Готівка має багато переваг, але в неї є один великий недолік: обмежена фізична безпека. Паперові гроші можуть бути пошкоджені під час пожежі, повені, вибуху. Якщо пошкодження значні, то з такими банкнотами доведеться попрощатися назавжди. Але якщо пошкодження порівняно незначні, банкнота залишається законним платіжним засобом. Однак пошкоджені або просто зношені купюри часто стають головним болем для їхніх власників. Подібні гривневі купюри не хочуть брати продавці торгових точок, їх не приймають платіжні термінали. Постраждалі від життя долари та євро не хочуть приймати в обмінниках і банках чи вимагають від власника велику комісію. пояснює, наскільки це відповідає чинному законодавству.
Які купюри банки та обмінники повинні приймати без обмежень
Ознаки незначного зношування, за яких купюри іноземних валют мають прийматися без доплат будь-якого виду, зазначені в постанові НБУ № 1 від 02.01.2019. Це:
- локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) та/або втрата папером жорсткості;
- відбитки штампів/печаток, написи, включно з видимими в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 кв. мм;
- плями, загальна кількість яких не перевищує трьох, діаметром до 5 мм;
- надриви або надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох, завдовжки до 3 мм;
- отвори (проколи), загальна кількість яких не перевищує чотирьох, діаметром не більш як 1 мм кожне.
У разі порушення варто звертатися до НБУ онлайн або на електронну пошту [email protected], використовуючи спеціальну форму.
У НБУ зазначають, що відмова приймати такі банкноти є підставою для позбавлення ліцензії.
Але в цьому випадку не все так просто. Річ у тім, що касир має право відмовитися приймати купюру, якщо сумнівається в її справжності. До того ж його роботу регламентовано внутрішніми інструкціями банку. Тому якщо немає бажання скандалити в цьому обміннику чи банку, можна спробувати звернутися в інше місце – часто це допомагає.

Один із елементів захисту доларів США
Які купюри можуть приймати на обмін із комісією
Банкам дозволено встановлювати комісію за обмін дуже зношених чи пошкоджених купюр. У різних банках України можуть обмінювати купюри доларів і євро з такими ушкодженнями:
- розірвані та склеєні, дуже зношені;
- обпалені або пропалені, зі зміною кольору;
- якщо не збереглися окремі ознаки платіжності (контрольна стрічка, голографічна наліпка тощо).
Такі купюри надсилають на перевірку та обмін за кордон, де розташований банк-кореспондент. Ця процедура може тривати до пів року й коштуватиме від 10 до 50% номіналу залежно від ступеня пошкодження купюри.
Для обміну дуже пошкоджених купюр гривні треба звертатися до НБУ.
Зазначимо, що в ЗМІ та соцмережах під час обговорення проблем обміну зараз часто посилаються на постанову НБУ № 502 від 12.12.2002. Але вона втратила чинність ще у 2019 році після набрання чинності законом «Про валюту та валютні операції».
Як обміняти банкноти старого зразка
Центробанки всіх країн світу іноді оновлюють дизайн своїх банкнот, і старі випуски поступово виводять з обігу. Після цього старі банкноти протягом деякого часу можна ще обміняти в центробанку цієї країни. Наприклад, нещодавно у Великій Британії перестали бути платіжним засобом останні купюри фунтів стерлінгів, надруковані на папері.
Тому якщо в українця збереглися банкноти, які в країні-емітенті вивели з обігу, український банк справді не може їх прийняти.
Особливий випадок – долари США. Усі банкноти, випущені Федеральною резервною системою, залишаються законним засобом платежу незалежно від року випуску. Усі вони перебувають і завжди будуть в обігу. Тому коли касир обміннику чи банку в Україні говорить, що конкретна доларова купюра є «недіючою» – це брехня. Часто причина в тому, що купюри до 1996 року випуску мають іншу систему захисту, ніж сучасні. Багато касирів не можуть достовірно перевірити їхню справжність, тому просто не хочуть з ними зв'язуватися, але законних підстав для цього вони не мають.
ОНОВЛЕННЯ. НБУ 10 червня опублікував роз’яснення щодо обміну готівкової іноземної валюти. У ньому наголошується, що Національний банк не ухвалював жодних нормативно-правових актів, що передбачають заборону здійснення валютно-обмінних операцій з іноземною валютою, зокрема, доларів США серії 1996 року та тими, які були випущені в обіг раніше.
Вже наступного тижня НБУ проведе з уповноваженими установами зустріч, під час якої обговорить з учасниками ринку звернення громадян і проблемні питання, та надасть відповідні роз’яснення.