Facebook Pixel

Не криптовалюта, а е-гривня: що це, коли буде і для чого

В інтернеті та деяких ЗМІ можна прочитати, що «НБУ планує випускати свою криптовалюту». Насправді це не так. Нацбанк вивчає доцільність випуску е-гривні, яка належить до великої категорії електронних грошей. Подібні інструменти у світі дедалі частіше називають цифровою валютою, випущеною центробанком (CBDC – Central Bank Digital Currency).

У чому особливості електронних грошей

CBDC і криптовалюти належать до електронних грошей. Головна їхня відмінність полягає в тому, що CBDC – не нова форма валюти, а нова форма наявних грошей (поряд із готівковою й безготівковою). Вона випускається лише в обмін на таку саму кількість реальних грошей.

Електронні гроші не мають фізичного втілення, це набір цифр (код). Випускають (емітують) такі гроші не лише центробанки та звичайні банки (з дозволу центробанку), а і платіжні системи. Тому вони можуть бути не лише державними, а і приватними. Прикладами останніх є гроші PayPal, Visa Cash, WebMoney тощо. Часто недержавні платіжні системи прив'язують свої електронні гроші до національної чи іноземної валюти, проте держави ніяк не забезпечують надійність чи ліквідність приватних грошей.

Для чого потрібні електронні гроші

Електронні гроші мають свою номінальність, як і будь-які інші. Їх можна отримати у власність, якщо заробити чи обміняти на національні грошові одиниці.

Цими грошима можна розраховуватися за різні товари чи послуги в інтернеті. Є варіанти, коли ними можна розплачуватися і в офлайні — приблизно так само, як і банківською карткою.

Вважається, що електронні гроші є особливо зручними в разі здійснення невеликих платежів, оскільки розрахунки відбуваються швидко, з мінімальними побічними витратами.

Державам електронні гроші з-поміж іншого цікаві тим, що всі платежі, що здійснюються ними, є «іменними», тобто відомо, хто й кому заплатив.

Що відбувається з проєктом е-гривні

У вересні 2021 року Національний банк розпочав проєкт створення е-гривні, у рамках якого спільно з Міністерством цифрової трансформації та іншими державними установами опрацьовується концепція створення власних цифрових грошей. Про це в інтерв'ю розповів директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрій Поддєрьогін.

Метою проєкту є визначення необхідності широкомасштабного випуску гривні в цифровій формі, опрацювання варіантів її використання, оптимальних характеристик, дизайну та архітектури е-гривні, вивчення її впливу на монетарну політику та фінансову стабільність.

Технологічне рішення ще не визначено. За планом реалізувати пілотний проєкт належить у 2023 році. Остаточне рішення про випуск ухвалюватиметься 2024 року.

Зараз у НБУ бачать три сценарії використання е-гривні:

  1. Цифрова роздрібна валюта.
  2. Цифрова валюта для операцій з обігу віртуальних активів.
  3. CBDC для транскордонних платежів.

Натепер Мінцифри, ТАСкомбанк і компанії Stellar і Bitt проводять експеримент із псевдо е-гривнею. Вони тестують технологію розподіленого реєстру для випуску електронних грошей і досліджують їхню програмовність. «Електронні гроші — це зобов'язання їхнього емітента, у цьому випадку — ТАСкомбанку. Приймаються вони винятково в мережі клієнтів, які уклали з банком відповідні угоди. А е-гривня – зобов'язання центробанку, НБУ, – пояснив Поддєрьогін. – Результати цього дослідження можуть виявитися корисними в нашій роботі зі створення е-гривні».

Як CBDC поширюються у світі

Китай, друга за величиною економіка світу, уперше широко продемонструє свою цифрову валюту, що отримала назву e-CNY («електронний юань»), під час зимових Олімпійських ігор у Пекіні в лютому цього року. Пілотна версія програми цифрового гаманця юанів є доступною для завантаження в Китаї із 4 січня.

Центробанк Індії випустить цифрову рупію у 2022 — 2023 фінансовому році, який розпочнеться 1 квітня.

Банк Росії випустить прототип національної цифрової валюти на початку 2023 року. Упродовж 2022 року регулятор тестуватиме цифровий рубль і після цього ухвалить остаточне рішення щодо випуску.

Федеральна резервна система США, яка виконує функції американського центробанку, 20 січня опублікувала звіт, присвячений цифровій валюті. Поки що рішення про випуск цифрового долара не ухвалено, регулятор розглядає його плюси та мінуси й закликав громадськість упродовж 120 днів висловити свою думку щодо проєкту.

Подякувати 🎉