Верховна Рада 24 березня ухвалила в цілому вже третій пакет законодавчих змін, спрямованих на підтримку бізнесу та платників податків у воєнний час (законопроєкт № 7190). Народна депутатка Ніна Южаніна пояснила, у чому полягають ці зміни та доповнила їх своїми коментарями.
Податкова сфера
На період воєнного стану (ВС) органам місцевого самоврядування надано право встановлювати місцеві податки та збори за спрощеною процедурою.
Підприємства, які закуповують власну вирощену сільськогосподарську продукцію у фізосіб, сплачуватимуть ПДФО з виплачених таким особам доходів і подаватиму звітність про виплачені доходи без детальної персоніфікації (але виникає питання: як застосовуватиметься звільнення від ПДФО доходу обсягом 12 розмірів мінімальної заробітної плати).
Реєстрацію платників ПДВ, які на період ВС перейдуть на оподаткування єдиним податком третьої групи, буде припинено, а не анульовано. Це означає тимчасове зупинення всіх прав і обов'язків платників ПДВ, зокрема формування податкового кредиту.
У період ВС операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, не оподатковуватимуться ПДВ, а після припинення ВС і відновлення для платника ПДВ звичайного статусу він має скоригувати податковий кредит за товарами, реалізованими в період ВС.
Податковим періодом для платників єдиного податку третьої групи визначено календарний місяць (у попередній редакції був квартал).
Особливості оподаткування платників єдиного податку третьої групи застосовуватимуться з робочого дня, наступного за днем подання відповідної заяви (було з 1 числа місяця, наступного за днем подання заяви).
Збільшено з 3 до 6 місяців строк, упродовж якого платники будуть зобов'язані зареєструвати акцизні та податкові накладні після завершення ВС.
У період дії ВС можна подавати податкові документи до органу контролю в паперовій формі.
Звільнено від сплати податку на нерухоме майно за 2021 та 2022 роки об'єкти житлової нерухомості, що належать юридичним і фізичним особам, а з 1 березня 2022-го до 31 грудня року, у якому буде скасовано ВС, – об'єкти нежитлової нерухомості, розташовані на територіях, де ведуться бойові дії, та на тимчасово окупованих територіях.
З 1 квітня 2022 року на період дії ВС звільнено від ПДВ ввезення будь-яких товарів (зокрема транспортних засобів) на митну територію України (крім ввезених із території країни-агресора) платниками єдиного податку першої, другої та третьої груп.
З 1 квітня 2022 року на період дії ВС ввезення фізичними особами легкових і вантажних автомобілів, мотоциклів, автобусів і причепів звільнятиметься від ПДВ, акцизного податку та мит.
Скасовано мораторій на проведення камеральних перевірок податкових декларацій платників єдиного податку четвертої групи.
Обмежено надання пільги з екологічного податку, яка застосовуватиметься у 2022 році платниками податків, зареєстрованими за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення на територіях, де велися бойові дії, та на тимчасово окупованих територіях.
Митна сфера
Пропуск товарів в Україну здійснюватиметься митними органами без застосування до них встановлених законом заборон і обмежень (крім низки небезпечних товарів).
На період ВС товари звільнятимуться від ввізного мита (крім алкоголю, тютюну та товарів походженням із країни-агресора).
Ввезення товарів платниками першої, другої та третьої груп (крім тих, у кого ставка податку 3%) здійснюватиметься з поданням попередньої митної декларації, а час митного оформлення не може перевищувати одну робочу годину.
На період ВС скасовано плату за виконання митними органами митних формальностей поза місцем розташування митних органів або в позаробочий час.
На період ВС і НС документальні перевірки щодо правдивості, повноти нарахування та сплати митних платежів не проводяться, а розпочаті перевірки зупиняються.
На період ВС строки реєстрації об'єктів прав інтелектуальної власності в митному реєстрі подовжуватимуться автоматично.
На період ВС митне оформлення бензинів, дизельного пального та зрідженого газу здійснюватиметься за попередньою митною декларацією без доставки й подання їх до митного органу.
«Вимушена констатувати, що в податковому та митному законодавстві залишається ще низка питань, які потребують подальшого вдосконалення або принаймні коригування, щоб для відновлення та продовження роботи бізнесу в умовах ВС було створено справді сприятливі умови», – резюмувала Южаніна.