Facebook Pixel

Податки під час війни: нові правила сплати для підприємців

Податки під час війни: правила для ФОП різних груп. Фото: Michal Jarmoluk/Pixabay

Податки під час війни: правила для ФОП різних груп. Фото: Michal Jarmoluk/Pixabay

Верховна Рада 15 березня ухвалила законопроєкт № 7137-д, який спрямований на податкове стимулювання бізнесу в умовах воєнного стану. Він дасть змогу деяким групам підприємців не сплачувати податки та не подавати декларації в умовах війни.

За словами президента Володимира Зеленського, на час війни та для повоєнного розвитку потрібна нова податкова модель. Саме тому уряд отримав доручення допомогти малому та середньому бізнесу. The Page пояснює, як саме працюватиме оподаткування під час війни.

1

ФОП 1 групи

ФОПів першої групи звільнено від сплати єдиного податку. Також підприємці можуть не надавати відповідні декларації. Уряд скасував санкції за несплату податків і неподання декларацій. Такі правила працюватимуть із 1 квітня 2022 року до закінчення воєнного стану.

Зокрема, ці ФОПи можуть не нараховувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за себе. Водночас суми ЄСВ, які нараховані та несплачені, сплачуватимуться коштом держбюджету.

Також не треба вносити розрахунок ЄСВ до податкової декларації за ті місяці, у яких він не нараховувався й не сплачувався.

2

ФОП 2 та 3 групи

ФОПи другої та третьої групи можуть не сплачувати єдиний податок. Крім того, підприємці можуть не платити ЄСВ за себе, а також за працівників, яких призвали до лав ЗСУ.

ЄСВ, який нараховано та не сплачено, сплачуватиметься коштом держбюджету. Штрафні санкції за порушення законодавства про сплату єдиного внеску не застосовуватимуться до підприємців усіх груп у період воєнного стану та впродовж 3 місяців після його припинення.

Розрахунок ЄСВ у складі податкової декларації не заповнюється за період, у якому він не нараховувався, не обчислювався й не сплачувався.

3

Як бізнесу перейти до 3-ї групи ФОП

Перейти на спрощену систему оподаткування можуть і інші представники бізнесу. Так, ставка єдиного податку для підприємців третьої групи ФОП буде на рівні 2%. Річний дохід підприємців цієї групи не має перевищувати 10 млрд грн.

ФОП може займатися будь-якою господарською діяльністю, крім сфери азартних ігор і страхування. Такі підприємці також звільняються від зобов'язання сплачувати ПДВ і надавати відповідну звітність. Єдиний податок ФОПам потрібно сплатити впродовж 15 днів після закінчення звітного періоду.

Перейти на спрощену систему оподаткування можна з 1 квітня 2022 року. Для цього потрібно подати до податкового органу за своєю податковою адресою відповідну заяву та розрахунок доходу за попередній календарний рік.

Документи можна подати до останнього числа місяця, що передує періоду, коли особа перейде на спрощену систему оподаткування. Іншими словами, якщо особа має намір стати платником єдиного податку з 1 квітня 2022 року, вона має подати відповідні документи до 31 березня 2022 року.