Facebook Pixel

Військовий єдиний податок: встигнути скористатися?

Олександра Томашевська
Податкова консультантка Київського центру підтримки і розвитку бізнесу

У перші тижні війни, коли було незрозуміло, що станеться з економікою України, уряд прийняв радикальне рішення у сфері податків. Тимчасово був введений так званий «військовий єдиний податок» з безпрецедентно низькою ставкою, 2% від обороту платника податку. Право обрати цей спеціальний статус платника єдиного податку за ставкою 2% мали (і все ще мають) суб’єкти з обсягом доходу до 10 млрд грн на рік (або 250 мільйонів доларів). Але акція «податкової щедрості» завершується.

«Раптова» реформа: плюси військового єдиного податку

Звісно, такі умови перебування на спрощеній системі для мирного часу являють собою податковий рай. Жодна країна не передбачає для мільйонерів оподаткування за ставкою 2%, це при тому, що загальне податкове навантаження в Україні для компаній складає 20% ПДВ та 18% податку на прибуток.

QuoteНайбільшою перевагою податку з обороту 2% є, власне, відсутність обов’язку сплати ПДВ, адже ПДВ на сьогоднішній день є найбільш «травмуючим» податком для бізнесу. Другий жирний плюс цього податку – виведення з тіні бізнесу з великими оборотами, який до війни не міг собі «дозволити» працювати на загальній системі оподаткування і подрібнював бізнес на групи підприємців.

Звісно, був ряд фахівців, які не радили підприємствам змінювати систему оподаткування із загальної, оскільки певні неврегульовані перехідні моменти можуть створити інші проблеми при податкових перевірках. Але економія на податках була надто значною, щоб відмовитися від такої можливості.

Чому військовий єдиний податок буде скасовано?

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової і митної політики пан Гетьманцев нещодавно прокоментував введення військового єдиного податку як крок, на який уряд пішов через заціпеніння економіки від шоку війни. На думку Голови Комітету, податок став тим фактором, який, серед інших, оживив підприємства. Загалом, за офіційними даними, на сплату єдиного податку за ставкою 2% перейшло 313 062 підприємців, надходження єдиного податку від юридичних осіб – платників третьої групи за 2022 рік становлять 6020 млн грн єдиного податку.

Звісно, не всі платники сплачували саме 2%, але навіть якщо оперувати цими даними, оборот усіх «єдинників» склав щонайменше 301 мільярд гривень. Очевидно, що зі скасуванням військового єдиного податку бюджет повинен отримати додатково значні суми ПДВ та податку на прибуток. Тому відомо, що на сьогодні Міністерство фінансів готує законопроект про скасування податку в розмірі 2% і повернення спрощеної системи оподаткування до довоєнних умов з 1 липня 2023 року.

Працюйте, поки діє військовий єдиний податок

Що можна зробити зараз, якщо є бажання використати цю тимчасову податкову пільгу? Перш за все, на військовий єдиний податок можна перейти будь-коли, у середині податкового періоду, хоч завтра.

На цей крок пішли підприємці і компанії, які перевищили граничний обсяг доходу для своєї групи єдиного податку. Замість переходу на загальну систему зі сплатою ПДВ і податку на прибуток чи на доходи, такі суб’єкти залишаються на спрощеній системі оподаткування без обов’язку сплати ПДВ. Чи перейдуть такі платники податків на загальну систему з 1 липня 2023 року? Не обов’язково. Цілком можливо, що підприємці просто подадуть заяву про припинення, а ряд компаній може заморозити свою діяльність, перечекавши два роки, щоб знову мати право обрати спрощену систему оподаткування на попередніх умовах.

Далеко не всі суб’єкти зможуть повернутися до сплати єдиного податку знову, якщо вони розслабилися і показали обсяги виручки, що перевищує ліміти для спрощеної системи довоєнного періоду. У 2023 рокі це такі цифри: для підприємців на 2 групі єдиного податку максимальний обсяг доходу за рік не може перевищувати 5 587 800 грн, а для платників єдиного податку 3 групи, підприємців чи підприємств цей ліміт – 7 818 900 грн. Як бачимо, до 10 мільярдів гривень досить далеко.

Цікавий податковий експеримент

Тим не менше, з точки зору аналізу даних про динаміку надходження податків до бюджету, буде цікаво порівняти обсяги додатково отриманих сум ПДВ і податку на прибуток від колишніх «військових єдинників».

QuoteНова статистика податкових надходжень у розрізі платників дасть можливість побачити, чи був військовий єдиний податок вигідний у цілому, і чи підтверджується теорія про збільшення податкових надходжень за умов значного зниження ставок податків. Проте це буде вже лише історія.
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора