Фіксований обмінний курс гривні до долара НБУ нещодавно фактично наблизив до поточного ринкового. «Але я маю побоювання, що якщо не спрацюють свіжі кардинально-інноваційні заходи Нацбанку у вигляді заборони обмінникам вивішувати негарний курс на вулиці», то регулятор знову допустить відрив офіційного курсу від реального, вважає екс-банкір, інвестор і підприємець Олександр Деркач.
У себе у фейсбуці він написав:
– Я послідовний прихильник чистого ринку і завжди стою на тому, що лише ринок він може регулювати економічні параметри. Зрозуміло, що війна – це форс-мажор та абсолютно неринкова подія. Вирішувати породжені нею проблеми не завжди можна ринковими методами. Іноді часто вони вимагають жорстких рішень і жорсткого регулювання. Фіксований курс був одним із таких рішень, і в комплексі з іншими свою позитивну роль на початку війни зіграв.
Але поступово він став деструктивним чинником. Бо реальний курс почав все далі віддалятися від фіксованого, створюючи все більші перекоси в економіці та все більші можливості для зловживань.
Якщо говорити спрощено, то курс валюти формують два параметри: пропозицію та попит. Щоб курс не зростав (або зростав менше), потрібно, щоб пропозиція валюти на ринку зростала, а попит на неї падав.
Фіксований курс діяв у протилежному напрямку. Він збільшував попит на валюту, особливо «правильну» дешеву валюту. Тому, що який дурень відмовиться купити долар по 29, завезти товар і продати його по 35-39. Або просто зняти у банкоматі по 29, а продати в обміннику по 39. І він одночасно зменшував пропозицію валюти на ринку. Бо який дурень мінятиме свої долари з рахунку в банку безготівково по 29. Він або зачекає найкращих часів, або зніматиме їх і нестиме в обмінник, виводячи з безготівкового обігу назавжди. І який безглуздий експортер продаватиме свою валюту по 29, якщо в нього витрати вже на цьому рівні чи вищі. Він теж чекатиме найкращих часів, поки оборотні кошти не закінчаться. І який дурний заробітчанин пересилатиме свою зароблену валюту на рахунки в Україні, де її фактично заблокують. Він просто залишить її в валізі.
Не останнім чинником також були пільги на «євробляхи», що повернулися. Митниця каже, що за ці місяці завезено 120 тисяч машин. Скільки валюти під них було виведено із країни – 4, 5, 6 мільярдів? Я не знаю, але у цих межах. Їхав кілька тижнів тому із Польщі, ночував у невеликому містечку біля кордону. Дорогою до готелю нарахував чотири майданчики, на яких стояли сотні машин на продаж. Очевидно, очікують, що знову відкриють тему. Жодна іномарка «під ЗСУ» мені там у вічі не впала.
Резюме: не потрібно більше грати у «фіксовані» курси. Вони працюватимуть у негативі. Потрібно зменшувати попит на валюту. Будь-яким чином і жорстко. Інакше вона і далі вимиватиметься. Я не хочу лізти у політичні теми, але зараз не найкращий час для популізму. Усі ігри з «правильним» курсом, з імпортними пільгами мають бути закриті.
Слід збільшувати пропозицію валюти над ринком. Насамперед, запустивши експорт. Потрібно трохи підтискати експортерів, але ринковими механізмами. Щоб вони мали стимул продавати валюту і продавати швидко. За нормальним, ринковим курсом. Що балансується з їхніми витратами.
Я не говорю, що ці заходи зупинять зростання курсу. Звичайно, найбільша причина – це військові витрати та пов'язана з ними емісія гривні. Але принаймні вони збалансують попит і пропозицію і знизять вплив позаринкових факторів.