Серед підлітків 11-18 років 86% вважають, що у школі треба говорити про гроші. При цьому кожна четверта дитина каже, що з нею взагалі не обговорюють фінансові питання. Що саме діти хочуть знати про фінанси, як вони заощаджують і витрачають гроші, розповідає нове дослідження Національного банку України (НБУ).
Підлітки в Україні є активними інтернет-покупцями
У травні 2023 року НБУ вперше провів опитування щодо фінансової грамотності українських підлітків. Дослідження серед дорослих на подібну тему у попередні роки показали, що найменш освіченими з питань фінансів виявилися 18-19-річні.
Наразі більше половини підлітків в Україні мають платіжну картку (58,1%). Приблизно кожен другий використовує банківську картку батьків, а кожен п’ятий надає свою картку іншим. Останнє з погляду регулятора вважається порушенням правил використання картки, адже картки персоналізовані.
За товари та послуги в інтернеті розраховуються 70% підлітків. При цьому лише кожен п’ятий перевіряє безпечність сайту. З фінансовим шахрайством стикалися 20,6% опитаних. Це було пов’язано з фейковими переказами, купівлею вигаданих товарів тощо.

На що заощаджують гроші українські діти під час війни
Третина підлітків веде письмовий облік своїх фінансів, а саме:
- використовує цифрові застосунки: 21%;
- паперовий блокнот: 10,3%;
- табличку Excel: 1%.
Проте 28% опитаних не контролюють свої фінанси жодним чином.
Серед опитаних 60% регулярно заощаджують гроші та стільки ж підлітків роблять перекази на благодійність.
Окреме дослідження НБУ свідчить, що метою заощаджень українських дітей є:
- благодійність: 51%;
- власні потреби: 35%;
- навчання: 8%.
Зараз пріоритети змінилися — до повномасштабного вторгнення діти відкладали гроші на власні потреби (51%), на навчання (28%) та подорожі (7%).
Коли та як починати говорити з дітьми про гроші
Начальник управління зв’язків із громадськістю та фінансової обізнаності Департаменту комунікацій НБУ Леся Войтицька рекомендує починати навчати дітей фінансової грамотності з п’яти років.
З дошкільнятами можна говорити про банкноти, монети та платіжну картку, про те, звідки у батьків з’являються гроші, що їх можна витрачати на продукти, одяг, іграшки, оплату за воду та електрику, а можна й заощаджувати. Варто купити або зробити самостійно скарбничку, щоб дитина могла почати відкладати гроші на свою мрію – іграшку, подорож тощо. Важливо розповідати, що частину грошей можна віддавати на благодійність, а інколи грошей може не вистачати.
Підлітки, що взяли участь у дослідженні, найбільше цікавляться питаннями "Як заробити перші гроші?» (29%) та «Як сформувати власний бюджет?» (21%).
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також