Facebook Pixel

Ринок праці України: стан сьогодні та прогнози на 2023 рік

Андрій Атрощенко
керівник Career Hub ГО Центр «Розвиток КСВ»

У контексті роботи та ринку праці майбутнього України наша держава сьогодні має декілька ключових викликів:

  • по-перше — це відсутність комплексного аналізу попиту на ринку праці у взаємозв’язку з потребою у спеціалістах для відновлення держави у різних сферах,
  • по-друге — невідповідність актуальних запитів безробітних у перекваліфікації реальним потребам ринку праці.

Відповідно, держава має якнайшвидше закінчити реформування національної системи статистики, щоб механізм забезпечення замовлення на перекваліфікації максимально відповідав потребам ринку праці.

Яка ситуація на ринку праці сьогодні?

За статистикою Державної служби зайнятості, від початку 2023 року кількість безробітних у два рази більша за кількість відкритих вакансій. За даними інфляційного звіту НБУ, рівень безробіття за результатами І кварталу цього року становить близько 20%, а до кінця року рівень безробіття в Україні знизиться до 18,3%. Дослідницька агенція Info Sapiens також опублікувала дані щодо безробіття, які свідчать про те, що у травні 2023 року рівень безробіття становив 17,7%. Проксі-показник рівня бідності – частка опитаних людей, що змушена економити на їжі, має схожу до рівня безробіття динаміку та у травні 2023 року становив 22,9%.

QuoteВ цілому ринок праці України продовжує розвиватись за оптимістичним сценарієм.

Квітень, як і всі попередні місяці 2023 року, перейняв естафету рекордів за кількістю пропозицій роботи. Так, за даними work.ua, у квітні зафіксовано 82 467 вакансій, що на 9% більше, ніж у березні. Фактично наразі ринок праці знаходиться майже на рівні квітня 2021 року (у квітні 2022 – 16 046 вакансій). Але при цьому кількість безробітних становить 192 тисяч осіб.

За словами віцепрем'єр-міністра Ірини Верещук, у 2023 році не менше 10 тисяч внутрішніх переселенців зможуть пройти перекваліфікацію та отримати нову спеціальність за державний рахунок. Це відбуватиметься за програмою отримання спеціальних ваучерів на перепідготовку. Щоб долучитися до цієї програми, громадяни не мають перебувати на обліку в центрі зайнятості. При цьому можна вибрати навчальний заклад та форму навчання — дистанційну, очну, заочну. На офіційному сайті Державної служби зайнятості можна подати заявку онлайн та дізнатися всю детальну інформацію.

На які тенденції на ринку праці варто звернути увагу?

З початку повномасштабного вторгнення тенденції на ринку праці значно змінилися. У багатьох сферах відчувається нестача кадрів.

QuoteВиїзд та постійне перебування за кордоном більше п'яти мільйонів українців спричинили кадровий голод.

Повномасштабна війна залишається найбільшим фактором невизначеності при прогнозуванні можливих змін на ринку праці.

QuoteМобілізація триває і, на жаль, це штовхає частину чоловіків на відмову від офіційного працевлаштування через необхідність офіційного інформування роботодавцями держави про місце роботи військовозобов'язаних.

У той же час сили безпеки та оборони України збільшують кількість публічних вакансій для різних спеціалістів і варто свідомо скористатися цими можливостями та робити свій внесок в перемогу як вузькопрофільний спеціаліст, а не чекати повістки в рамках загальної мобілізації.

QuoteПопит на робітничі спеціальності залишається стабільно високим, а після перемоги процеси відбудови та післявоєнного відновлення створять ще більший попит на технічні та робітничі професії.

Весною 2023 року Career Hub спільно з Державною службою зайнятості на основі запитів від підприємств будівельної сфери щодо кадрових потреб, виокремили частину найбільш затребуваних професій. В результаті було розпочато спільний проєкт з оновлення навчальних програм перекваліфікації безробітних за такими частковими кваліфікаціями: «Розпалубка та розбирання бетонних та залізобетонних конструкцій», «Збирання опалубки простих видів, виготовлення арматурних сіток і каркасів та приготування бетонних сумішей», «Монтаж, технічне обслуговування та ремонт електропроводок і освітлювальних електроустановок та мереж» і «Технічне обслуговування та ремонт сонячних і вітрових електроустановок потужністю до 50 кВТ».

QuoteВраховуючи, що 50% будівельних компаній вказали, що існує дефіцит кваліфікованих кадрів, було додатково введено обов’язкове погодження оновлених програм організаціями-роботодавцями, особливо в частині виробничої практики.

Це дозволить максимально врахувати сучасні потреби роботодавців у практичних навичках та знаннях. Вже в серпні буде розпочато набір до навчальних груп для перекваліфікації безробітної молоді за оновленими навчальними програмами на базі Центрів професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.

Про фахівців, яких точно потребуватиме Україна

Ситуація в державі динамічна, і допомога молоді у самореалізації потребує нових підходів. При цьому варто враховувати й потреби для відновлення держави після руйнівних наслідків війни. З цією метою, в рамках програми USAID «Мріємо та діємо», було оновлено дослідження «Future of Work 2030: Як підготуватись до змін в Україні», враховуючи вплив війни. Проаналізувавши актуальні публікації на тему професій для відновлення України та провівши онлайн-опитування серед більше ніж 1000 респондентів щодо галузей та професій, актуальних сьогодні для перекваліфікації та потрібних для відновлення України після перемоги, аналітики виділили такі пріоритетні галузі для відновлення України:

  • безпека та оборонна промисловість,
  • медичні послуги та охорона здоров'я,
  • будівництво,
  • архітектура та інфраструктура,
  • агропромисловість та сільське господарство,
  • ІТ та цифрові технології,
  • енергетика,
  • соціальні послуги та психологічна підтримка,
  • роздрібна торгівля,
  • транспорт та логістика,
  • освіта та наука.

Варто зазначити, що у висновках оновленого дослідження «Future of Work 2030: Як підготуватись до змін в Україні» виокремлено, що одним з найважливіших пріоритетів для України є енергетична незалежність.

Розвиватиметься альтернативна енергетика, власні родовища. І це призведе до зростання попиту на ринку праці на професіоналів у сфері енергетики та видобутку газу.

QuoteПопит на кваліфікований персонал у галузі вітроенергетики зросте на 61%. На кого саме: фахівці з проєктування, монтажу, сервісного обслуговування та ремонту установок відновлюваної енергетики.

Якщо звернутися до результатів дослідження «Будівельний сектор в Україні в період війни», підготовлене Solidarity Fund Pl (2022), то майже половина опитаних компаній (47%) планує розширюватись та збільшувати штат працівників після завершення військових дій. Найбільша потреба зазначається за професіями бетонярів/ок, малярів/ок, електрогазозварників/ювальниць, верстатників/ць деревообробних верстатів, дизайнерів/ок. Також варто врахувати, що за результатами цього дослідження, 23% компаній вказали, що потребують навчання персоналу і переважно це короткотермінові курси (до двох тижнів).

Покладаємо великі надії та продовжуємо донатити на найбільш складну та відповідальну роботу Збройних Сил України, адже саме від її результатів у 2023 році найбільше залежить майбутнє нашого ринку праці в цілому.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора