Facebook Pixel

Валютне питання. Чи продовжить зміцнюватися гривня та чи втримає позиції до кінця року

Якби пунктам обміну валют знову дозволили показувати курси на своїх табло, вони б діяли на громадян як заспокійливе. Адже готівковий валютний курс впевнено наближається до офіційного, який Нацбанк зафіксував на рівні 36,6 UAH/USD улітку 2022 року. Навіть Каховська трагедія не вплинула на валютний ринок, де зберігається пррівняний штиль. Але не можна виключати, що цей спокій із часом не зміниться на хвилювання.

Станом на 12 червня 2023 року середній курс долара в банках становив 36,9 — 37,29 (купівля / продаж). Для порівняння: на початку 2023 року в касах банків долар коштував 40,2 — 40,8 UAH/USD (купівля / продаж). Тобто з початку року готівкова гривня вже зміцніла майже на 10%.

Щоб не сіяти паніку пунтам обміну валют заборонили показувати актуальні курси. Але з початку року гривня, навпаки, радує своїм укріпленням

Щоб не сіяти паніку пунтам обміну валют заборонили показувати актуальні курси. Але з початку року гривня, навпаки, радує своїм укріпленням

Чому гривня зміцнилася на готівковому ринку

Пропозиція готівкової валюти в Україні в травні 2023 року нарешті перевищила попит.

Як зауважує Тарас Котович, старший фінансовий аналітик групи ICU, за підсумками травня обсяги торгівлі валютою на роздрібному ринку збільшилися. Але купівля валюти населенням зросла на 13% — до $1,77 млрд, а продаж — на 20%, до $1,61 млрд. У результаті в травні вперше з вересня 2022 року обсяги продажу безготівкової валюти перевищили купівлю на $90 млн.

«Роздрібний валютний ринок залишається насиченим, зокрема, і завдяки можливості купувати безготівкову валюту для розміщення на депозитах. Але інтерес до таких операцій зменшується четвертий місяць поспіль унаслідок значного зміцнення готівкового курсу гривні та його наближення до курсу безготівкових операцій», — коментує Котович.

Динаміка готівкового курсу гривні в банках з початку 2023 року. Джерело: minfin.com.ua

Динаміка готівкового курсу гривні в банках з початку 2023 року. Джерело: minfin.com.ua

За оцінками Анни Золотько, директорки департаменту казначейських операцій «Юнекс Банку», послабленню попиту на готівкову валюту з боку населення й, відповідно, зміцненню гривні сприяють такі чинники:

  • запуск 2022 року механізму купівлі долара та євро за курсом міжбанку з розміщенням на тримісячних депозитах;
  • зниження очікувань щодо девальвації гривні;
  • зростання ставок за гривневими депозитами;
  • розширення Нацбанком ліміту продажу готівкової валюти населенню з боку банків.

В останньому пункті йдеться про дозвіл під час розрахунку обсягу готівкової іноземної валюти, яку банк може продати на валютному ринку, враховувати 120% (а не 100%, як раніше) від обсягу купівлі безготівкової валюти в населення.

«З кінця квітня й майже весь травень небанківські обмінні пункти були змушені орієнтуватися на курси, які пропонували великі системні банки, що мали можливість і економічну мотивацію встановити трохи нижчий курс для приватних клієнтів і збільшити обсяги операцій. Були побоювання, що після впровадження цієї норми на ринку може виникнути ситуативний дефіцит саме готівкової валюти, проте вони не справдилися», — говорить Анна Золотько.

Вона підкреслює, що обсяги ввезення готівкової інвалюти в Україну від початку 2023 року є рекордними за дуже тривалий час і з січня до квітня становили $3,2 млрд (в еквіваленті), тоді як із травня до грудня минулого року цей показник склав $3,9 млрд, а за весь 2021 рік — $4,2 млрд.

В 2023 році в Україну ввозять достатню кількість готівкової валюти і її дефіциту не виникає

В 2023 році в Україну ввозять достатню кількість готівкової валюти і її дефіциту не виникає

Скільки ще триватиме сприятлива ситуація для гривні та чи буде долар по 40

На початку весни прогнози щодо того, яким буде курс долара наприкінці 2023 року, не були занадто оптимістичними, і більшість експертів очікували ослаблення гривні нижче за 40 UAH/USD. Проте поки що тривожних сигналів для нацвалюти не чутно.

«Стратегічно готівковий курс і далі наближатиметься до показників міжбанку. Цьому сприятимуть і подальші кроки НБУ, спрямовані на лібералізацію, і загальна ситуація. Звісно, абсолютної впевненості тут бути не може. Ми все ще в стані війни, і навіть чутки про зростання курсу здатні дуже швидко змінити ситуацію», — вважає Анна Золотько.

Проте для валютного ринку в Україні характерна певна циклічність, і зазвичай у холодний період року тиск на гривню збільшується. Через це експерти поки що не поспішають коригувати свої прогнози в бік покращення.

«Наразі зберігається сценарій, що наприкінці року готівковий курс гривні опиниться орієнтовно в діапазоні 39,50 – 41,50 UAH/USD», — розповів The Page Дмитро Чурин, директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital. Тобто йдеться про повернення до діапазону кінця 2022-го — початку 2023 років, але ніяк ні про обвальну девальвацію.

Отже, базові сценарії передбачають до кінця 2023 року помірну девальвацію в межах 10 — 15% від теперішнього рівня. Щодо початку року різниця взагалі може бути ледь помітною. Для порівняння: за гривневими депозитами банки зараз пропонують до 20% річних.

У такій ситуації тим, хто отримує доходи в гривні, можна порадити купувати долар для реструктуризації заощаджень, а також у випадку, якщо в перспективі кількох років плануються витрати у валюті або придбання товарів, вартість яких залежить від коливань курсів валют. Тим, хто отримує доходи в доларах, варто міняти їх на гривню за потреби.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉