Facebook Pixel

На кого вчитися. Майбутнє ринку праці — за IT

Сергій Сароян
засновник компанії Performance Managеment

Ясна річ, що найбільшу потребу в співробітниках зараз відчувають в IT-сфері, де панує справжній кадровий голод: за різними оцінками, компаніям не вистачає близько 20 тисяч фахівців. Причому йдеться не лише про початківців, а й про мідл та сеньйорів — досвідчених професіоналів своєї справи. Відразу ж варто відзначити той факт, що сфера неймовірно різноманітна: тут працевлаштовані не тільки програмісти, як, можливо, багато хто вважає, а також інженери, адміністратори, аналітики, фахівці з кібербезпеки тощо. Іншими словами, щоб застосунок працював, його треба не лише створити, а й розмістити на сервері, обслуговувати, захищати від зовнішніх загроз, а бажано ще й аналізувати активність.

Компанії збирають дедалі більше даних про активність своїх користувачів, внаслідок чого з'являються суміжні професії, на кшталт дата сайєнтистів, дата інженерів, дата аналітиків тощо. Умовно, це люди з відмінним знанням математики, насамперед статистики та теорії ймовірностей, які допомагають фірмам утримувати клієнтів і проводити високоефективні маркетингові кампанії. Це однаково актуально і для банків, і для телекому, і для продуктових мереж. Звичайно, знання специфіки галузі має значення, але його можна отримати і в процесі роботи. А головне — математика і навички програмування. Нині пропозиція вакансій істотно перевищує попит з боку здобувачів, внаслідок чого за кандидатів йде серйозна конкурентна боротьба. Наприклад, дата сайєнтисти з досвідом до трьох років можуть отримувати пристойну за мірками України зарплату — близько $1500, а з великим досвідом — 4000 і вище, а DevOps-інженери (ті, хто втілює технічні рішення в життя і підтримує їхню працездатність) в середньому заробляють $3500.

Зрозуміло, з часом вартість їхніх послуг лише зростатиме, тому що системи стають складнішими і для їхньої ефективної роботи потрібні кваліфіковані фахівці. За останні 5 років цей напрям встиг повноцінно зародитися і кілька разів трансформуватися. Можна з упевненістю сказати, що найближчими роками відбуватиметься подальше розділення на спеціалізації — галузь продовжить формуватися і відчувати потребу в фахівцях. Пандемія лише прискорила розвиток IT, в той час як цей тренд існує вже давно.

Водночас спеціальність «комп'ютерні науки» не користується повальним попитом серед абітурієнтів: більшість в 2021 році вступила на філологію, право і менеджмент. Не доводиться сумніватися в тому, що більша частина учнів в кінцевому підсумку працюватиме за іншими спеціальностями, оскільки потреби в такій кількості філологів та юристів немає.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора