Facebook Pixel

Пропозиція валюти зростає – як це позначиться на курсі гривні

Офіційний обмінний курс гривні залишається незмінним – 36,57 грн за долар, проте готівковий долар у лютому 2023 року помітно подешевшав, а в перші дні березня прискорив падіння.

Курс долара у банках в Україні у 2023 році

Курс долара у банках в Україні у 2023 році

Головні причини здешевлення валюти колишні: порівняно стабільна макроекономічна ситуація в Україні та значні надходження міжнародної допомоги. У результаті в лютому співвідношення між попитом і пропозицією на валютному міжбанку покращилося.

Курс готівкового долара в 2023 році

Курс готівкового долара в 2023 році

Негативне сальдо інтервенцій НБУ на міжбанку (різниця між купівлею валюти та її продажем) для підтримки фіксованого курсу скоротилося з $3,14 млрд у січні до $2,49 млрд. Це значення відповідає середньому розміру місячних інтервенцій із початку війни.

Валютні інтервенції НБУ

Валютні інтервенції НБУ

За даними НБУ, у лютому середньозважений курс з операцій продажу готівкової валюти становив 39,89 грн/$, на кінець місяця – 38,94 грн/$.

Це найнижчий курс долара щодо гривні із серпня та 21 липня минулого року відповідно, коли офіційний курс було знижено до 36,57 грн.

За лютий готівковий курс гривні щодо долара зміцнився на 3,6%, а від початку року – на 4,4%. Розрив між офіційним і готівковим курсом до кінця лютого скоротився до 6,5%.

Чинники, що вплинули на стабілізацію валютного ринку в Україні

Голова фінансового комітету ВР Данило Гетманцев вважає, що на стабілізацію валютного ринку позитивно вплинули такі чинники:

  • рішення НБУ щодо збільшення норм обов'язкового резервування за вкладами на вимогу. Разом зі збереженням 25% відсоткової ставки це сприяло збільшенню попиту на гривневі активи;
  • припинення монетизації дефіциту бюджету (тобто покриття коштом емісії гривні);
  • ритмічне надходження зовнішньої фінансової допомоги в запланованих обсягах. За перші два місяці цього року залучено $6,3 млрд пільгових кредитів і грантів (за місячної потреби $3,15 млрд). Це, зокрема, дає змогу забезпечувати позитивний платіжний баланс і нарощувати золотовалютні резерви для підтримання офіційного курсу;
  • продовження дії спеціальних депозитних продуктів (онлайн-депозитів у валюті та депозитів з індексацією на зміну офіційного курсу гривні), у межах яких валюту можна обміняти за максимально наближеним до офіційного курсу. Депозити населення у валюті стабільно заростають із серпня минулого року. На сьогодні вони перевищують довоєнний рівень. Це знижує попит на валюту на готівковому ринку;
  • підготовка до весняної посівної кампанії, яка є традиційним сезонним чинником збільшення продажу валюти аграріями, яким потрібна гривня для закупівель палива, насіння тощо;
  • стабілізація валютних очікувань на тлі покращення ситуації в енергетиці та відсутності ескалації війни.

Гетманцев вважає, що стабілізація валютного ринку має позитивно вплинути на охолодження інфляційних очікувань і гальмування інфляції. Також поки що немає підстав для корекції офіційного курсу.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉