Facebook Pixel

НБУ оцінив рівень фінансової стабільності в Україні

Національний банк опублікував новий Звіт про фінансову стабільність. Голова НБУ Андрій Пишний охарактеризував його так: «Це найповніша відповідь на питання, як себе почуває сектор, чи є загрози, які тенденції, а головне – чи є міць, щоб рухатися далі? Моя коротка відповідь – так». Однак у звіті є багато негативних оцінок і висновків і неодноразово вказується, що поточна ситуація в Україні пов'язана з великою кількістю невизначеностей, тому вектор руху може значно змінити свій напрямок під впливом непередбачуваних зараз зовнішніх чинників. The Page наводить основні тези Звіту.

Звіт про фінансову стабільність – один із головних аналітичних документів, які готує НБУ. Його мета – поінформувати про наявні та потенційні ризики, які можуть загрожувати стабільності фінансової системи України. Документ адресований насамперед учасникам фінансового ринку та всім, хто цікавиться питаннями фінансової стабільності.

Стан фінансового сектору України в червні 2023 року

Фінансовий сектор успішно адаптувався до роботи за умов повномасштабної війни. Банки безперебійно надають послуги, зберігають операційну ефективність, прибутковість і збільшують капітал. Накопичений запас міцності посилює стійкість банків до подальших викликів тривалої війни та готує їх до повноцінного відновлення кредитування.

Індекс фінансового стресу в Україні у 2023 році

Індекс фінансового стресу в Україні у 2023 році

Стан економіки України

Осінньо-зимовий енергетичний терор РФ виявився менш згубним для економіки, ніж очікувалося. Енергосистема встояла, тому економічна активність пожвавилася. У 2023 році економіка помірно зростатиме, інфляція — сповільнюватиметься, а валютний ринок залишатиметься стабільним. Фінансові показники діяльності бізнесу покращуються попри все ще низькі обсяги виробництва.

Що буде з обліковою ставкою НБУ у 2023 році

Поліпшення ситуації в економіці свідчить про те, що Національний банк зможе перейти до зниження облікової ставки з нинішніх 25%. НБУ може почати зниження навіть раніше, ніж передбачав квітневий макропрогноз. Тоді йшлося про початок циклу зниження облікової ставки в IV кварталі 2023 року.

Наступне засідання правління НБУ з питань монетарної політики заплановано на 27 липня 2023 року, і виникає інтрига, чи наважиться регулятор на коригування ставки і яким воно буде.

Зовнішнє фінансування держбюджету станом на 14 червня 2023

Зовнішнє фінансування держбюджету станом на 14 червня 2023

Перспективи дефіциту держбюджету у 2023 році

Тривалі бойові дії вимагають значного фінансування, що призвело до рекордного дефіциту бюджету. Наявних внутрішніх ресурсів замало для фінансування всіх потреб. Тому міжнародна допомога залишається критично важливою для України.

Програма з МВФ сприятиме отриманню $115 млрд від партнерів у наступні чотири роки й робить міжнародну фінансову підтримку системнішою. У НБУ наголосили, що виконання Україною зобов'язань перед міжнародними партнерами – це запорука планомірного надходження коштів і надалі. Однак одне з грубих порушень зобов'язань уже відбулося: з 1 липня не відновляться довоєнні умови оподаткування, оскільки депутати досі не можуть ухвалити відповідний законопроєкт.

Кредитування бізнесу

Кредитний портфель бізнесу далі скорочується. Основна причина – слабкий попит на нові кредити на тих умовах, які зараз пропонують банки. Попри це банки налаштовані оптимістично й сподіваються на зростання гривневого кредитного портфеля за рік на 10%. Однак такий приріст здебільшого буде забезпечений кредитуванням у рамках державних програм.

Кредитування населення

Роздрібний кредитний портфель стабілізувався після стрімкого падіння з початку повномасштабного вторгнення, проте про його повноцінне відновлення поки що говорити зарано. Головний чинник стабілізації – високий попит на карткові кредити на задоволення поточних потреб.

Епізодичні сплески іпотечного кредитування забезпечуються роботою державної програми «єОселя». Проте її фінансують із перебоями, тож плани з кредитування не виконуються. Невизначеність ще довго стримуватиме розвиток ринку нерухомості та іпотечне кредитування.

Обсяги іпотечного кредитування в Україні у 2023 році

Обсяги іпотечного кредитування в Україні у 2023 році

Стан кредитного портфеля українських банків

З початку повномасштабної війни банки визнали втрату майже 15% портфеля, який працював на момент російського вторгнення. Втрати виявилися дещо нижчими для корпоративного портфеля та вищими – для роздрібного. Однак частина бізнес-кредитів, які зараз перебувають на реструктуризації та для яких послаблено умови обслуговування, можуть із часом стати такими, що не працюють. З огляду на ці потенційні збитки сукупні втрати портфеля через війну наближатимуться до 20%.

На чому заробляють українські банки у 2023 році

Попри збитки від війни банки були прибутковими у 2022 році, а 2023-го їхні прибутки зросли. Основна причина – високі відсоткові доходи від вкладень у високоліквідні активи. Переорієнтація на менш ризикові інструменти – звичайна реакція банків на кризу, а в умовах високих відсоткових ставок вони генерують значні доходи. Крім того, стійкими залишаються й прибутки від кредитування бізнесу.

Що буде з державними банками в Україні

В умовах війни роль державних банків посилилася: вони виконують соціальні функції, кредитують у межах держпрограм і є лідерами з кредитування держпідприємств. Їхня частка на ринку зростає, що характерно для кризових періодів. Приватизація держбанків повернеться до порядку денного в післявоєнний період. Поки що ключове питання – оновлення їхніх стратегій з урахуванням тривалих умов невизначеності.

Новим викликом може стати націоналізація Sense Bank, акціонери якого перебувають під санкціями, пов'язаними з російською агресією.

Як у 2022 — 2023 роках змінилися зарплати українців

Повернення довоєнних заробітків поступово стає реальністю для багатьох українців. За спостереженнями НБУ, зарплати працівників на підприємствах і доходи приватних підприємців у номінальному вираженні повернулися до показників кінця 2021 року.

Проте це не означає відновлення фінансового стану громадян на рівні 2021 року, адже зарплати з’їла інфляція, яка у 2022 році досягла 26,6%.

У Нацбанку зауважують, що висока інфляція стримує відновлення реальних доходів українців, бо їхній рівень у січні — травні 2023 року залишився майже незмінним. Нагадаємо, що, за оцінкою Центру економічної стратегії, у 2022 році реальні доходи українців впали приблизно на 21%. Тому не дивно, що відповідно до нещодавнього дослідження 85% українців вважають свій рівень доходу недостатнім.

«Унаслідок цьогорічного перегляду підходів до оплати праці оборонцям виплати військовим скоротилися. Проте їхня частка в доходах домогосподарств залишається значною, а рівень – високим», — додають в НБУ.

Які бізнеси в Україні найбільше постраждали від війни

За інформацією НБУ, за рік, що закінчується в березні 2023-го, доходи підприємств реального сектору знизилися на 14%. Показник переважно зумовлений стрімким спадом доходів у таких галузях:

  • металургія: –55%;
  • будівництво: –50%
  • добувна промисловість: –35%
  • хімічна промисловість: –20%.

У НБУ пояснюють, що металургія скоротилася через руйнування найбільших заводів в окупованому Маріуполі, тоді як на вцілілих потужностях відновлення виробництва стримується через порушену логістику для експорту. Адже постачання металу через українські морські порти стало неможливим після повномасштабного вторгнення.

«Додатковим чинником ризику стало руйнування Каховської дамби: через вимушене скорочення постачання води знизилися обсяги виробництва на найбільшому металургійному комбінаті. Через зниження споживчого попиту та безпекові ризики стагнує житлове та комерційне будівництво», — підсумовують у Нацбанку.

Утім, інші сектори зберегли доходи або навіть продемонстрували таке зростання:

  • харчопром: +5%;
  • легка промисловість: +40%.

Харчовій промисловості, за оцінками НБУ, вдалося зберегти доходи й навіть підвищити операційну прибутковість завдяки низьким цінам на сировину. Тоді як доходи легкої промисловості зросли завдяки державним замовленням на потреби оборони.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉