Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Економічні виклики 2023 року: експерти та уряд спрогнозували, якими будуть ВВП, курс гривні та ціни

Ілюстрація: Олександр Шатов

Ілюстрація: Олександр Шатов

Чи зможе українська економіка зрости у 2023 році? На це запитання відповіли експерти під час дискусії, яку організував Центр економічної стратегії. Робити прогнози у період спричиненої війною екстремальної невизначеності — неабиякий виклик. Тому думки експертів за низкою показників дуже різняться. Але вони очікують, що цього року економіка країни продемонструє значно кращі результати, ніж минулого.

Які макроекономічні показники на 2023 рік прогнозують експерти

Заступниця директора ЦЕС Марія Репко презентувала прогнози провідних недержавних українських та світових аналітичних центрів щодо основних макроекономічних показників: ВВП, індексу цін, курсу гривні, дефіциту бюджету. Розрахунки виконали експерти Concorde Capital, Dragon Capital, ICU, Morgan Stanley, GET, IER, Oxford Economics та Sense Bank.

QuoteДіапазон бачення ВВП неурядових експертів — від мінус 4,6% до плюс 5,5%.

Основними чинниками розбіжностей у прогнозах є тривалість активних бойових дій та можливість подовження дії «зернового коридору». Можливість експорту продовольства, сподівання на закінчення війни у 2023 році, позитивний енергетичний прогноз та гарний врожай — це аргументи для оптимістичного погляду на динаміку української економіки.

Concorde Capital
Реальний ВВП, % -3,0
Номінальний ВВП, $ млрд 157
Індекс цін, % на кінець року 17
курс UAH/USD середній 36,6
курс UAH/USD кінець року 36,6
Резерви НБУ, $ млрд 30,8
Дефіцит бюджету, $ млрд 40,5
Потреби у фінансуванні*, $ млрд 51,8
Міжнародна допомога, $ млрд 43,2
Dragon Capital
Реальний ВВП, % -0,5
Номінальний ВВП, $ млрд 155
Індекс цін, % на кінець року 18
курс UAH/USD середній 38,5
курс UAH/USD кінець року 43,0
Резерви НБУ, $ млрд 28,0
Дефіцит бюджету, $ млрд 37,9
Потреби у фінансуванні*, $ млрд 48,8
Міжнародна допомога, $ млрд 40.0
Oxford Economics
Реальний ВВП, % -4,6
Номінальний ВВП, $ млрд 152
Індекс цін, % на кінець року 15
курс UAH/USD середній 37,5
курс UAH/USD кінець року 39,0
Резерви НБУ, $ млрд 28,0
Дефіцит бюджету, $ млрд 45,9
Потреби у фінансуванні*, $ млрд 57.0
Міжнародна допомога, $ млрд 43,0
IER/GET
Реальний ВВП, % 1,7
Номінальний ВВП, $ млрд 153
Індекс цін, % на кінець року 19
курс UAH/USD середній 37,9
курс UAH/USD кінець року 42,0
Резерви НБУ, $ млрд 33,0
Дефіцит бюджету, $ млрд 38,8
Потреби у фінансуванні*, $ млрд 49,8
Міжнародна допомога, $ млрд 37,0
Morgan Stanley
Реальний ВВП, % -1,8
Номінальний ВВП, $ млрд 161
Індекс цін, % на кінець року 18
курс UAH/USD середній 37,0
курс UAH/USD кінець року 45,0
Резерви НБУ, $ млрд n/a
Дефіцит бюджету, $ млрд 43,4
Потреби у фінансуванні*, $ млрд 54,6
Міжнародна допомога, $ млрд n/a
Sense Bank
Реальний ВВП, % 5,5
Номінальний ВВП, $ млрд 154
Індекс цін, % на кінець року 17
курс UAH/USD середній 39,5
курс UAH/USD кінець року 43,0
Резерви НБУ, $ млрд 26,3
Дефіцит бюджету, $ млрд n/a
Потреби у фінансуванні*, $ млрд n/a
Міжнародна допомога, $ млрд n/a
ICU
Реальний ВВП, % 2,0
Номінальний ВВП, $ млрд 154
Індекс цін, % на кінець року 15
курс UAH/USD середній 38,4
курс UAH/USD кінець року 40,2
Резерви НБУ, $ млрд 30,6
Дефіцит бюджету, $ млрд 33,9
Потреби у фінансуванні*, $ млрд 44,8
Міжнародна допомога, $ млрд 38,0

*Розраховано як прогнозний дефіцит бюджету + планові погашення зобов’язань, зважене на прогнозний курс UAH/USD

Скільки грошей бракує держбюджету України

Міністр фінансів України Сергій Марченко, а також інші урядовці кажуть про неймовірну стійкість української економіки, адаптивність бізнесу та населення, успішні дії уряду щодо стабілізації. Але жахливе падіння ВВП на 30%, якого зазнала Україна у 2022 році, є набагато кращим підсумком минулого року, ніж очікування внутрішніх та світових експертів.

QuoteМарченко навів дані опитування, згідно з яким вже 90% українських бізнесів відновилися повністю або частково.

Цьому відновленню, зокрема, сприяли урядові програми підтримки, які тривають і 2023 року. Наприклад, на програму «5-7-9» спрямують 16 млрд грн.

Міністр також наголосив на стабільності та ритмічності надходження міжнародної фінансової допомоги, яка 2022-го становила $31 млрд. Потреба цього року становить $38 млрд. Але партнери обіцяють виділити лише частину цих коштів, тому залишається розрив у $10 млрд. Ця обставина, а також неможливість використовувати міжнародну допомогу для фінансування військової кампанії змушують Міністерство фінансів шукати додаткові джерела, зокрема, запозичувати на внутрішньому ринку, вести перемовини з МВФ щодо нової програми.

Чи буде девальвувати гривня у 2023 році

Заступник голови Нацбанку України Сергій Ніколайчук відрефлексував січневі очікування НБУ, в яких прогноз ВВП погіршився до 0,3% на тлі атак на українську енергетику. Він сказав, що, попри розбіжності у прогнозах розвитку реального сектору, думки експертів щодо монетарних показників дуже «кучні», що свідчить про стабільність у монетарній сфері, збереження контролю за будь-якого сценарію. Це може стати опорою для суб’єктів економіки.

QuoteНіколайчук вважає, що результати першого та другого кварталів 2023 року будуть кращими за минулі прогнози.

На його думку, дії НБУ щодо фіксації офіційного обмінного курсу, інтервенції на міжбанку, покращення привабливості гривневих активів спростували уявлення про те, що під час війни долар може тільки зростати, виявилось, що курс валюти може знижуватися. Підвищення облікової ставки, ставок ОВДП та депозитів у гривні, перетік частини гривневої маси у валютні депозити збалансували попит та створили належний тиск на готівковий курс.

Оптимістичною була спільна відповідь Сергія Марченка та Сергія Ніколайчука про намір «друкувати гривню». «Робимо все можливе, щоб цього не відбулось», — сказали посадовці.

Експерт ICU Віталій Ваврищук назвав це позитивним сюрпризом 2023 року. НБУ зберігає повний контроль над курсом, до кінця року експерти не очікують девальвації.

Яке зростання ВВП прогнозують у Мінекономіки на 2023 рік

Заступник міністра економіки України Олексій Соболев навів основні тези, на підставі яких формується бюджет та прогнозують зростання ВВП на 1%. Насамперед це оптимістична статистика відновлення українського бізнесу. Якщо у перші місяці після початку торішнього вторгнення окупантів не працювало 50% бізнесів, натепер відновилося майже 80% з них. Позитивний вплив на прогноз має впевненість у міжнародній підтримці. Мінекономіки не закладає ризику блекаутів, а основний негативний ефект впливу на бюджет має припущення, що активні бойові дії триватимуть до кінця року.

Соболев вважає, що країна пройшла пік інфляції на рівні 26% та вийшла на тренд зниження — до 24%. Це гірше, ніж прогнозує НБУ (18%). На його думку, проблеми з гуманітарним розмінуванням сільгоспземель, збитки компаній, які перетікатимуть на споживача, є підставами Мінекономіки бути консервативнішим у прогнозі ВВП та індексу цін.

Біженці з України за кордоном. Фото: Andrew Kelly

Біженці з України за кордоном. Фото: Andrew Kelly

Заступник міністра впевнений, що найбільш вигідним вкладенням грошей та часу уряду є інвестиції у повернення громадян України на батьківщину.

QuoteЗа розрахунками Мінекономіки, кожні 100 тис. людей, що повертаються, дають плюс 0,5% ВВП України.

Серед інструментів, що стимулюють повернення, — програми підтримки малого та середнього бізнесу від уряду та міжнародних програм. На програми «єРобота» та «Переробка» в бюджеті закладено 1 млрд грн, але потреба у грошах набагато більша. Важливими також є програми страхування інвестиційних ризиків, що допоможе залучити приватні інвестиції та спростити доступ бізнесу до фінансування.

На думку аналітиків Oxford Economics, суттєвого впливу на відновлення бізнесу України набуває логістика. Що швидше будуть розширені можливості українських портів, то швидше розвиватимуться інші галузі, зокрема, металургія.

Головна економістка Dragon Capital Олена Білан вважає, що розвитку економіки сприятимуть програми страхування воєнних ризиків. За її словами, впливовим чинником на розвиток також стає військово-промисловий комплекс.

Експертка звернула увагу урядовців на необхідність скорочення циклу збирання та оприлюднення статистичних даних. Це дозволить якісно прогнозувати та пропонувати заходи для відновлення економіки.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
Коментарі
Всі новини