Facebook Pixel

Чому НБУ залишив облікову ставку 25%

Андрій Пишний
голова Національного банку України

Облікова ставка залишається 25%. Голова НБУ Андрій Пишний на своїй сторінці у Facebook коментує таке рішення Нацбанку. Далі — пряма мова.

Упевнений, що ринок здебільшого очікував від нас саме такого рішення. Хоча розумію, що вже звучали думки про доцільність переходу до циклу її зниження, враховуючи макроекономічні тренди.

То чому ж без змін?

Інфляція в Україні сповільнюється у 2023 році

Так, ми бачимо відчутне поліпшення макроекономічного середовища. Це результат спільних, цілеспрямованих, комплексних зусиль Уряду та НБУ.

Інфляція сповільнюється, навіть швидше за прогноз НБУ, – за підсумками травня вона вже знизилася до 15,3% в річному вимірі.

Ми бачимо, як в останні місяці посилився інтерес громадян до гривневих депозитів та ОВДП. Я хочу підкреслити, що нарешті вдалося розвернути тренд на зниження частки строкових гривневих депозитів у загальному обсязі вкладів населення. Упродовж січня – червня 2023 року їх частка зросла на 4.9 в. п.

Ситуація на валютному ринку ‒ стабільна, а очікування поліпшилися.

Такого результату вдалося досягти, в тому числі, завдяки утриманню високої облікової ставки та заходам НБУ, спрямованим на підвищення привабливості гривневих інструментів.

QuoteСьогодні Україна має стабільні надходження міжнародної фінансової допомоги та працюючий внутрішній борговий ринок, які покривають значний дефіцит бюджету.

Україна шостий місяць обходиться без емісійного фінансування

Уже шостий місяць країна, що живе в умовах повномасштабної війни, обходиться без емісійного фінансування.

Це дуже і дуже хороший результат. Завдяки цьому ми змогли й надалі рухатися шляхом поступового пом'якшення валютних обмежень.

Наш черговий крок у цьому напрямі – надання можливості резидентам переказувати за кордон кошти для погашення окремих категорій зовнішніх кредитів та позик.

Продовжуємо опрацьовувати інші додаткові заходи. Калібруємо кожен із них.

Ризики для економіки залишаються високими

QuoteВодночас ризики залишаються високими: війна триває, ворог є абсолютно непередбачуваним у своїх терористичних діях.

Руйнування Каховської ГЕС – саме такий приклад. За нашими першими оцінками, цей теракт додасть до цьогорічної інфляції близько 0,3 в. п.

Тому маємо максимально підтримати позитивні ефекти від раніше запроваджених Національним банком заходів, щоб зберегти курсову стабільність, а отже і тренд на зниження інфляції.

Продовжуємо підтримувати високу привабливість гривневих депозитів, що важливо для формування належних передумов для поступового пом’якшення валютних обмежень надалі.

Ми оцінюємо ситуацію щодня. І можемо говорити, що за збереження сприятливих тенденцій в інфляційній динаміці та на валютному ринку, за високої результативності заходів із забезпечення привабливості гривневих інструментів та стійкої міжнародної підтримки в НБУ, цілком ймовірно, з’явиться можливість навіть раніше перейти до циклу зниження облікової ставки, ніж це передбачено квітневим макропрогнозом.

Текст опублікований за погодженням із автором.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора