначив великі успіхи у захисті та зміцненні держави та сімейної династії Кімів у 2023 році. При цьому Кіми, схоже, взяли курс на посилення напруженості у 2024 році.

У листопаді 2023 року після двох невдалих спроб відбувся успішний запуск північнокорейського супутника. КНДР пообіцяла продовжити запуски, незважаючи на резолюції Ради Безпеки ООН, які забороняють їй розробляти технології, що застосовуються до балістичних ракет. Крім супутників, Північна Корея запустила близько 40 балістичних ракет.

Путін та Кім Чен Ин на космодромі «Восточний». 13 вересня 2023 року

Путін та Кім Чен Ин на космодромі «Восточний». 13 вересня 2023 року

2023 року на публіці з'явилася дочка Ина, Кім Джу Е, яка разом зі своєю сестрою Кім Йо Чжон є провідними представниками сімейної династії. Ці події покликані підвищити стійкість, легітимність та довговічність режиму КНДР.

Скотт Снайдер, аналітик Ради з міжнародних відносин, вважає, що Північна Корея переходить від зосередження уваги на міжкорейському балансі на Корейському півострові до того, що все більше залежить від динаміки протиборчих коаліцій: КНДР, Китаю, Росії проти США, Південної Кореї та Японії.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉