Facebook Pixel

Економічна стагнація Китаю продовжується: США накладає нові обмеження на КНР

США накладає нові санкції на Китай – економічний спад КНР

США накладає нові санкції на Китай – економічний спад КНР

Президент США Джо Байден підписав указ, що обмежує інвестиції американців в низку китайських фірм з виробництва напівпровідників, квантових обчислень і штучного інтелекту. Тим часом експорт та імпорт КНР у липні впали більш різко, ніж прогнозували економісти. Крім того, Китай стикається з низкою економічних проблем, включаючи високий рівень безробіття серед молоді, ризики дефляції та тривале уповільнення ринку житла. У свою чергу Джо Байден планує поїздку до В’єтнаму, аби покращити зв’язки з цієї та іншими країнами Південно-Східної Азії. Торгова війна між США та Китаєм продовжується, а економіка останнього ледве росте.

Обмеження інвестицій США – захист власної нацбезпеки

Радник адміністрації президента США із нацбезпеки Джейк Салліван підкреслює, що прямі обмеження інвестицій, запроваджені 8 серпня, будуть спрямовані на кілька секторів, які можуть допомогти китайським військовим або державі, але не порушать законний бізнес з Китаєм.

Quote«З'являється все більше доказів, що американський капітал використовується для розвитку військового потенціалу Китаю і що США не мають достатніх засобів для боротьби з цією діяльністю», -– каже Емілі Бенсон, директор проекту з питань торгівлі та технологій Центру стратегічних і міжнародних досліджень, у коментарі NYT.
Джо Байден 7 серпня в Білому Домі. Фото: Getty Image

Джо Байден 7 серпня в Білому Домі. Фото: Getty Image

Китай вже 10 серпня відповів, що дії США спрямовані на те, щоб обмежити його технологічний прогрес. Міністерство торгівлі КНР заявило, що наказ «відхиляється від принципів чесної конкуренції та ринкової економіки, які послідовно відстоюють США», і що Пекін залишає за собою право вжити контрзаходів.

Інший американський чиновник у розмові з FT заявив, що наказ захищатиме американську безпеку «у вузькоспрямований спосіб, зберігаючи при цьому нашу давню прихильність до відкритих інвестицій».

Вплив інвестицій із США на китайську економіку

За останні два десятиліття венчурні та приватні інвестиційні компанії США, такі як Sequoia China, GGV і Coatue, вклали мільярди доларів в китайські технології, фінансуючи зростання майже кожної великої технологічної компанії – від виробника дронів DJI до власника TikTok, ByteDance, який доведено стежив за журналістами із США та іншими людьми й нині заборонений на телефонах західних держпосадовців.

За словами високопосадовця з Білого Дому, країни ЄС та Велика Британія розглядають можливість впровадження схожих санкцій.

Стагнація економіки Китаю: рекордне безробіття молоді та дефляція

Експорт Китаю в липні скоротився на 14,5% в річному обчисленні в доларовому еквіваленті, що стало найрізкішим падінням з лютого 2020 року під час початку пандемії коронавірусу. Імпорт впав на 12,4%, що стало одним із найгірших показників за останні роки.

Китайський експорт зафіксував найбільше падіння з початку пандемії

Китайський експорт зафіксував найбільше падіння з початку пандемії

У 2023 році експорт КНР зазнав серйозних труднощів, оскільки висока світова інфляція та зростання відсоткових ставок знизили попит на його товари. Експорт скорочувався в річному обчисленні в кожному з останніх трьох місяців, впавши на 12,4% у червні, коли імпорт також скоротився на 6,8%.

Рекордне безробіття молоді В КНР

Безробіття серед молоді в Китаї досягло нового рекордного рівня, оскільки відновлення країни після пандемії сповільнюється. Згідно з офіційними даними, які ставляться під сумнів деякими західними аналітиками, рівень безробіття серед молоді віком від 16 до 24 років у містах у липні 2023-го зріс до 21,3%.

Дослідження Goldman Sachs Research виявило, що невідповідність між навичками, набутими випускниками університетів, і навичками, яких вимагають роботодавці, ймовірно, сприяє аномально високому рівню безробіття.

Наприклад, кількість випускників спортивних спеціальностей зросла більш ніж на 20% у 2021 році порівняно з 2018 роком, але попит на таких фахівців послабився.

Quote«Усунення невідповідності між шкільними дисциплінами та потребами бізнесу могло б допомогти, але це навряд чи принесе значне поліпшення в короткостроковій перспективі», — пишуть економісти Goldman Sachs.

Дефляція загрожує економічному зростанню КНР

Китайський уряд тисне на економістів всередині країни, щоб вони не згадували дефляцію в 4,4% у липні 2023 року порівняно з тогорічним показником, а публічно заперечує, що дефляція становить будь-який ризик. Але дефляція знижує дохід домогосподарств і робить важчим погашення кредитів.

У 2023-му уряд Сі Цзіньпіна встановив обережний цільовий показник зростання ВВП на рівні 5% – це найнижчий показник за останні десятиліття. Але зростання ВВП у другому кварталі становило лише 0,8%.

Quote«Зараз Китай стикається з перенасиченням. Водночас народжуваність різко впала, а безробіття серед молоді стрімко зросло. Тож нові квартири, а також побутова техніка та інші атрибути облаштування дому для багатьох людей не потрібні і не по кишені», – зазначають у NYT.
Імпорт США з Китаю впав на 24% за перші п'ять місяців 2023 року порівняно з аналогічним періодом минулого року. Фото: Getty Images

Імпорт США з Китаю впав на 24% за перші п'ять місяців 2023 року порівняно з аналогічним періодом минулого року. Фото: Getty Images

Завдання США – зменшити вплив КНР в Азії

Президент США Джо Байден заявив, що планує найближчим часом відвідати В'єтнам, оскільки США прагнуть зміцнити свої зв'язки з азійськими країнами і зменшити вплив Китаю в регіоні.

Також Байден сказав, що інші країни прагнуть зміцнити зв'язки з Вашингтоном, і послався на майбутній саміт, який він проведе з лідерами Південної Кореї та Японії 18 серпня.

Білий дім заявив, що три лідери відсвяткують «нову главу в їхніх тристоронніх відносинах», а посол США в Японії написав у Twitter, що саміт обіцяє увійти в історію і «приведе до зміни стратегічної парадигми».

Байден не назвав термінів візиту до В'єтнаму, але інші високопосадовці адміністрації, включаючи віце-президента США Камалу Гарріс, вже відвідали країну.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉