Facebook Pixel

Що таке е-гривня, чим відрізняється від безготівкової і як вона вплине на економіку України

Що таке е-гривня, чим відрізняється від безготівкової і як вона вплине на економіку України

Що таке е-гривня, чим відрізняється від безготівкової і як вона вплине на економіку України

З появою криптовалют та технології блокчейн ідеї створення цифрових валют центральних банків (CBDC) набули значної популярності, і однією з таких валют може стати є е-гривня. То що ж таке е-гривня, як її відмінності від безготівкової гривні, коли ми зможемо оцінити її переваги і як вона вплине на нашу економіку, розглянула SPEKA.

Що таке е-гривня

Е-гривня — цифрова версія національної валюти, створена НБУ. Вона має важливе завдання — ефективно виконувати усі функції грошей, доповнюючи готівкову та безготівкову форми гривні.

Головна мета е-гривні — забезпечити зручне та доступне використання для всіх — громадян, підприємств, урядових органів, банків та фінансових установ.

Чим е-гривня відрізняється від безготівкової гривні

Е-гривня та безготівкова гривня — дві форми електронних грошей, які можуть здатися схожими, але насправді вони мають кілька важливих відмінностей.

1. Форма

Е-гривня — це електронна грошова одиниця, яка існує тільки у цифровому вигляді. Тоді як безготівкова гривня може бути як електронною, так і матеріальною, у вигляді купюр та монет.

2. Емітент

Е-гривню випускає центробанк (тобто НБУ) як цифрові гроші, що контролює так само центральний банк. Мета — забезпечити стабільність фінансів та регулювання грошового ринку. Тоді як безготівкову гривню контролюють комерційні банки, які ж і випускають її.

3. Прозорість

Завдяки використанню технології блокчейн транзакції з е-гривнею будуть прозорими і доступними для всіх, що означає, що кожен зможе переглянути та перевірити їх. Водночас транзакції безготівкової гривні зазвичай не є публічними і можуть бути доступними тільки для учасників банківської системи.

На коли запланований випуск е-гривні та на якому етапі проєкт

За даними Олександра Борнякова, заступника міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT, згодом планують запустити кілька пілотних проєктів з е-гривнею. Однак остаточне рішення про запуск залежатиме від НБУ, який виступає основним драйвером цього проєкту.

Концепт дизайну е-гривні / НБУ

Концепт дизайну е-гривні / НБУ

У Нацбанку кажуть, що триває активна фаза роботи над проєктом «Е-гривня». Процес не зупиняли навіть під час повномасштабної війни в Україні. Наразі НБУ розробляє ефективний дизайн е-гривні та вивчає технології та досвід центральних банків інших країн щодо створення цифрових валют.

Як е-гривня вплине на економіку України

Безумовно, запровадження ще одного виду цифрової національної валюти вплине на фінансовий ринок, а отже, на економіку країни. Розробники проєкту — НБУ та Мінцифри — розповіли, чого вони очікують від впровадження е-гривні.

За словами Олександра Борнякова, впровадження е-гривні має поліпшити економічну стабільність, зменшити корупцію, підвищити конкуренцію та забезпечити ефективне використання державних ресурсів для розвитку інфраструктури.

У НБУ вважають, що впровадження е-гривні сприятиме цифровізації економіки та безготівковим розрахункам. Використання технології DLT та єдиної платформи е-гривні підвищить прозорість розрахунків і збільшить довіру до національної валюти. Крім того, е-гривня позитивно вплине на економічну безпеку держави, монетарний суверенітет та фінансову стабільність.

Що про е-гривню думають експерти

Ростислав Дюк, голова правління Української асоціації фінтех- та інноваційних компаній, вважає, що впровадження е-гривні має потенціал створити нові інноваційні фінансові продукти та сприяти подальшому розвитку безготівкових розрахунків. Він також зазначає, що е-гривня може зміцнити монетарний суверенітет держави та покращити її здатність забезпечувати цінову та фінансову стабільність.

Максим Бороненко, CCO fintech-компанії bill_line, окреслив інші позитивні аспекти е-гривні: технологія блокчейн може забезпечити прозорість операцій для детінізації економіки та боротьби з корупцією. Впровадження е-гривні спростить розрахунки та зекономить кошти під час виплат зарплат і пенсій.

Аналітик Іван Верстюк вважає, що НБУ необхідно чітко регулювати курсові питання, оскільки е-гривня може спричинити послаблення гривні. Однак основним питанням є те, яким чином та за яких умов можна обміняти е-гривню на готівковий долар або євро. Якщо залишити е-гривню тільки для внутрішнього використання і не вводити її на валютний ринок, то це питання вирішується. Також аналітик наголосив, що е-гривня є насамперед інструментом для стимулювання власної економіки, а не лише ще одним засобом для гри на відсоткових ставках та курсовій різниці.

Отже, впровадження е-гривні в Україні відкриває широкі перспективи для розвитку фінансової системи та економіки країни. Однак варто ретельно вивчити всі аспекти та потенційні ризики, щоб гарантувати стабільність та безпеку цифрової валюти. НБУ та Мінцифри продовжують працювати над впровадженням е-гривні, щоб реалізувати проєкт, який позитивно вплине на економіку України.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉