Facebook Pixel

Україну можуть забудувати хрущовками завдяки закону про бомбосховища — Архітектурна палата

У законі про бомбосховища головним акцентом є не укриття, а лобіювання типового будівництва у відбудові повоєнної України.

Про це в колонці для The Page написала заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Анна Кирій.

За словами експертки, з тексту закону про бомбосховища не випливає, що укриття обов'язково мають з'явитися в кожній новобудові.

Quote«Якщо пошукати в тексті закону слова «бомбосховище», «сховище», «обов’язково», «новобудова», ви знайдете бомбосховище — 0 разів, сховище — 0 разів, новобудова — 0 разів, обов’язково — 2 рази. До речі, слово «укриття» зустрічається в тексті 6 разів. І всі 6 разів йдеться про наявні укриття, а не нові», — зауважила Анна Кирій.

У документі передбачено лише обов’язкове розроблення розділу проєктної документації: «Інженерно-технічні заходи цивільного захисту, цивільної оборони» для об’єктів класу наслідків СС2 і СС3 — це ті, на яких перебувають понад 50 людей.

Але, по-перше, ця норма і так є чинною, згідно з ДБН. По-друге, наявність цього розділу не передбачає обов’язкове проєктування, а будівництво бомбосховищ, сховищ і укриттів і поготів.

Quote«Виходить, що закон було розроблено для того, щоб прописати процедуру проєктів повторного використання — типових проєктів. Коли робиться один проєкт, майнові права передаються замовнику чи забудовнику, який далі може цей типовий проєкт без обмежень штампувати по всіх регіонах України. Пошукайте, скільки разів зустрічається в тексті цього закону словосполучення «повторного використання» — 11 разів!» — пояснила експертка.

Тобто в законі «про обов'язкові укриття» головним акцентом є не бомбосховища, а лобіювання типового будівництва у відбудові повоєнної України.

Quote«Такі закони я вважаю свідомим введенням в оману президента України, Офісу президента України та всього українського суспільства. Хочете ухвалити закон про хрущовки — так і скажіть», — наголосила експертка.

Коли після Другої світової війни відбудовувалася Європа, ніхто не йшов шляхом типових проєктів. Натомість цей шлях обрав СРСР та інші тоталітарні держави.

Quote«Зробили одну хрущовку і тиражували по всьому СРСР. Звісно, стіни могли бути із цегли або з панельки. Але сам проєкт був типовим. Як типовими були школи, кінотеатри. Типові хрущовки, типові школи, типові садочки, типові магазини ефективно створювали середовище для формування типових людей, якими легше керувати», — пояснила Кирій.

Заступниця глави Архітектурної палати зауважила, що незалежна Україна давно відмовилася від практики типових проєктів. Зараз же Україні пропонують тягнути в наше майбутнє радянщину та пишуть під неї законодавчу базу.

Подякувати 🎉