Давайте для початку розберемося, що таке фінансова грамотність. Це сукупність знань, які допомагають людині усвідомлено управляти своїми грошима.
Останнім часом українці все більше проявляють зацікавленість у фінансовій грамотності. Зростає популярність «здорових» фінансових практик, таких як ведення сімейного бюджету, контроль над витратами та доходами, створення заощаджень та інвестування.
Навички, необхідні для розвитку фінансової грамотності
- Підрахунок доходів і витрат. Випишіть і розрахуйте ваші регулярні та нерегулярні доходи, постійні та непостійні витрати. Це перший крок до усвідомленого ведення бюджету. Коли у вас буде чітке уявлення про щомісячні витрати і доходи, ви зможете проаналізувати ситуацію і застосувати наступну пораду.
- Грамотне фінансове планування. Це процес складання плану з прогнозування доходів і витрат у майбутньому для досягнення своїх цілей і створення фінансової стабільності.
- Особисті заощадження. Щоразу, коли вам надходить певна сума на картку, відкладіть від неї фіксований відсоток. Наприклад, прийшла зарплата 20 000 гривень, 10% від неї відкладіть. Нехай ці гроші стануть «фінансовою подушкою» або інструментом для вкладень.
- Інвестиції. Для цього варто заглибитися в основи інвестування, що призведе до отримання пасивного доходу. Це складна наука, але в ній обов'язково потрібно розібратися, щоб знати: у що, скільки, коли і як вкладати для отримання прибутку. Це мистецтво роботи грошей на вас.
- Відмова від кредитів. Не позичайте і не влазьте в кредитну кабалу. Це обтяжує вашу фінансову свободу. Щоб уникнути боргів, потрібно правильно планувати ваш бюджет за доходами і витратами.
- Делегування. Довіртеся досвідченим професіоналам у виконанні деяких завдань. Перегоріла лампочка — не беріться самі вкручувати нову, викликайте майстра; немає енергії готувати — замовте їжу додому; не знаєте, як зробити щось у своїй роботі — проконсультуйтеся з колегою або делегуйте цю задачу досвідченому фрілансеру. Час і сили, що звільнилися, не витрачайте даремно, а спрямуйте їх на поліпшення продуктивності у вашій справі з метою більшого прибутку.
- Прагнення до нових знань. Це розширює ваші можливості та межі мислення. Що більше корисних знань у нашій голові, то ефективніший шлях до успіху. Читайте бізнес-літературу, дивіться наукові фільми, проходьте навчання, спілкуйтеся з розумними людьми. Висока ерудиція сприяє грамотному плануванню вашого життя, зокрема у сфері фінансів.
- Не економте на здоров'ї. Фізичне і духовне здоров'я — це фундамент вашого розвитку. Харчуйтеся правильно, займайтеся спортом, проходьте медичні обстеження, вибирайтеся до моря і в гори хоча б раз на рік.
Безумовно, все починається з вашого психологічного ставлення до грошей. Чи готові ви по-іншому поглянути на фінанси? Не як на ресурс, а як на інструмент до підвищення грошової незалежності! Саме час почати виробляти фінансові звички, щоб це увійшло у ваш побут і не приносило тягар.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора