Протягом року від початку повномасштабного вторгнення все більше українців цікавляться питанням будівництва приватного бункера. Обстріли українських міст у травні 2023 року знову посилили актуальність цієї теми. Які укриття будують в Україні та скільки вони коштують, розповідає .
Інтерес до будівництва бункерів зріс
«Від власників приватних будинків замовлень — одиниці. Багато цікавляться, але замовляють не часто. Набагато більше реальних замовників з-поміж комерційних структур: приватні дитячі садочки, школи, підприємства», — розповідає підприємець Олександр Головко, що спеціалізується на будівництві приватних будинків.
Про зростання інтересу до приватних бункерів говорять і фахівці з нерухомості. За даними власника та CEO компанії City Development Solutions Романа Герасимчука, кількість запитів зросла зі 100 до 2 тис. на місяць. Але це саме запити — реально протягом року було збудовано кілька десятків приватних бомбосховищ, переважно в Києві, Київській області та на сході країни.
«За моїм запитом рієлтор з’ясував, наскільки люди цікавляться будинками з укриттями. Був дуже здивований: немає таких запитів, коли покупці звертаються й говорять категорично «куплю будинок з укриттям». Багато цікавляться будинками з ремонтом, адже будматеріали та будівельні роботи зараз суттєво зросли в ціні. Люди хочуть одразу готовий будинок», — підкреслив Головко.
Чому в Україні будують мало приватних бомбосховищ
За спостереженнями Головка, українців, що ставлять питання про будівництво бункерів, часто зупиняє необхідність додаткових робіт і витрат.
«Коли потенційний замовник хоче зробити бункер у вже наявному подвір'ї або будинку, виявляється багато супутніх нюансів, які впливають на загальний бюджет: треба переробляти вихід із будинку, ламати тротуарну плитку тощо. Тобто якщо само укриття може коштувати $10 — 15 тис., то на відновлення благоустрою можна витратити десь третю частину цієї суми», — пояснює підприємець.
Головко працює здебільшого в Київському регіоні, і місцева особливість, що додає проблем, — досить високі ґрунтові води. Будівельник зауважує, що в таких випадках важливо робити якісну гідроізоляцію. Але її вартість сягає до 30 — 35% загального бюджету.
Тому деякі клієнти обирають інші безпекові варіанти, наприклад подвійну стіну. За словами будівельника, якщо в садочках є велике приміщення, як варіант — встановлюють зовнішню паралельну стіну. Така стіна вже вважається укриттям, і заклад може отримати дозвіл на експлуатацію.
Головко також звертає увагу, що багато бізнесменів зі східних областей, люди зі статками вище середнього, питання безпеки розв'язують винятково через локацію. Вони купують у Київській області «запасні» будинки, але й надалі ведуть бізнес і живуть на прифронтових територіях.
Скільки коштує побудувати приватний бункер
«Ми порахували: якщо будівництво будинку на 140 квадратів коштує в середньому $75 — 80 тис. без ремонту, то на укриття потрібно додати ще $10 тис. Це укриття приблизно 25 квадратів», — коментує Головко.
Є багато чинників, що впливають на бюджет: товщина стін, марка бетону, особливості рельєфу та посилена гідроізоляція. Верхню плиту перекриття роблять завтовшки 30 — 35 см, нижня плита щонайменше 20 см із подвійною сіткою арматури, заглиблення — не менш як на 1,3 м. Інколи клієнти також замовляють ґрунт, щоб зверху ще зробити насип з альпійською гіркою.
«Чим більше бетону, тим безпечніше. Марка бетону 350 взагалі є достатньою для таких споруд, з нього роблять і мости, і бомбосховища. Ми використовуємо бетон 350 та 400 марки. Це залежить від бюджету, рахуємо індивідуально. Були такі замовники, що 700 марку замовляли. У нас у команді є проєктувальник. Якщо замовник погодив вартість, робимо робоче креслення, за яким ведемо будівництво», — розповідає Головко.
Будівельник говорить, що дослідів щодо витривалості укриттів не проводив. Але, на його думку, пряме влучання перекриття такого роду не витримує. Хоча це залежить від виду снаряда.
«Для споруди, що захищає від прямих влучань, потрібно робити подвійну плиту та витримати відстань між ними хоча б метр. Звичайно, заглиблення має бути більшим. Але в такому вигляді, як ми робимо, укриття рятує від уламків і вибухової хвилі, якщо є влучання поруч з об'єктом. Також військові та представники ДСНС, з якими консультувався наш проєктувальник, говорять, що це захистить від снарядів РСЗО «Смерч» і «Ураган», — зазначає підприємець.