Facebook Pixel

Україна в програші, Євросоюз – у плюсі: як українські біженці впливають на економіку

Точної відповіді на запитання, скільки українців зараз вимушено перебувають за кордоном, ніхто не знає. Але експерти впевнені, що еміграція негативно позначиться на демографічній ситуації в Україні та на умовах її повоєнного відновлення. Тому держава має докласти максимум зусиль для того, щоб біженці поверталися.

Центр економічної стратегії (ЦЕС) презентував результати двох досліджень, присвячених міграції українців. Цифри наочно показують, що від ситуації, що склалася, Україна в програші.

Скільки зараз біженців з України та чи мають вони намір повернутися

Перше дослідження ЦЕС провів у співпраці з компанією Info Sapiens. В його основу лягли онлайн-інтерв'ю з біженцями, яких знаходили за номерами українських мобільних телефонів.

За оцінкою ЦЕС, на кінець 2022 року за кордоном (крім Росії та Білорусі) перебували 3,8 – 4,7 млн українців, і є ризик, що ще 100 – 200 тис. можуть виїхати до кінця зими.

Переважна більшість біженців – жінки (здебільшого віком 35–49 років) та діти. Найбільше людей виїхало до Польщі, Німеччини, Чехії та Італії. Значна частина біженців втратила більшість доходів після російського вторгнення.

Дослідники виділили чотири групи мігрантів і склали їхні портрети. Перша група – це класичні біженці: переважно жінки середнього віку з дітьми, які виїхали до Польщі. Друга група – квазітрудові мігранти, які виїхали не лише через війну, а й на роботу. Третя група – професіонали, люди, які частіше за представників інших груп працюють за спеціальністю й менше готові братися за іншу роботу. Четверта – люди із зони бойових дій, вони найбільше постраждали від війни.

Що стимулює українців повертатися додому

Що стимулює українців повертатися додому

Переважна більшість респондентів говорили, що планують жити в Україні, але дослідники не впевнені, що вони дійсно повернуться. На те є низка причин:

  • чим довше триватиме війна, тим більше українців знайдуть роботу за кордоном і адаптуються до життя там;
  • навіть якщо жити в Україні людям подобається більше, ніж за кордоном, деякі українці вважають, що перспективи для їхніх дітей кращі за кордоном, тому готові зазнавати тимчасових незручностей заради майбутнього дітей;
  • людям, які виїхали із зони бойових дій, можливо, нікуди повертатися.

Дослідники вважають, що за кордоном можуть залишитися від 860 тис. до 2,7 млн українців. Більш схильними до повернення є люди похилого віку, люди з нижчим рівнем освіти, а також ті, хто працював до війни. Неповернення українців матиме суттєвий вплив на українську економіку, яка може втратити через це від 2,5 до 7,7% ВВП.

Коли українці планують повертатись

Коли українці планують повертатись

«Я боюся, що українці, які зараз знайдуть роботу у Європі, що влаштовує їх, не повернуться, – прокоментувала результати дослідження ЦЕС Елла Лібанова, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України. – Також можуть не повернутися жінки, у яких діти зараз старшого шкільного або студентського віку. Діти почнуть або вже почали там навчатися, а здобуття освіти в країні – це надійна перепустка на місцевий ринок праці».

Експерт вважає, що навіть за умови масштабного та швидкого відновлення на Україну чекає велике структурне безробіття. Очевидно, що спочатку буде величезний попит на будівельників різних спеціальностей, а в країні з ними й раніше були проблеми. Залучення іноземців до заповнення вакансій може зменшити гостроту ситуації, але ніяк не допоможе поверненню українців.

«Є ще один негативний чинник, про який зараз мало говорять. Якщо якісь українки з дітьми залишаться за кордоном, то після закінчення війни до них майже напевно поїдуть чоловіки — молоді кваліфіковані люди», — вважає Лібанова.

На її думку, частина українців виїхала за кордон, використавши війну як привід, щоб порівняно просто легалізуватися за кордоном і отримати дозвіл на роботу. Надій на їхнє повернення небагато.

Як міграція впливає на економіку України та Євросоюзу

За оцінкою Мінекономіки, за підсумком 2022 року в Україні було 12 млн працездатних осіб, роком раніше їх було 15,5 млн. Частина цих людей залишилися в Україні й стали безробітними, частина — виїхали за кордон. Водночас деякі працівники працюють на українські компанії та організації дистанційно. На кінець 2022 року в країні було 2,6 млн безробітних проти 1,7 млн осіб у 2021 році.

«У своїх макропрогнозах ми очікуємо, що за перший рік після перемоги повернуться 3 млн осіб, за другий — 1,5 млн, загалом повернуться 75% біженців. Зазначу, це не прогноз, а припущення, які ми закладаємо у свої розрахунки», — сказав заступник міністра економіки Олексій Соболєв.

За оцінкою Мінекономіки, якщо 100 тис. осіб не повертаються до України, прогноз зростання ВВП зменшується на 0,5 в.п.

«Після війни на нас чекає серйозна демографічна криза. У 2023 році коефіцієнт народжуваності прогнозується 0,8 дитини на одну жінку, а лише для простого відтворення населення потрібно 2,2», – зазначив заступник міністра.

Витрати українських біженців за кордоном

Витрати українських біженців за кордоном

Національний банк України провів дослідження, результати якого показали, що надходження робочої сили та витрати українських мігрантів за кордоном позитивно вплинули на економіки країн перебування. Українці активно інтегруються у європейський ринок праці та сплачують податки. Витрати мігрантів підтримують економіки країн насамперед через приватне споживання.

2022 року витрати українців за кордоном проти попереднього року зросли більш як утричі – до $2 млрд на місяць. Також витрати урядів на українських мігрантів стимулюють державне споживання у сфері житлової інфраструктури, систем охорони здоров'я та освіти.

Структура витрат з українських карток за кордоном

Структура витрат з українських карток за кордоном

Згідно з розрахунками НБУ, завдяки внеску українських мігрантів випуск товарів і послуг в Естонії, Польщі та Чехії у 2026 році буде на 2,2 – 2,3% більше, ніж у базовому сценарії без міграції, у Німеччині – на 0,6 – 0,65%.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉