Facebook Pixel

Війна за мікрочипи: як Тайвань виготовляє 90% високотехнологічних чипів і до чого тут загроза КНР

TSMC – найбільша тайванська компанія з виробництва напівпровідників, які привела острів до успіху. Як це сталося? Фото: Getty Images

TSMC – найбільша тайванська компанія з виробництва напівпровідників, які привела острів до успіху. Як це сталося? Фото: Getty Images

Тайвань острівна держава площею трохи більше за Одеську область виробляє більш як 60% від усіх мікрочипів у світі та 90% саме високотехнологічних чипів. Майже все виробництво припадає на TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Speka проаналізувала, що дозволило Тайваню стати Кремнієвою долиною Сходу, як на світовий ринок напівпровідників можуть вплинути загарбницькі плани Китаю та чи існує альтернатива TSMC.

Виробництво напівровідників на Тайвані: початок історії

  • 1974 рік – міністр економіки Тайваню Сунь Юн-Суань бере курс на розвиток індустрії напівпровідників
  • 1976 – Radio Corporation of America надає Тайваню технології розробки напівпровідників.
  • 1985 – на сцені зʼявився майбутній батько надуспішної TSMC Морріс Чанг. Його задачею був розвиток технології і організація виробництва мікрочипів в Тайвані.


Моріс Чанг на виробництві у 80-х

Моріс Чанг на виробництві у 80-х


  • 1986 – Моріс Чанг стає головою Дослідницького інституту промислових технологій в Сіньчжу. Саме на цій посаді він заклав підвалини підприємства, що стало відомим як TSMC.
  • 1987 – TSMC винайходить концепцію fabless виробництва. Цей концепт – безфабричного виробництва – спричинив революцію в індустрії і дозволило TSMC вирватися на лідерські позиції.
QuoteМодель fabless передбачає, що компанія займається в першу чергу проєктуванням та розробкою своїх продуктів, а фактичний процес виробництва передає спеціалізованим стороннім постачальникам.

Вже у 2007 році тайванська напівпровідникова галузь обігнала американську. Попереду залишалась лише Японія – але ненадовго, бо вже через два роки ринок напівпровідників у Тайвані сягнув $39 млрд, посунувши вже і Японію. Маленька країна стала першим гравцем на ринку напівпровідників у світі.

Тайвань – лідер у виробництві мікрочипів

Тайванські компанії TSMC і UMC стали найбільш відомими постачальниками мікрочипів у світі. Вони розробляли мікросхеми для Apple, AMD, Qualcomm, Marvell, ARM, Broadcom, MediaTek і Nvidia.

Як так вийшло? Попит на мікрочипи був велетенським (і залишається), і уряд Тайваню поставив на нього майже все. Виробництво чипів стало пріоритетною галуззю, у неї регулярно інвестували значні кошти.

Студент у костюмі проводить дослідження в Тайванському науково-дослідному інституті напівпровідників, 2022 рік. Фото: Getty Images

Студент у костюмі проводить дослідження в Тайванському науково-дослідному інституті напівпровідників, 2022 рік. Фото: Getty Images

Мікрочіпи використовуються скрізь: комп’ютери, телефони, пральні машини, автомобілі, ракети, дрони, танки, гелікоптери, їх навіть імплантують у тварин і людей.

Також уряд Тайваню надав податкові пільги компаніям, які інвестують у R&D (research and development) та експортують високотехнологічну продукцію, як-от машини для виготовлення мікросхем і сировину, що використовується для виготовлення мікросхем (наприклад, кремній).

Результати не забарилися – станом на кінець 2022 року доходи тайванських виробників мікрочипів сягали $175 млрд.

Але напруга навколо Тайваню з боку Китаю з роками тільки посилюється. При цьому 14 фабрик TSMC знаходяться саме на Тайвані, тому за умови початку війни між Тайванем і Китаєм ризики для світової економіки просто неймовірні.

Як Китай може поставити ринок напівпровідників під ризик

Китай досі вважає Тайвань своєю провінцією, що відкололася, і прагне повернути її, хоча саме комуністи захопили владу в Китаї в 1949 році після громадянської війни. Тоді уряд на чолі Чан Кайші відступив на Тайвань, а Чан став першим президентом Китайської Республіки. Саме «тайванський Китай», а не комуністів довгі роки вважали легітимним китайським урядом США та інші країни.

Китаєць наступає на зіпсовану фотографію спікера Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі під час акції протесту проти її візиту до Тайваню. Фото: Getty Images

Китаєць наступає на зіпсовану фотографію спікера Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі під час акції протесту проти її візиту до Тайваню. Фото: Getty Images

Комуністів же вперше визнав президент США Ніксон у 1971 році, тоді підхід до відносин між Китаєм і Тайванем на Заході змінився.

Після демократизації Тайваню питання щодо його політичного та правового статусу змістилося на вибір між політичним об’єднанням з материковим Китаєм або де-юре незалежністю. КНР досі вороже сприймає будь-які офіційні заяви про незалежність Тайваню і регулярно випробовує захист острова на міцність, зокрема проводячи навчання біля його територіальних вод.

Напруження між Тайванем і Китаєм сягнуло піку у 2022 році, а напередодні візиту спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі до Тайваня багато говорили, що він може спричинити третю світову війну. Щоправда, Китай, попри свої погрози, тоді так і не наважився атакувати острів, що породило цілу хвилю мемів.

image (3)-r0.jpg


Чого світу коштуватиме вторгнення Китаю у Тайвань

За оцінками експертів, можливе вторгнення КНР у Тайвань призведе до щорічного скорочення світової економіки до $1 трлн у перші кілька років війни і, звісно, ще більше загострить кризу напівпровідників.

На фоні цієї загрози Тайвань шукає способи диверсифікувати своє виробництво. Наприклад, у серпні 2023 року стало відомо, що TSMC інвестує €3,5 млрд у будівництво нового заводу в Німеччині.

Чи вдасться TSMC вчасно диверсифікувати своє виробництво і чи наважиться Китай на відкриту агресію щодо Тайваню, лишається під питанням. Адже сам Китай також постраждає у разі вторгнення: зараз КНР отримує 27% від виробництва чипів Intel, яка у разі припинення роботи TSMC також призупинить своє виробництво в Китаї.

Тим часом виробництво чипів у Тайвані продовжує зростати – зокрема, на 18,4% на кінець 2022 року порівняно з попереднім.

Джерело: Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉