Facebook Pixel

Краще, ніж очікувалося: НБУ пояснив, чому зміцнюється гривня та знижується інфляція

Споживча інфляція в Україні почала знижуватися раніше, ніж очікувалося. Виробництво та сектор послуг пожвавилися завдяки покращенню ситуації в енергетиці та зовнішній кон'юнктурі. Тривало сезонне пожвавлення ринку праці. Ці та інші висновки Нацбанк зробив у регулярному макроекономічному та монетарному огляді. The Page наводить головні тези з нього.

Що вплинуло на показники інфляції в Україні у 2023 році

Уповільнення загальної інфляції розпочалося раніше, ніж НБУ прогнозував у січні. Сталося це, зокрема, завдяки кращій, ніж очікувалося, ситуації в енергетиці та теплій зимі. Однак фундаментальний інфляційний тиск залишається високим через великі витрати бізнесу.

Зростання цін на продовольство сповільнилося під впливом розширення пропозиції овочів борщового набору, м'яса та круп. Вагомими чинниками уповільнення продовольчої інфляції були м'які погодні умови, дався взнаки й ефект від деокупації частини Херсонщини.

Проте швидко зростали ціни на оброблені продукти та непродовольчі товари. Причиною стало вичерпання запасів продукції тривалого зберігання.

Темпи зростання цін на пальне стрімко знизилися через достатню пропозицію, слабкіший попит, поліпшення ситуації в енергетиці, теплу погоду та зниження світових цін на нафту.

Інфляція та інфляційна ціль, % р/р

Інфляція та інфляційна ціль, % р/р

Якою була економічна активність в Україні в лютому 2023 року

Згідно з опитуванням AmCham, у майже половини (47%) опитаних компаній продажі у 2022 році зменшилися щонайменше на 30%, більш як наполовину – у 19%. Найчастіше про втрати понад половину обсягів продажів говорять підприємства торгівлі та транспорту (по 67%), сільського господарства, добувної та харчової промисловості (63%).

Опитування про перспективи бізнесу

Опитування про перспективи бізнесу

В опитуванні ЄБА оптимісти та песимісти розділилися майже порівну: 38% компаній очікують, що справи в бізнесу в наступні пів року погіршаться, 33% сподіваються на покращення ситуації. Водночас 76% планують розширення власного бізнесу.

Поліпшення ситуації в енергетиці допомогло збільшити завантаження металургійних і трубних підприємств, зростання попиту на зовнішніх ринках сприяло відновленню роботи ГЗК. Хімічні підприємства нарощували виробництво мінеральних добрив перед весняною посівною.

Нові реєстрації підприємств та ФОП, тис.

Нові реєстрації підприємств та ФОП, тис.

Відновили роботу кілька великих харчових підприємств. Послабився вплив енергокризи на перероблення молока та м'яса.

У лютому відвідуваність кафе та ресторанів зростала майже в усіх областях на заході та в центрі країни, а в Києві залишається на 15% нижче за довоєнну.

Показники роботи ресторанного бізнесу, %, р/р

Показники роботи ресторанного бізнесу, %, р/р

Обсяги торгівлі пальним знижувалися, оскільки аграрії не поспішали купувати паливо для посівної, а в другій половині лютого суттєво знизилися й продажі пального для генераторів.

В агросекторі розпочалася весняна посівна, яка ускладнюється пізнім збиранням кукурудзи (на сьогодні неприбраними залишаються 5% площ). Тепличні комбінати розпочали відвантаження продукції нового врожаю.

У тваринництві пропозиція сирого молока сезонно скоротилася, проте з кінця лютого очікується її зростання. Завдяки нарощуванню поголів'я курей у найближчі місяці прогнозується зростання виробництва яєць.

Середньодобові перевезення «Укрзалізниці» в лютому були такими самими, як у січні. Цьому сприяли зростання перевезень руди та вивільнення вагонів через зниження перевезень зернових.

Вантажні перевезення залізницею, млн т

Вантажні перевезення залізницею, млн т

Що відбувається на ринку праці у 2023 році

Сезонне пожвавлення економічної активності підтримувало ринок праці, але багато українців ще не працюють, що стримує збільшення доходів домогосподарств. За опитуванням групи «Рейтинг», у грудні 33% тих, хто працював до початку повномасштабного вторгнення, усе ще не працювали (у червні їх було 35%).

У лютому зростала як кількість резюме, так і кількість вакансій. Однак на ринку й надалі переважає роботодавець – навантаження на одну вакансію залишалося значним.

Кількість претендентів на одну вакансію, осіб

Кількість претендентів на одну вакансію, осіб

На початку 2023 року зростання доходів домогосподарств підтримувалося переважно виплатами в бюджетних секторах. За опитуванням ЕБА, у 2023 році більшість компаній (61%) не планують змінювати розмір зарплат, 28% сподіваються на їхнє підвищення.

Внутрішня та зовнішня міграція залишається значною. Водночас дедалі більше українців адаптуються до життя за кордоном. За даними опитування Агентства ЄС з основних прав, третина українських переселенців у ЄС планують повернутися додому. Проте ще третина вже почувається частиною країни, у якій вони знайшли притулок.

За даними ООН, за межами України залишається 8,5 млн осіб, із них статус тимчасового захисту у ЄС мають 4,9 млн. Кількість тимчасово переміщених осіб (ВПО) на 23 січня оцінювалася в 5,4 млн осіб.

Що позначилося на виконанні держбюджету у 2023 році

У січні – лютому сформувався значний дефіцит держбюджету (161,1 млрд грн і 249 млрд грн – без урахування грантів у доходах) через високі витрати та слабкі податкові надходження.

Як і 2022 року, доходи бюджету підтримували суттєві виплати військовим (це позначається на динаміці ПДФО, а також інших податках зі споживання), дія інфляційно-курсових чинників, а також підвищення ставки акцизного податку на тютюнові вироби.

Темпи зростання окремих доходів держбюджету, січень і лютій,  % р/р

Темпи зростання окремих доходів держбюджету, січень і лютій, % р/р

Ключовими напрямами бюджетних витрат залишалися витрати на оборону та безпеку, насамперед на грошові виплати військовим, а також соціальні програми. Водночас капітальні витрати в січні та лютому виявилися більшими за торішні, зокрема, через необхідність відновлення пошкодженої інфраструктури.

Чому на ринку побільшало валюти

Останніми тижнями обсяги інтервенцій НБУ зменшуються, оскільки на ринку побільшало іноземної валюти. Це пояснюється як сезонним збільшенням її продажу підприємствами АПК на підготовку до проведення посівної кампанії, так і насиченням ринку готівкою. Попит населення на валюту знизився завдяки можливості безготівкової купівлі з подальшим розміщенням на депозит.

Крім того, на валютний ринок позитивно вплинуло те, що з початку року НБУ безпосередньо не фінансує покриття дефіциту держбюджету – не купує ОВДП.

Подякувати 🎉