Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Львівські «мамади»: якими будуть приватні укриття в нових квартирах

Житлові будинки в Тель-Авіві зовні мають багато скла, зате всередині кожна квартира має «мамад». Фото: студія Bar Orian Architect

Житлові будинки в Тель-Авіві зовні мають багато скла, зате всередині кожна квартира має «мамад». Фото: студія Bar Orian Architect

Міськрада Львова затвердила нові стандарти безпеки будівництва житла, які зобов'язують забудовників створювати в новобудовах безпечні кімнати за ізраїльським зразком.

Відтепер будинки в місті зводитимуть з огляду на виникнення надзвичайних ситуацій.

У будинках «нового покоління» забудовникам посилили вимоги щодо протипожежної безпеки та встановлення систем відеоспостереження. Під час планування будівництва підприємцям рекомендують орієнтуватися на покращення соціальної, інженерної і транспортної інфраструктури для мешканців.

Нові нормативи передбачають посилену безпеку в новобудовах, зокрема:

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
  • кімнати безпеки на поверхах (ізраїльський досвід);
  • адаптацію підземних паркінгів та інших приміщень для укриття;
  • безбар’єрність укриттів;
  • наявність протипожежних стін і вікон;
  • дотримання гуманної висотності;
  • запобігання переущільнення будівель тощо.

Мамад, або «кімната безпеки»: що це таке та як виглядає

Модель, яку львівські чиновники взяли за взірець для посилення безпеки в будинках, має ізраїльське походження.

Підписуйтесь на нас в Google News!
Укриття неподалік від ізраїльського кордону із Сектором Гази. Фото: AFP, Birdinflight

Укриття неподалік від ізраїльського кордону із Сектором Гази. Фото: AFP, Birdinflight

«Мамади», як їх називають в Ізраїлі, — це окрема броньована кімната у квартирі, яку зазвичай використовують як дитячу. На момент тривоги всі члени родини переміщаються в кімнату-укриття з посиленими системами безпеки. Такі приміщення можуть врятувати від уламків ракет і снарядів, а також хімічної зброї та землетрусів.

Тут є навіть повітряний фільтр для хімзахисту. Зазвичай в укритті є ліжка, комунікації, включно з інтернетом, запаси їжі та води.

Громадські будівлі теж обов’язково мають таке приміщення – воно має бути на кожному поверсі, де є люди. Без наявності мамада міська влада не дасть дозволу на будівництво або не введе споруду в експлуатацію.

Львівські «мамади»: плюси та мінуси

Рішення про безпекові кімнати міський голова Львова Андрій Садовий вважає революційним, наголосивши, що дотримання цих стандартів забудовниками враховуватиметься під час видавання містобудівних умов і обмежень.

znimok-ekrana-2022-05-24-120834.jpg

Як пояснив у коментарі The Page головний архітектор Львова Антон Коломєйцев, рішення було ухвалено з огляду на те, що останнього місяця повітряні тривоги почастішали саме вночі.

Quote«Нещодавно вночі було дві тривоги по дві години. І стало очевидно: кімнати захисту, які ми внесли в стандарти будівництва житла у Львові, – це життєво необхідна річ. Це питання безпеки, психологічне здоров'я наших дітей і батьків. Минулого тижня під час обстрілів спрацювала ППО, але від уламків постраждали будівлі. У нас є кейси, коли шматок ракети влучив в офісний центр і пробив цегляну стіну. Там нікого не було, це було вночі. Але якби там хтось був – були б жертви», — пояснив чиновник.

За словами Коломєйцева, рекомендації готували з огляду на напрацювання Ізраїлю, який має досвід спорудження приміщень із посиленою безпекою в самих помешканнях із 1992 року.

Львівські кімнати з посиленою безпекою виглядатимуть як звичайні житлові приміщення, говорить архітектор. Проте вони відрізнятимуться від інших кімнат масивними 30-сантиметровими залізобетонними стінами, потовщеними перекриттями, металевими герметичними дверима, які витримують вибухову хвилю.

Львів пропонує забудовникам будувати кімнати мінімальною площею 9 кв.м, де стіни та перекриття — з армованого бетону. Вікна мали б захищати сталеві віконниці, але їх варто розташовувати щонайменше на висоті 1,5 метра від підлоги. Двері та вікна мають витримати тиск ударної хвилі. Зазвичай 70% стін захищених приміщень розміщують на фундаментах.

Львівські кімнати безпеки пропонують відводити 9 кв.м, стіни і перекриття — з армованого бетону. Фото: ізраїльська студія Bar Orian Architect

Львівські кімнати безпеки пропонують відводити 9 кв.м, стіни і перекриття — з армованого бетону. Фото: ізраїльська студія Bar Orian Architect

Архітектор пояснив, що такі приміщення не рятують від прямого влучення ракети в будинок, але вони захищають від ударної хвилі, уламків. Тому за можливості краще спуститися в укриття.

Якщо буде пряме влучення в будинок, то перебування в підземному укритті дасть можливість врятувати життя. А якщо йдеться про повітряну загрозу посеред ночі чи таку, про яку не було попередження, сім’я може спати в «захисній» кімнаті. Це безпечніше, ніж ховатися у ванній, вважає чиновник.

За підрахунками головного архітектора, безпековий компонент підвищить вартість квартир на 2 — 3%. Сьогодні у Львові квадратний метр у новобудовах у середньому коштує $1 тис.

Quote«Коли ми говоримо про армовані стіни та бетон, за вартістю це не становить проблем. Є проблема опалубки та вертикального бетонування – це рідкісне явище на нашому ринку й досить дороге. У Польщі, наприклад, є традиція монолітити всі стіни. У нас ні. Після війни на нашому ринку технологічно монолітні стіни превалюватимуть», — пояснив архітектор.

Утім, у міській раді кажуть, що не мають можливості впливати на будівельні компанії щодо дотримання цих рекомендацій, однак сподіваються на їхню соціальну відповідальність.

Забудовники та архітектори вважають використання ізраїльського досвіду щодо укриттів неефективним.

По-перше, як зазначила в коментарі The Page архітекторка Анна Іскіердо, рішення про кімнати-укриття не зовсім підходить для наших реалій, оскільки в наших країн різні просторові параметри. До того ж у нас уже побудований дуже великий житловий фонд, і немає сенсу його перебудовувати.

Quote«Мамади з'явилися, бо Ізраїль прострілюється ракетами за 30 секунд. Тобто кімната має бути в доступі 20 — 30 секунд. У нас у разі оповіщення є запас до 10 хвилин. Люди мають можливість переміститися до більш облаштованих і надійніших систем захисту», — пояснила архітекторка.

Противником такої ідеї є також гендиректор корпорації нерухомості РІЕЛ Ростислав Мельник, який наголосив, що укриття у квартирах є недоцільними й дуже здорожчать собівартість квадратного метра в новобудовах.

За його словами, в українському випадку було б доцільніше посилити вимоги щодо укриттів у підземних приміщеннях, паркінгах у нових ЖК.

Quote«Це суттєво зменшить кількість покупців – просто через те, що у квартирі є бункер. І давайте собі уявимо, яким має бути бункер у квартирі на 10 поверсі, у який – умовно – влучить ракета, і він вистоїть. Набагато небезпечніше, коли люди сидять у бункері під час обстрілів на 10 поверсі, ніж вони спустяться в підвал. А зробити квартиру, у якій можна сидіти під час ракетного обстрілу, неможливо – це самообман», — наголосив Мельник.

Окрім того, для будівництва «мамаду» в Ізраїлі на державному рівні затверджено спеціальні технічні характеристики захисних споруд — починаючи від складу бетону до вибухозахисних дверей і вікон, комунікацій (труби, розетки). Таких напрацювань українська держава ще не має.

Коментарі

Всі новини