В Україні з початку повномасштабного вторгнення перелік територій, де тривають бойові дії, час від часу коригується. З цим переліком пов’язані законодавчі акти, проте деякі підприємці помилково вважають, що він також впливає й на податкові пільги. На що насправді впливає зміна переліку та що означає для Києва вилучення із цього списку, розповідає .
Перелік територій, де тривають бої, найбільше стосується переселенців
22 грудня 2022 року наказом №309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій до територій, де тривають або можуть вестися військові дії, зарахували Київ, Київську область, Харків, Херсон, Запоріжжя та Миколаїв. Проте 13 січня Київ і область вилучили зі списку.
Юрист SDM Partners Андрій Полешко зауважив, що перелік територіальних громад, затверджений Мінрегіоном, сформували для соціального захисту внутрішньо переміщених осіб із відповідних регіонів (виплати та пільги). Водночас уряд не передбачив для територій, окупованих від початку повномасштабного вторгнення, настільки докладного правового статусу, який надали ОРДЛО та окупованому Криму.
«Загалом суб’єкти господарювання можуть і надалі проводити бізнес у районах, зарахованих до зони бойових дій, на власний ризик, бо юридична заборона відсутня. Однак вони неминуче стикатимуться з низкою ускладнень. Це додатковий ризик для співробітників і майна компаній», — пояснив Полешко.
Як документ вплинув на «єОселю»
За однією з умов іпотечної програми «єОселя», обране житло має бути в регіоні, де не точаться бойові дії. Тому коли Київ і область, де надає найбільше іпотек «єОселя», внесли до переліку, іпотечна програма зупинилася.
«У січні гроші надавали тим, кому іпотеку погодили раніше. Проте деякий час не погоджували кредити тим, хто звернувся вперше», — розповів рієлтор Віталій Свірідов, який консультує українців щодо іпотечного кредитування.
Наразі в «єОселі» з’явилися інші проблеми, що гальмують погодження та фінансування, але вони не пов’язані з документом про території.
На розвиток іпотеки також може впливати закон № 2823-IX від 29 грудня, що дозволяє позичальникам тимчасово зупинити або скасувати виплати кредитів на період воєнного стану та протягом 90 днів після нього, якщо позичальники перебувають на територіях із вищезгаданого переліку.
Як перелік впливає на роботу девелоперів
Власникам земельних ділянок дозволили не сплачувати земельний податок і орендну плату за землю комунальної або державної власності, якщо вони перебувають на територіях, де точаться бойові дії. Те саме стосується податку на нежитлову нерухомість.
Гендиректор девелоперської компанії Greenol Олег Приходько впевнений, що такі зміни не мали суттєвого впливу на роботу будівельних компаній Києва та області, оскільки будують здебільшого на орендованих ділянках.
Як ФОП сплачують податки під час війни
Як пояснила бухгалтер Людмила Іванченко, для всіх груп ФОП зараз діють податкові пільги. Підприємці 3-ї групи, що сплачують єдиний податок, можуть обмежитися ставкою 2% єдиного податку. Інші групи на час воєнного стану можуть не сплачувати ЄСВ і єдиний податок.
Водночас Іванченко зауважила, що ці пільги стосуються підприємців на всій території України, незалежно від переліку територій, де точаться бойові дії.