Більшість ритейлерів і виробників будівельних матеріалів в Україні останнім часом відзначають зростання попиту: відчувається, що навесні з початком традиційного будівельного сезону українці взялися лагодити зруйноване. розповідає, на які будівельні матеріали найбільший попит зараз і як змінилися ціни.
Як змінився попит на будівельні матеріали навесні 2023 року
«Попит на будівельні матеріали зростає, бо зменшився чинник страху. Він уже не настільки впливає на рішення. Як би грубо це не звучало, але люди звикли до тих умов, які зараз є. Попит зростатиме й далі, коли лінія фронту зміниться», — коментує комерційний директор міжнародного заводу бетонного устаткування «Моноліт» Юрій Полюхович.
Підвищення попиту підтверджує й керівник проєкту заводу огороджувальних конструкцій «Мехбуд» Олександр Гук. Узимку в цього виробництва майже не було клієнтів, проте зараз відчувається попит на рівні весни 2021 року. За його спостереженнями, картина замовлень змінилася, як порівняти із часом до воєнного стану: більше замовляють приватні покупці.
«Раніше до нас заходили котеджні містечка. Зараз велике будівництво практично зупинилося. Є проєкти, що завершуються, але нових дуже мало, тому попиту з комерції небагато. Більше звертається приватний сектор. Є відчуття, що люди ремонтуються», — пояснив Гук.
Український завод-виробник металопластикових вікон «ВікнаНові», що базується в Дніпрі, зафіксував рекордні продажі на початку цього року.
«Перший квартал був рекордним за кількістю проданих конструкцій із 2015 року. Ці замовлення пов’язані з тим, що люди відбудовуються. Є навіть запити з районів, куди ми не можемо доставляти, бо тривають бойові дії», — розповіла директорка з маркетингу «ВікнаНові» Олена Трофименко.
Менеджер роздрібного відділу «ВікнаНові» Анна Багула додала, що географія замовлень протягом року повністю змінилася. Якщо до лютого 2022 року більшість клієнтів заводу були з Донецької області — міст, що опинилися в окупації, або де зараз ідуть бої, — то тепер більше замовляють із Миколаєва, Одеси, Харкова. Компанія також вийшла на київський ринок.
Традиційний підйом на будівельному ринку поки що не стосується преміумсегменту. Представниця компанії, що проєктує та виготовляє інтер'єрні конструкції преміумкласу, розповіла , що її бізнес зараз у стані виживання, кожне замовлення на вагу золота. Ще до 2022 року компанія вийшла на європейський ринок і час від часу отримує замовлення від клієнтів з-за кордону, але цей запит не перекриває ті показники, що давав український ринок до російського вторгнення.
Як змінилися ціни на будівельні матеріали навесні 2023 року
Майже всі співрозмовники говорять про помірне зростання цін протягом року або навіть їхнє зниження, якщо порівнювати ціни в доларах США.
«Наприклад, з 2018 до 2021 року було постійне зростання цін на металопластикові вікна — загалом приблизно на 50% і більше. Торік нам довелося знайти нових постачальників скла, бо раніше ми замовляли в білорусі. Тепер закуповуємо скло в Туреччині та Румунії. І на ціну це не вплинуло», — розповіла Багула.
Українські виробники здебільшого підвищили ціни з огляду на інфляцію в межах 10 — 15%. Нині вони намагаються не відлякувати клієнтів різким зростанням, тому тримають конкурентні ціни.
Рієлтор Віталій Свірідов відстежує ціни на будівельні матеріали в роздрібних мережах Києва. Він відзначає середнє зростання за перший квартал на 6,8%. Найбільше здорожчали бетон (+30,3%) і цемент (+22,6%).

Як змінились ціни на основні будівельні матеріали з січня по квітень 2023 року. Інфографіка Віталія Свірідова
На основні будівельні роботи ціни змінилися не так суттєво: у середньому збільшилися на 3,8%. Найбільше зросла вартість монтажу натяжних стель (+11%).