Споживча інфляція в Україні почала знижуватися раніше, ніж очікував НБУ, зокрема, завдяки кращій ситуації в енергетиці та теплій зимі. Про це йдеться в Макроекономічному та монетарному огляді регулятора (березень 2023 року).
У січні 2023 року споживча інфляція знизилася до 26% у річному вимірі. За оцінками НБУ сповільнення зростання цін тривало й у лютому. Зростання індексу споживчих цін сповільнилося до 26,0% р/р у січні з огляду на:
- достатню пропозицію продовольства та пального;
- слабкий споживчий попит;
- подальші ефекти від деокупації регіонів;
- поліпшення ситуації на валютному ринку;
- незмінні тарифи на ЖКП.
За оцінками НБУ, уповільнення зростання цін тривало й у лютому. Утім, високий фундаментальний інфляційний тиск зберігався через зростання витрат бізнесу, зокрема, пов'язаних із дефіцитом електроенергії.
«Поліпшення ситуації в енергетиці та зовнішньої кон'юнктури, активізація роботи «зернового коридору» та поліпшення споживчих і ділових настроїв пожвавили як виробничий сектор, так і сектор послуг. Проте значною мірою це спричинено сезонною активізацією після новорічних свят і підготовкою до польових робіт», — повідомляє регулятор.
Натомість стримували сповільнення інфляції подальше відображення більших витрат підприємств, понесених раніше, зокрема, через дефіцит електроенергії. Через це, а також вичерпання запасів продукції тривалого зберігання й надалі високими темпами зростали ціни на оброблені продукти та непродовольчі товари
Контекст. Згідно з прогнозом НБУ, інфляція у 2023 році сповільниться до 18,7% і далі знижуватиметься в наступні роки, а економіка відновлюватиметься завдяки зменшенню безпекових ризиків.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
Жіноче і чоловіче підприємництво: чим відрізняється підхід до ведення бізнесу