Сьогодні, 21 липня, Нацбанк ухвалив два важливі для економіки України рішення: знизив офіційний фіксований курс долара на 25% і зберіг облікову ставку на рівні 25% річних.
Ці рішення можуть мати неоднозначні наслідки для країни та українців. зібрало думки економістів щодо цього та наводить аргументацію НБУ своїх кроків.
Новий курс гривні щодо долара
Про те, чому НБУ різко знизив обмінний курс гривні щодо долара та зберіг його фіксованим, уже написало тут.
Данило Гетманцев, голова фінансового комітету ВР, вважає, що регулятор має кілька варіантів продовження проведення курсової політики, зокрема й у рамках більш гнучкого обмінного курсу. «Ухвалено абсолютно зважене та прораховане рішення. В умовах війни та значної невизначеності фіксований курс є важливим якорем стабілізації очікувань економічних агентів. Продовження такої політики на цьому етапі є виправданим – воно дасть змогу зберегти контроль за ціновою динамікою та підтримувати стійкість фінансової системи. Поточний рівень ЗВР, з огляду на надходження зовнішньої фінансової допомоги та активізацію експорту, є достатнім для забезпечення цих цілей», – пояснив він.
Сергій Фурса, аналітик інвесткомпанії Dragon Capital, зазначив, що в НБУ насправді не залишилося вибору. Тримати курс на зафіксованому на початку війни рівні не було можливості. Резерви надто швидко йшли на підтримку цієї валютної стабільності. А різниця між офіційним курсом і курсом чорного ринку досягла 25%, що болісно позначалося на експортерах і деяких ФОПах, особливо з IT-сектору.
Негативною стороною послаблення курсу експерт вважає інфляцію. «Хоча більшість імпортерів подумки й орієнтувалися на ринковий, кешовий курс, проте продукція заводилася в країну все-таки за курсом 29,5. Наприклад, бензин. Зараз він має здорожчати. Що впливатиме на всі ціни. Але Нацбанк діє в ситуації, коли у вас немає хорошого рішення. Є лише погане й дуже погане. І так буде до кінця війни», – зазначив Фурса.
«Ключове питання зараз – це очікування. Головне завдання всіх гілок влади так скоординувати свої зусилля, щоб у ринкових гравців не з'явилося очікувань, що Нацбанк, змінивши курс один раз, так робитиме ще й ще. Якщо раптом повірять у це, то курс відчуватиме постійні спекулятивні атаки», – застерігає аналітик. А відпускати курс в умовах війни небезпечно — надто багато невизначеності й надто складна психологічна ситуація.

Прогноз динаміки облікової ставки
Євген Дубогриз, аналітик у CASE Ukraine, вважає: якщо не станеться нічого супернесподіваного, то змінювати офіційний курс до кінця року не буде потреби. «Не буде значних відмінностей між офіційним і «ринковим» курсами (ринковим у лапках, бо немає ринку, немає вільного руху капіталу). Підійми НБУ курс у травні чи червні – така проблема виникла б. Тепер – ні. Мені здається, що курс на рівні 37 включає всі негативні очікування».
Роман Сульжик, член наглядової ради Приватбанку, зазначає: «Далі ми житимемо в новому еквілібріумі курсу долара щодо гривні. Я вважаю, що після успішно проведеної реструктуризації боргу фінансова система має достатньо ресурсів, щоб утримати цей еквілібріум десь пів року — рік, а далі подивимося. Під час війни важко планувати далі», – вважає він.
На поповнення валютних резервів працюватимуть підтримка західних партнерів і продажі валюти з боку відповідальних експортерів. «Я вважаю, що сьогоднішній курс є ринковим для нас зараз, і сподіваюся, що ті бізнеси, які перейшли на рейки чорного ринку, можуть переглянути свої рішення та спробувати знову працювати в білу», — додає Сульжик.
Тимофій Мілованов, ексміністр економіки, вважає, що ринковий курс змінювався через емісію гривні. Якщо вона триватиме у великих обсягах, то це буде не остання девальвація в наступні місяці. «Для того щоб зменшити потребу в емісії, треба провести фіскальну консолідацію (зменшення непріоритетних видатків бюджету) та збільшити надходження від наших іноземних партнерів і друзів».
Чому Нацбанк зберіг облікову ставку на рівні 25%
У НБУ вважають, що ухвалене в червні рішення про підвищення облікової ставки й надалі позначатиметься на зростанні привабливості гривневих активів. Разом із коригуванням офіційного обмінного курсу та додатковими заходами економічної політики це знизить попит на валютному ринку. З огляду на заплановані надходження офіційного фінансування це допоможе підтримувати достатній рівень міжнародних резервів і забезпечувати курсову та макрофінансову стабільність.
«Згідно з базовим сценарієм прогнозу, облікова ставка зберігатиметься на рівні 25% щонайменше до другого кварталу 2024 року. У разі реалізації ризиків Національний банк готовий і надалі діяти рішуче, якщо це буде необхідно для забезпечення стабільної ситуації в економіці та утримання контролю за підвищенням інфляції», – заявив голова НБУ Кирило Шевченко.
Наступне засідання правління Національного банку з питань монетарної політики, де обговорюватиметься питання облікової ставки, відбудеться 8 вересня.

Макроекономічний прогноз НБУ