Від початку повномасштабного вторгнення рф через постійні загрози обстрілів і бомбардувань українці почали замовляти приватні бомбосховища.
Замовниками таких споруд є не лише власники котеджів, а й школи, дитячі садочки, будівлі яких не мають надійних укриттів від повітряного нападу.
Виробництвом бункерів сьогодні займаються десятки будівельних компаній. На платформах продажу з'явилися готові типові моделі із залізобетону, які можна привезти на локацію, швидко змонтувати й обладнати на приватній ділянці. Проте більшість замовників обирають другий варіант — будівництво бомбосховища під свою земельну ділянку.
Є й третій варіант, коли на ділянку привозять напівфабрикат — опалубку — пластиковий гідроізольований каркас, який потім заливають бетоном і засипають ґрунтом. Отже, виробник пропонує пришвидшений варіант, щоб спростити роботи на ділянці.
Приватні бункери: технічні параметри

Купити варіанти проєктів і готових бункерів на 8-10-12 кв.м сьогодні можна навіть на Olx. Фото: olx
Навіть найпростіше укриття, на думку архітектора, має відповідати технічним параметрам для виконання передусім безпекових завдань. ️Для цього необхідно:
- принаймні два виходи — щоб не боятися бути заваленим;
- достатня товщина перекриття (25 — 50 см) — приміщення має бути настільки «міцним, щоб там міг проїхати навіть залізничний вагон і стіни не обвалилися»;
- гідроізоляція для стін;
- сучасна вентиляційна установка: повітря має очищатися й не набиратися ззовні, захищати від пилу, біологічних речовин і отруйних домішок;
- герметичні двері зі спеціальними затворами, які забезпечують захист від пожежі, ударної хвилі та проникнення отруйних речовин;
- шар ґрунту, який також дасть змогу погасити ударну хвилю: уламки, що розлітаються, швидше загрузнуть у землі, ніж зупиняться об цеглу чи бетон;
Таке бомбосховище може бути площею від 8 кв. м — усе залежить від кількості людей, які в ньому перебуватимуть.
Бомбосховище під хатою: як забезпечити мінімальний комфорт
Крім безпекових умов, у приватному укритті рекомендують додати хоча б мінімальні умови комфорту, щоб довготривале перебування не виснажувало психологічно. У блоці життєзабезпечення може бути встановлено:
- системи очищення повітря;
- світло — автономний електричний генератор або сонячні батареї;
- вода з відведенням каналізації, а також санвузли, душові;
- інтернет;
- шафки для зберігання харчових продуктів;
- додаткова вентиляція з фільтрацією.
«Важливо, щоб у підземному приміщенні не було сиро, водночас має бути забезпечено наявність води, харчів автономний обігрів, щоб протриматися якийсь час. За приміщенням варто ретельно доглядати й обслуговувати», — наголосив Гречух.
Домашні бункери: від чого вони можуть урятувати
Експерти наголошують, що чимало людей, які пережили окупацію та бомбардування на Київщині, у Чернігівській області, розповідають, що рятувалися у звичайних сільських льохах, які будувалися без будь-яких технічних розрахунків.
«Раніше як робили: вкопали в землю, залили бетонну плиту, навіть без арматури — і це вже захищало людей від уламків і дрібних осколків. А якщо зробити технологічно — додати якісніший бетон, арматуру, — тоді рівень захисту буде вищий», — пояснив архітектор.
Споруда, що передбачає перелічені вимоги, захистить від:
- обстрілів;
- уламків;
- влучання з 10 метрів;
- радіаційної небезпеки.
Тобто від прямого влучання таке приватне бомбосховище навряд чи захистить — це складно й дуже дорого.
«Щоб захистити від прямого влучання, це має бути дуже глибоко закопаний бункер, з товстою бетонною плитою — десь на рівні тунелю метрополітену, як колись будувалися спеціальні стратегічні бункери. Наприклад, у Первомайську, де були ракетні шахтні пускові установки. Там глибина досить значна, щоб витримати пряме влучання», — наголосив архітектор.
Підтверджує це також й Ігор Трякін, директор компанії Bunker stroy, яка виробляє бункери на замовлення в Дніпрі, Києві та Одесі.
«Навряд чи в нас є будівельні компанії, що будують проєкти, які захищають від прямого влучання. Ми знаємо про бомби вагою 500 кг — їхнє влучання залишає воронки завглибшки 5 — 8 метрів. Захиститися від такого дуже дорого. Проєкти, які ми зараз будуємо, завглибшки 4 — 5 метрів. Захисту від прямих влучань і серйозних прильотів це не дає. Водночас захищає від обстрілів «Градами», уламків і влучань із 10 метрів», — пояснив він.
Чи є ДБН для бомбосховищ

Бункер має захищати від уламків та осколків та мати мінімальний комфорт. бути Фото: bunker-stroy.com.ua
Важливо наголосити, що в оголошеннях виробники часто заявляють технічні параметри високоякісного бетону, високоякісної арматури та дотримання державних будівельних норм для цього виробу.
Проте ДБН для бомбосховищ після ухвалення законопроєкту № 7398 у Мінрегіоні ще не підготували, хоча, звісно, є старі нормативи для захисних споруд.
Ігор Трякін теж зазначає, що «ніхто як слід не знає, що правильно, що неправильно, адже бомбосховища в приватному порядку будуються від сили пів року». За його словами, компанії дотримуються старих, ще радянських, будівельних вимог з огляду й на побажання замовника.
«Умовно кажучи, чим товстіші стіни, тим краще. Люди виходять із того, на яку суму коштів вони розраховують. Якщо вони розраховують на певну суму, ми не зможемо нав'язати їм удвічі дорожчу конструкцію. Тобто є люди, які просять побудувати однокімнатний будинок, і водночас є ті, хто хоче побудувати банально маленький підвальчик з аварійним виходом, щоб було куди спускатися під час сирени й пересидіти тривогу», — пояснив виробник.
Архітектор Олег Гречух рекомендує під час вибору проєкту не нехтувати безпекою.
«Люди часто схиляються до найпростішого, а не до серйозних технічних параметрів захисної споруди — за військовими нормативами, зі спецобладнанням. Щоб було дешево, просто, швидко й доступно. Звісно, хто хоче витрачати мільйони на те, щоб таку споруду збудувати», — пояснив Гречух.
Приватні бомбосховища: ціни на вересень 2022 року
Попри ще не до кінця розвинений сегмент ринку купити варіанти проєктів і готові бункери на 8 — 10 — 12 кв. м сьогодні можна навіть на Olx.
Продавці пропонують готові модульні рішення, швидкий монтаж, можливість комплектувати внутрішні приміщення на будь-який смак.
За умови комплексного виконання навіть технічних параметрів вартість приватного бункера, за підрахунками Олега Гречуха, затягне від 100 тис. грн і вище. Адже тут йдеться не лише про купівлю модуля, але й великогабаритне доставлення, розвантаження, монтаж, первинне підключення всього функціоналу, включно з вентиляцією, дверима.
Директор компанії Bunker stroy Ігор Трякін називає вилку цін: у середньому $10 — 20 тис.
«Хтось просить дешевше, хтось готовий йти на всі вимоги та забезпечувати комфорт «як удома» — це може коштувати навіть і $100 тис.», — пояснив він.
Готуючи проєкт, будівельники виходять із кількості людей, які перебуватимуть в укритті, — за середньою нормою щонайменше 3 кв. м на людину. На ціну, звісно, впливає, який додатковий комфорт буде в укритті, а також товщина стін бомбосховища. Мінімальною є 250 — 300 мм, але дехто замовляє й 600 мм залізобетону.
«Це звичайна укріплена будівля, тільки під землею. Одні хочуть приміщення із санвузлом (унітази, душові), а хтось просить лише пофарбувати бетонні стіни та поставити там лави чи крісла», — наголосив виробник.
«Чим міцнішою є споруда, тим краще», — говорить Трякін, адже невідомо, який може бути прильот.