Facebook Pixel

Україна попросила про відтермінування за боргами: експерти неоднозначно оцінюють цю ініціативу (ОНОВЛЕНО)

Уряд попросив власників українських єврооблігацій добровільно продовжити строк їхнього обігу на 24 місяці, а також відтермінувати на такий самий час виплату відсоткового доходу за ними. Рішення має бути ухвалено до 15 серпня. Якщо інвестори відмовляться, то Україна й далі обслуговуватиме облігації відповідно до умов їхнього випуску.

Про це йдеться в постанові Кабміну № 805 від 19 липня.

Якщо власники цінних паперів погодяться, то впродовж 24 місяців відсотковий дохід за облігаціями нараховуватиметься за наявними ставками, а на суму нарахованого основного відсоткового доходу нарахують додатковий процентний дохід за тими самими ставками.

Мінфіну доручено звернутися до власників єврооблігацій для погодження таких змін і погодити їх із бюджетним комітетом ВР.

Україна також пропонує власникам ВВП-варантів добровільно відкласти на 14 місяців виплати за ВВП-варантами, що припадають на 2023 рік, обмежити можливу суму виплат у 2025 році 0,5% (замість 1%) ВВП за 2023 рік, продовжити строк обігу цих інструментів на рік і одночасно дати право повністю або частково викупити їх у 2024 – 2027 роках.

«У разі непогодження власниками державних деривативів змін, передбачених цими умовами, подальші виплати за деривативами здійснюються відповідно до умов їхнього випуску та розміщення», – йдеться в постанові Кабміну № 806 від 19 липня.

Нагадаємо: 14 липня в МВФ заявили, що очікують «подальшого акуратного обслуговування Україною свого зовнішнього боргу».

Що кажуть експерти про відтермінування виплат зовнішніх боргів

Керівник Центру економічних досліджень і прогнозування «Фінансовий пульс» Станіслав Шлапак зазначає: «Тут, мені здається, така логіка: Кабмін доручив провести переговори з інвесторами на таких-то умовах, запросити стенд-стіл і домовитися. Причина – нам самим зараз потрібні ці гроші, оскільки є проблеми з бюджетом і міжнародною допомогою. Отримуємо $1 — 2 млрд на місяць замість обіцяних п'яти, витрати зростають із кожним місяцем, скоро зима, потрібно закачувати газ. Комунікуватимуть у цьому самому ключі».

Аналітик у Dragon Capital Сергій Фурса вважає, що основна ідея – заморозити всі виплати на 2 роки. Після цього буде проведено додаткові та докладні переговори про реструктуризацію. «За цих обставин Мінфін подає умови в максимально дружньому ключі, роблячи все, щоб реструктуризація вважалася дружньою і Україна не отримала дефолтні рейтинги. До ключових виплат у вересні залишається 40 днів, за цей час цілком реально встигнути провести переговори та погодити з інвесторами прийняття заморозки».

«Коли у вас дефіцит бюджету щомісяця сягає $5 млрд, а повністю перекрити його західною допомогою не виходить, то платити за боргами «буржуям» якось нема звичаю. І тут не йдеться про негідну поведінку чи втрату довіри. Інвестори, імовірно, покрутили пальцем біля скроні, якби Україна в поточній ситуації й далі обслуговувала свої борги, наче нічого не було. Ба більше, отримуючи гроші західних платників податків, Україна стикається із ситуацією, коли наші партнери натякають, що не дуже добре, коли гроші, які відправляють на підтримку соціалки в Україні, раптом підуть інвесторам із Лондона та Нью-Йорка. І дедалі частіше натякають, що всі мають заплатити, зокрема й приватні інвестори. А останні, як професійні гравці, несуть відповідальність за те, що 4 місяці ігнорували попередження американської розвідки й не продали борги України», – зазначає експерт.

Він додає, що поточний рівень цін українського суверенного боргу (приблизно 20% номіналу більшої частини паперів) давно включає як цю реструктуризацію, так і продовження війни. «Нижче за Україну торгується нині лише Ліван, де вже кілька років повний колапс в економіці, оспіваний українськими любителями лікувального дефолту», — пише Фурса.

Фінансовий аналітик Олексій Кущ назвав правильним рішення щодо реструктуризації держборгу. Але приймати його треба було ще в березні — квітні. Зараз уряд «дочекався дати погашення купона 20 липня та оголосив, що не платитиме, тобто таки влетів у дефолт, як його не називай, технічний чи реальний».

Аналітик у CASE Ukraine Євген Дубогриз вважає, що «після конференції в Лугано рішення про відтермінування платежів виглядає не те щоб на 100% несподіваним, але навіть трохи смішним. Там домовлялися про дикі мільярди доларів… і комунікація йшла, мовляв, шалені мільярди вже майже в кишені. А тут ціна питання до кінця року – приблизно $1,4 млрд».

Він висунув дві версії, навіщо взагалі знадобилося відтермінування. Одна порівняно погана: Україні не хочуть роловерити (реструктуризувати, продовжувати строк) борги. Друга версія теж порівняно погана: хтось отримав команду «заощаджувати» й намагається заощаджувати як уміє. Навіть попри те що в Мінфіні неодноразово говорили, що борги краще виплачувати.

«Готуємося, панове економісти, заспокоювати людей, що дефолт – якщо він таки буде – це не жах-жах і не «все пропало». Можливо, когось і заспокоїмо», – додав експерт.

Аналітик у Forex Club Андрій Шевчишин вважає, що відтермінування за євробондами запускає досить неприємне, але неминуче крос-відтермінування за іншими запозиченнями, наприклад «Нафтогазу». Тому потрібна позиція НБУ та Мінфіну щодо крос-дефолтів та інших боргів на найближчий час.

Керівник аналітичного напрямку в «Мережі захисту національних інтересів АНТС» Ілля Несходовський був лаконічним: «Мінфіну браво! Усе зробили адекватно, без зайвих емоцій і коректно щодо кредиторів».

Аналітик в інвесткомпанії ICU Михайло Демків зазначив, що ціни на українські єврооблігації опинилися на позначці 18 центів за долар після оголошення умов реструктуризації боргу. «Умов досить непоганих для інвесторів: без списання частини боргу та з продовженням нарахування відсотків. Але з огляду на ціни, мабуть, це не остання реструктуризація. Ймовірно, після перемоги у війні доведеться знову сідати за стіл переговорів».

ОНОВЛЕННЯ. Країни-кредитори України — Канада, Франція, Німеччина, Японія, Велика Британія та США — наполегливо рекомендують власникам єврооблігацій України прийняти її пропозицію щодо відтермінування виплат і погашення на два роки, а також переглянути умови ВВП-варрантів.

«У світлі цього ми, як офіційні двосторонні кредитори України, маємо намір забезпечити погоджене тимчасове зупинення обслуговування боргу України з 1 серпня 2022 року до кінця 2023 року з можливістю додаткового року», — йдеться в заяві, розміщеній на сайті Мінфіну Німеччини.

Бюджетний комітет ВР погодив постанову уряду про відтермінування платежів за єврооблігаціями на наступні 24 місяці, тобто до серпня 2024 року, повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

Загальна сума облігацій – $17 млрд. Відсотковий дохід і далі нараховується, просто його буде сплачено пізніше. Фактично уряд капіталізує відсотки. У будь-який час Кабмін може зупинити відтермінування та сплатити відсотки.

«Фактично це необхідний нам перепочинок. Станом на 1 липня Україна вже направила 62,1 млрд грн на обслуговування держборгу — це третя за величиною стаття видатків держави за останні пів року. Завдяки цій процедурі ми зможемо заощадити приблизно $5 млрд на інші потреби держави в період дії відтермінування платежів», – написав нардеп.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉