Facebook Pixel

Заощаджувати ≠ економити: як контролювати власні фінанси

Віктор Андрухів
співзасновник Fibermix та Savex Minerals

Грамотний підхід до управління сімейним бюджетом базується на двох основних принципах – облік та планування. А така корисна звичка, наприклад, як регулярні заощадження 25% щомісячного доходу може врятувати від фінансового краху у складні часи. Про ази фінансової грамотності у веденні домашньої бухгалтерії з власного досвіду розповідає Віктор Андрухів – співзасновник Fibermix та Savex minerals.

Війна негативно вплинула на життя кожного українця. Втрата роботи, зростання цін на товари, паливо, комунальні послуги тощо. Як наслідок, за межею бідності в Україні опинилося понад 7 мільйонів людей. Тобто кожен четвертий. Як пише британське видання The Guardian, згідно зі звітом Світового банку, рівень бідності в нашій країні від початку активних бойових дій виріс з 5,5% до 24,2%. Інфляція сягнула 26,6%. А безробіття неофіційно складає 36%.

Тож, зважаючи на складну фінансову ситуацію українців, зараз як ніколи важливо більш уважно ставитися до власних фінансів та контролювати сімейний бюджет.

Типи сімейного бюджету

Зазвичай говорять про три основні типи сімейного бюджету:

  • Роздільний – це коли кожен із партнерів витрачає власний заробіток тільки на себе, а спільні видатки закривають за домовленістю.
  • Спільний – всі прибутки збираються «у загальний казан» і звідти фінансуються всі потреби.
  • Комбінований – поєднує два попередні типи. Партнери виділяють частину прибутків на спільні витрати, а решту лишають собі.

Наразі ми з родиною притримуємось комбінованого типу сімейного бюджету. Але головну роль у фінансах відіграє саме аналіз (облік) коштів та планування витрат. Це забезпечує фінансову стабільність та допомагає уникати імпульсивних покупок, боргів та кредитів.

Сімейний бюджет: плануємо витрати

На перший погляд, ведення домашньої бухгалтерії здається складною, нудною та незрозумілою справою. Насправді все досить просто. І сам процес обліку забиратиме у вас спочатку лише кілька хвилин на день. А згодом перетвориться на корисну повсякденну звичку. Отже, з чого варто розпочати?

  1. Зберігаємо чеки від покупок та записуємо (фіксуємо) абсолютно усі витрати. Навіть чашку кави з улюбленої кав'ярні. З часом це допоможе зрозуміти, на що здебільшого витрачаються кошти. Та які власні не зовсім корисні фінансові звички варто підкорегувати.
  2. Рахуємо щомісячний дохід усієї родини та визначаємося із загальним бюджетом на місяць. Тут варто враховувати як основний дохід усіх членів родини, так і пасивний. Це можуть бути відсотки по банківському депозиту, оплата за оренду приміщень, гонорари etc.
  3. Аналізуємо співвідношення фінансових надходжень і витрат. Та, враховуючи загальні потреби родини, систематизуємо щомісячний дохід, розподіляючи його приблизно на наступні статті витрат.

Сімейний бюджет: принцип 50% — 25% — 25%

Витрати можна розрахувати так:

  • 50%. Невідкладні. Щомісячна сума коштів, необхідна на сплату рахунків – це комунальні платежі, податки, освіта для дітей. Також харчування, речі, необхідні для домогосподарства, паливо тощо.
  • 25%. Непередбачувані. Ця стаття витрат передбачає покупку або ремонт необхідної техніки, витрати на неочікувану поїздку, форс-мажорні ситуації.
  • 25%. Недоторканий запас. Це щомісячні заощадження, так звана фінансова подушка на майбутнє, що стане в нагоді у разі фінансової скрути. Або допоможе накопичити на такі глобальні покупки як авто або нерухомість.

Звісно, що це лише одна зі схем ведення домашньої бухгалтерії. Тож спочатку кожна родина може її коригувати, підлаштовуючись під власні потреби. Головне правило – чітко дотримуватися запланованих витрат та не виходити за встановлені ліміти.

Домашня бухгалтерія у смартфоні

Значно полегшити та оптимізувати процес обліку фінансів допоможуть мобільні додатки та спеціалізовані програми. Хоча почати можна і з найпростішого – вести облік у звичайному зошиті. Вклеювати чеки та фіксувати в ньому всі витрати.

Натомість я раджу використовувати традиційний Excel, з яким працюю вже багато років. Excel автоматизує розрахунки та дає загальне розуміння руху коштів за день, тиждень, місяць. Паралельно користуюся ще такими додатками як Notion, Evernote та Google Календар.

  • Notion зручний тим, що сам робить аналітику витрат за певний період часу та дозволяє мати усю необхідну інформацію в одному місці без купи відкритих вкладок та сервісів.
  • Evernote сканує важливі документи, чеки та прикріплює фото. Такий собі органайзер, що допомагає керувати усіма задачами та інформацією.
  • Google Календар – корисний сервіс для проведення постійних фінансових операцій. У фіксовані дні і час він нагадує про сплату рахунків, податків та комунальних послуг.

Крім цього, є безліч програм для ведення сімейного бюджету, що не вимагають особливих знань з економіки та бухгалтерії. Найпопулярніші з них: Money Manager, Monefy, Money Lover, Wallet, Moneygraph Splittable.

Серед них є платні і безоплатні. Відрізняються здебільшого інтерфейсом та функціоналом.

Фінансова подушка. Де ховати?

В умовах війни та нестабільності не раджу тримати фінансову подушку безпеки лише під власною подушкою чи матрасом. Є і інші варіанти зберігання накопичень. Головне – не тримати гроші в одному місці. Ось декілька лайфхаків, які я використовую у власному житті.

  • не тримаю усі кошти готівкою.
  • зберігаю вдома лише частину заощаджень, яка має бути у швидкому доступі (наприклад 30% від загальної суми).
  • довіряю банківській системі, тож другу частину грошей кладу на поточний або депозитний рахунки, з правом дострокового зняття (гривневі депозити – 10-20% річних, валютні – 1-3% річних) у будь-якому міжнародному банку.
  • диверсифікую кошти. Аби перекрити інфляцію, частина коштів (50-60%) має бути в доларах або євро.

P.C. Грамотне планування сімейного бюджету, відмова від непотрібних витрат не тільки забезпечить фінансову стабільність у майбутньому, та й допоможе суттєво примножити статки.

Та попри дотримання суворої фінансової дисципліни, все ж не варто відмовлятися від таких приємних, але незапланованих дрібниць, як квіти дружині чи морозиво дітям.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора