Facebook Pixel

«Наслідки катастрофи на Каховській ГЕС ми відчуватимемо кілька десятиліть» — гідроенергетик

Гідроенергетик Олександр Рябенко вважає, що наслідки катастрофи на Каховській ГЕС ми відчуватимемо кілька десятиліть

Гідроенергетик Олександр Рябенко вважає, що наслідки катастрофи на Каховській ГЕС ми відчуватимемо кілька десятиліть

Раз на п’ять років Міненерго проводить перевірку стану споруд гідроелектростанцій – для цього виїжджає спеціальна комісія. У складі такої комісії на Каховській ГЕС неодноразово працював і співрозмовник The Page, завідувач кафедри гідроенергетики, теплоенергетики та гідравлічних споруд Національного університету водного господарства та природокористування, доктор технічних наук, професор Олександр Рябенко. Ми поговорили з ним про майбутнє відновлення Каховської ГЕС і наслідки катастрофи для України.

Чому Каховську ГЕС треба відновити

Чи можливо відновити Каховську ГЕС?

Унаслідок підриву зруйновано будівлю ГЕС і значну частину водозливної греблі. Звичайно, у такому вигляді станція не може експлуатуватися. Але я хочу підкреслити, що правобережна та лівобережна земляні греблі не потерпіли від підриву. Довжина напірного фронту (сукупність водопідпірних споруд, що сприймають натиск – The Page) Каховського вузла – приблизно 20 кілометрів, з них зруйновано майже 500 — 600 метрів, а решта неушкоджені.

Звичайно, у повоєнний час гребля має бути відновлена, і необов’язково на цьому самому місці. Вона дуже потрібна. Раніше Каховська ГЕС виробляла значну частину електроенергії для півдня України. Вона працювала на єдину енергетичну систему України. До речі, до повномасштабної війни вже звучали пропозиції реконструкції Каховського гідровузла: хотіли побудувати поряд із Каховською ще одну ГЕС.

Після звільнення цієї території треба буде проаналізувати пошкодження. Наприклад, ДніпроГЕС руйнували й радянські, і німецькі війська, але після Другої світової війни ДніпроГЕС відновили на тому самому місці.

Якими можуть бути наслідки підриву ГЕС для єдиної енергосистеми України?

Після захоплення станції російськими загарбниками ГЕС не працювала, але українська енергосистема обходилася без електроенергії від неї, так само, як без електроенергії від Запорізької АЕС. Енергосистема України працює й працюватиме надійно, але засмучує сам факт руйнування ГЕС і великої шкоди для населення, господарства та екології. Це наша земля, наші об’єкти та наші люди.

Якої шкоди завдав підрив ГЕС екології півдня України

Якими будуть екологічні наслідки катастрофи на Каховській ГЕС?

Наслідки будуть згубними. Екологія постраждає не лише вниз за течією від Каховської ГЕС, а й вгору також. Будуть оголені великі території, де жили морські рослини й тварини. Хтось встигне втекти за водою, але основна частина загине: молюски, рачки, певні види риб тощо. Униз за течією ситуація ще гірша: затоплено поля й сіножаті, які будуть повністю виведені з користування. Це призведе до величезних збитків.

Якщо говорити про мікрофлору, звичайно, вона буде зруйнована через затоплення земель. За якийсь проміжок часу вода зійде, але мікрофлора, рослини й тварини загинуть. Звичайно, не забуваємо про те, що в населених пунктах постраждають люди та худоба.

QuoteЦю катастрофу можна порівняти зі швидкою повінню. Але в разі повені люди завчасно готуються, виводять худобу, вивозять речі та переселяються.

Каховське водосховище давало воду величезним територіям. Там розташована найбільша у Європі Каховська зрошувальна система. Вода подавалася із водосховища за допомогою насосної станції. Якщо рівень води істотно знижується, ці насоси вимикається, і вже не можуть працювати. Отже, Каховська зрошувальна система не матиме можливості отримати воду.

У такому самому стані перебуває й Північнокримський канал. Це унікальний канал, максимальна пропускна здатність якого становить 380 куб. м/с. За допомогою піднятих затворів ця вода самопливно йшла довжиною каналу, а далі подавалася в окремі ділянки невеликими насосними станціями. Тепер, коли рівень води впав нижче за позначку забору води, вона вже не може туди потрапляти. Відповідно, екологія, пов’язана з роботою цього каналу, також потерпатиме. Це й риба, і фауна, і флора на величезних площах, куди подавалася вода.

Тобто можна сказати, що Україна відчуватиме наслідки цієї катастрофи протягом багатьох років?

Так, навіть протягом багатьох десятків років.

Які території найбільше постраждали через підрив ГЕС і коли зійде вода

Які території затоплено після підриву дамби?

Нижче за течією стоїть місто Нова Каховка. Воно значною мірою вже затоплено. У Бериславському районі постраждали населені пункти Тягинка, Львове, Одрадокам’янка. У Херсонському районі – села Іванівка, Михайлівське, Токарівка та Білозерка. Ну, і частина міста Херсон. Там є великий мікрорайон під назвою Острів, він прилягає до річки Дніпро. Острів найбільше обстрілювався російськими військами, а тепер він значною мірою підтоплений, бо він найближче до Дніпра.

Російські війська перебувають на лівому березі, який дуже похилий, на відміну від правого берега, де стоїть Херсон. У Херсоні затопило один мікрорайон, а на лівому березі затопило російські позиції. Крім того, вони відсікли можливість подавання води до Криму. Це свідчить про те, наскільки «серйозно» та «кваліфіковано» росіяни приймають рішення.

Скільки часу сходитиме вода?

Спорожнення водосховища займе два — чотири дні. Водосховище не може бути повністю спорожнено, бо частина води перебуває нижче за отвори, які утворилися після підриву. Нижній рівень пошкоджень визначає ту кількість води, яка може витекти. Судячи з фото з інтернету, один пролам досить великий, а там, де будівля ГЕС, висота руйнувань не дуже велика, тому там проходить менша кількість води.

Відстань від Каховки до Дніпро-Бузького лиману – приблизно 100 км. Тривають затоплення, які поширюються згори донизу. Водночас вода сходить по річці. Тож протягом тижня основна частина води має зійти.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉