Дедалі більше покупців квартир у новобудовах знову готові інвестувати у нерухомість в Україні. Проте здебільшого вони купують вже готове житло і навіть з ремонтом. розповідає, як змінюються пріоритети покупців та ціни на первинному ринку нерухомості у 2023 році.
Навіщо купують нерухомість в Україні у 2023 році
За даними групи компаній DIM, зараз українці купують нерухомість:
- 80% для власного проживання;
- 10% для інвестування або під оренду, щоб примножити капітал;
- 10% як альтернативу банківським депозитам для збереження коштів.
Тобто серед покупців збільшилася частка інвесторів: протягом 2022 року житло на первинному ринку у 95% купували для вирішення житлових питань і лише у 5% випадків як інвестиції. До початку повномасштабного вторгнення частка покупців квартир для власних потреб становила 50%, для інвестування — 40%, для збереження коштів — 10%.

Статистика відновлення будівництва ЖК в Україні у 2023 році. Інфографіка ЛУН
Співзасновник та керівний партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов зауважив, що, коли у 2021 році знизилася прибутковість банківських депозитів, інвестування у нерухомість стало найкращим варіантом збереження та примноження статків. Він наголосив, що до початку повномасштабного вторгнення, навіть попри ризики несвоєчасного введення будинку в експлуатацію, інвестування на початкових стадіях будівництва було пріоритетним способом збереження коштів. Адже на стадії котловану можна було придбати квартиру вигідніше на 20-30%, ніж на стадії завершення, і на 30-40% дешевше, ніж після введення будинку в експлуатацію.
Як кажуть аналітики групи компаній DIM, до вторгнення майже 70% угод укладали на квартири у будинках, де зводилися лише перші поверхи. Зараз у фокусі уваги покупців — зменшення власних ризиків, а не збільшення прибутковості: майже 90% угод — це купівля квартир у готових будинках або на фінальній стадії.
«Багато покупців обирають оселі, в яких одразу можна жити. Зацікавленість у придбанні готових квартир від девелопера за останні два роки (2021 та 2022) зросла на 60% і продовжує набирати обертів», — наголошує директорка з маркетингу групи компаній DIM Дар’я Бедя.

Статистика ЖК, що почали будівництво після 24 лютого 2022 року. Інфографіка ЛУН
Хто готовий купувати нерухомість у 2023 році
У вересні 2022-го аналітики ЛУН спостерігали найбільшу відвідуваність ресурсу за весь рік. Хоча вона становила лише 38% від періоду до повномасштабного вторгнення.
Після масованих ракетних обстрілів відвідувачів помітно поменшало. На початку 2023 року цікавість до нерухомості знову почала зростати, а у березні перевищила рівень вересня 2022-го на 15%, а у квітні — на 27%. При цьому майже удвічі зросла кількість звернень потенційних покупців до відділів продажу у квітні порівняно до вересня 2022 року.
За даними ЛУН, серед тих, хто цікавиться купівлею житла в Україні, 49% планують купувати після перемоги, 19% — незалежно від ситуації на фронті.
"Частина відвідувачів — це відкладений попит: люди, які планують придбати квартиру, але чекають перемоги, завершення ракетних обстрілів або ж фіксації лінії фронту», — прокоментувала Олена Унаньян, директорка з розвитку бізнесу ЛУН.
Раніше в інтерв’ю маркетинг-директор ЛУН Денис Суділковський давав оцінку відкладеного попиту: на його думку, у січні у київській агломерації інтерес до новобудов становив до 30% від показників до вторгнення, у Львові трохи більше, в Ужгороді — 90%.

Статистика завершеного будівництва ЖК після 24 лютого 2022 року. Інфографіка ЛУН
Як змінюються ціни на квартири у новобудовах у 2023 році
Аналітики ЛУН порівняли зростання готівкового курсу долара НБУ у лютому 2022 року з квітнем 2023-го: +38% — від 27,4 до 37,8 грн. Таким чином, ціни на квартири у новобудовах у Києві та області зросли приблизно пропорційно курсу долара: +37% та +39% відповідно. Темпи збільшення цін на новобудови в Одесі та Дніпрі обігнали валютний курс: +43% та 49% відповідно. Зростання цін на нові квартири у Львові становило 77%, в Івано-Франківську — 75%.
Топ-10 міст із найдорожчими новобудовами в Україні у травні 2023-го*
- Київ — 46,7
- Львів — 45,4
- Дніпро — 41,7
- Дніпропетровська область — 37,8
- Закарпатська область — 37,1
- Ужгород — 36,9
- Одеса — 35,9
- Львівська область — 35,2
- Запоріжжя — 34,9
- Вінниця — 34
*За даними ЛУН, тис. грн за 1 кв. м
Основна причина здорожчання новобудов — зростання цін на будівельні матеріали та роботи. Тому попри незначний попит девелоперам невигідно надавати знижки. За даними ЛУН, у квітні акції діяли лише у 21% житлових комплексів на ринку. Проте розтермінування стало одним з найефективніших інструментів, його використовують 74% відділів продажу новобудов у країні: у Дніпропетровській області — 82%, в Івано-Франківській — 87%, у Київській — 71%.
Найчастіше покупцям пропонують розтермінування на 1-2 роки з першим мінімальним внеском 30%, рідше 50%.